Äripäev • 15. veebruar 2016 kell 14:45

Putini sõber ostis Šeremetjevo lennujaama

Lennukid seisavad Šeremetjevo lennujaamas, mis sai üle maailma kuulsaks pärast seda, kui sinna varjus USA vilepuhuja Edward Snowden.  Foto: Reuters/Scanpix

Venemaa on alustanud riigifirmade müüki – läinud reedel sai Šeremetjevo lennujaamas suurosaluse president Vladimir Putini judopartneri ja lähedase sõbra Arkadi Rotenbergiga seotud firma.

Valitsuse osaluseks jääb Šeremetjevol 31,5589 protsenti, ülejäänud 68,4411 protsenti kuulub 11. veebruarist eraosanikele, kes on koondunud ettevõttesse Sheremetjevo Holding, mis ettevõtte TPS Avia kaudu kuulub miljardär Arkadi Rotenbergile ning Aleksandr Ponomarenko ja Aleksandr Skorobogatko peredele.

Lepingu järgi peavad eraosanikud lennujaama taristusse investeerima 840 miljonit dollarit – projekt näeb ette 300 miljoni dollari eest uue terminali ehitust. 330 miljonit dollarit on ette nähtud terminalidevahelise maa-aluse ühenduse rajamiseks, veel 150 miljonit läheb tankimiskompleksi ning 60 miljonit laadimiskompleksi rajamiseks. Vene Forbesi allika kinnitusel käivad investorid välja oma isikliku, mitte laenuraha.

Putin kirjutas eelmise aasta augustis alla otsusele konsolideerida Šeremetjevo vara ning anda kontrollpakk erainvestoritele. Otsus nägi ette, et valitsus jääb lennujaama vähemalt 30% osalusega.

Aleksandr Ponomarenko (Forbesi rikaste tabelis 39. kohal 2,4 mld dollarile hinnatud varaga) ja Aleksandr Skorobogatko (samas tabelis 40., samuti 2,4 mld dollarit) alustasid pisiäridega 1990. aastate algul Krimmis. Skorobogatko on Venemaa Riigiduumas Ühtse Venemaa saadik. Putini lapsepõlvesõbra Rotenbergi (Forbesi tabelis 60. koht, varandust 1,4 mld dollarit) firmast sai aga hiljuti ka Šeremetjevo lennujaama maksuvabade kaupluste operaator.

Hetkel kuum