Ave Lepik • 10. veebruar 2016 kell 11:41

"Putini pankur" vilistab Briti kohtu otsusele

Putini pankuriks kutsutud Sergei Pugatšov on langenud Venemaal ebasoosingusse.  Foto: Reuters/Scanpix

Venemaal põhja lastud Mežprombanki endine omanik Sergei Pugatšov redutab Prantsusmaal, samal ajal kui homme langetab Suurbritannia kohus otsuse, millega ta võidakse kuni kaheks aastaks vangi saata.

Miljardär, ettevõtja ja poliitik. Mõjutanud oluliselt Venemaa poliitikat, aidates võimule Boriss Jeltsini ja toetanud Vladimir Putini saamist presidendiks. 2001 sai temast kümneks aastaks senaator.

2011 süüdistati teda valitsuse laenuraha riisumises oma Mežprombanki kaudu. Pugatšov väitis, et rünnakud on poliitilised ning lahkus Venemaalt. Ta kolis elama Londonisse, kus tal on maja.

Vaatamata sellele, et ta elas Ühendkuningriigis, jätkus Venemaal kriminaalmenetlus ning Vene valitsus andis ta Londonis kohtusse. 2014. aastal külmutati suurem osa tema 15 miljardi dollari suurusest varandusest.

Pugatšov põgenes 2015. aastal Inglismaalt ja elab praegu Lõuna-Prantsusmaal Nizzas. Väidetavalt avastas ta Londonis oma auto alt KGB paigaldatud lõhkekeha.

2009. aastal sai temast Prantsusmaa kodanik.

Pugatšov nõuab omakorda Haagi rahvusvahelisse kohtusse esitatud hagis külmutada 12 miljardi dollari väärtuses Venemaa varasid välismaal, kuni Kreml ei jõua temaga kompromissile. Protsess algab ilmselt sel kevadel.

Omal ajal Putini pankuri hüüdnime all tuntuks saanud Pugatšov ütles Vene meediale, et Suurbritannia kohtuotsus ei ähvarda teda millegagi.

Inglismaa ja Walesi ülemkohus süüdistab Pugatšovi kohtu mitteaustamises 12 punktis. Kohus leiab, et Pugatšov on andnud vande all valetunnistusi, eiranud nõuet avalikustada kohtule oma pangakontod, teinud kohtu loata oma arvetelt ülekandeid ning lõppeks lahkunud ebaseaduslikult Inglismaa ja Walesi territooriumilt. Homme toimub järgmine kuulamine, kus langetatakse ka kohtuotsus, milleks võib olla ka kuni kaheaastane vabadusekaotus.

Mullu juunis kolis Pugatšov Prantsusmaale, kus praegu elab. Ta väidab, et rikkus kohtu väljasõidukeeldu, sest kartis, et tema elu on ohus.

Ekspankur Pugatšov kommenteeris, et kui kohus määrab talle homme karistuseks vabaduse kaotuse, ei saa Prantsusmaa teda ikkagi välja anda. „Istun parem kodus. Olemuselt on see karistus haldusõigusrikkumise eest, kuid väljanõudmine teisest riigist on võimalik vaid kriminaalkaristuse korral. Prantsuse Vabariigi õigustoimingute koodeks ei võimalda oma kodanikke teistele riikidele välja anda isegi kriminaalprotsessis, aga mina, nagu te teate, olen Prantsusmaa kodanik. Oletame, et kui neljapäeval kohtunik mõistab mulle kaks aastat vanglat ja ma nende kahe aasta jooksul lähen Inglismaale ja kohtan politseinikku, siis võidakse mind loomulikult vangi saata. Aga ma ei kavatse Inglismaale minna,“ rääkis ta uudisteagentuurile RBK.

Ta lisas, et näeb kohtuasjas ka positiivset poolt. „See protsess on minu jaoks oluline positiivses mõttes. Kohtuniku hinnangul olen ma piisavalt detailselt põhjendanud selle raha päritolu, mille ma kandsin oma Venemaa arvetelt Šveitsi arvele,“ rõhutas Pugatšov. Nimelt kandis ta aastatel 2008 kuni 2011 Mežprombankist miljoneid dollareid oma isiklikele kontodele välismaal.

Pugatšov rääkis väljaandele, et Londoni ülemkohtu otsus „ütles lahti Vene õiguskaitseorganite kõigist pretensioonidest, samuti Vene arbitraažikohtu otsusest, mis mõistis mulle omanikuvastutuse“.

Pugatšov oli 2010. aastal Mežprombanki pankrotist suurim kasusaaja. Venemaal on tema vastu algatatud kriminaalasi pahatahtliku pankroti korraldamises ja üle 100 miljardi rublase kahju tekitamises. Eelmisel aastal esitas tagatisraha kindlustusfirma Pugatšovi vastu hagi Londoni kohtule, kuna ekspankur oli pagenud Suurbritanniasse.

Hetkel kuum