Pille Ivask • 20. märts 2016 kell 6:15

Soros pumpab raha Clintoni kampaaniasse

Soros pumpab raha Clintoni kampaaniasse  Foto: epa

Miljardär George Soros, kes 2004. aastal panustas 27 miljonir dollarit sellesse, et George W. Bushi tagasi ei valitaks, on seekord vastu astumas Donald Trumpile ning Ted Cruzile.

Teadaolevalt on Soros panustanud Clintoni ning teiste demokraatiade kampaaniatesse enam kui 13 miljonit dollarit, kirjutab Bloomberg. Tegu on suurema summaga kui see, mille Soros on kulutanud viimasel kahel USA presidendivalimistel oma lemmikkandidaatide toetamiseks kokku.

Soros on väljendanud muret ja hirmu, mis seostub vabariiklaste kandidaatide Donald Trumpi ning Ted Cruziga. Oma rahaga loodab Soros panustada sellesse, et latiinod ning immigrandid hääletaksid demokraatide poolt.

Soros on korduvalt öelnud otsesõnu välja, mis ta vabariiklastest Trumpist ja Cruzist arvab. „Immigrantide ning moslemite vastane retoorika, mida vabariiklaste poolelt kuulda on, on äärmiselt solvav,“ teatas Soros. „Sellistele väljaütlemistele, mida me oleme sageli kuulnud Trumpilt ja Cruzilt,  peaksid järgnema tagajärjed,“ hoiatas ta.

Sorose pressiesindaja ning poliitiline nõunik Michael Vachon lausus, et Sorose toetused kampaaniatele on mitme tahuga ning ühte kindlat põhjust pole. „Tema toetus Clintoni vastu on üks põhjus. Teiste kandidaatide kõnemaneer on teine,“ lausus ta.

Analüütikute hinnangul on võimalik, et Trump hakkab Sorose toetust Clintonile enda tarvis ära kasutama ning võimalikult palju rõhutama, et demokraadid olevat üksnes oma rahastajate marionetid.

Kahetseb Obama toetamist

Ühtlasi on Sorost nii Trumpi pooldajate kui ka mitmete konservatiivsete meediakanalite poolt süüdistatud selles, et ta aitas omalt poolt kaasa möödunud nädalal Chicagos toimunud protestiavaldustele, mille tulemusena Trumpi esinemine ära jäi. Protestiaktsioonide üks korraldajaid MoveOn.org sai küll enam kui kümme aastat tagasi Soroselt rahastust, ent enam mitte. Seda kinnitasid nii Vachon kui MoveOn kõneisik Brian Stewart.

Soros, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 24 miljardit dollarit, on alates 1980. aastatest panustanud demokraatia edendamisse kogu maailmas. Sorose Open Society Foundations on enda sõnul kulutanud demokraatia edendamisele viimase kolme aastakümne jooksul 13 miljardit dollarit.

Soros kulutas 2004. aastal 27 miljonit dollarit, et anda oma panus sellesse, et George W. Bushi tagasi ei valitaks. 2008. aastal sai Sorosest Barack Obama toetaja, tõsi, toona kulutas Ungari päritolu miljardär „vaid“ 5 miljonit dollarit, et panustada Obama kampaaniasse.

Muuhulgas on Soros väitnud, et kahetseb, et kaheksa aastat tagasi Obama kampaaniasse raha panustas ning et toetab nüüd Hillary Clintonit.

Hetkel kuum