7. aprill 2016 kell 19:28

Facebookis käib usin kauplemine raskerelvadega

Liibüa mässulised  Foto: EPA

Liibüa relvastatud grupeeringud kasutavad relvade ostmiseks järjest enam Facebooki ja teisi sotsiaalmeedia kanaleid, kirjutab CNN Money.

Small Arms Survey ja Armament Researchi (ARES) poolt läbi viidud uuringust selgub, et Liibüas tehakse suur osa relvatehingutest internetis.

Ekspertide sõnul kasutatakse selleks enim Facebooki ja Whatsappi suletud gruppe. Lisaks sellele kasutatakse ka rakendusi nagu Instagram ja Telegram.

ARES jälgis relvamüügiga tegelevaid grupeeringuid ja indiviide. Kokku registreeriti ühe aasta jooksul 1346 ebaseaduslikku relvamüüki. ARESi direktor N.R Jenzen-Jones ütles, et raport annab vaid väikse ülevaate sellest, kuidas relvastatud grupeeringud kasutavad relvade hankimiseks sotsiaalmeediat. Ta lisas, et uuringufirma poolt kogutud andmed viitavad asjaolule, et ka teistes konfliktipiirkondades (Süüria, Iraak, Jeemen) kasutatakse relvade ostmiseks just sotsiaalmeediat.

Interneti kaudu ei müüda ainult tavalisi tulirelvi. Uuringust selgus, et kaubeldakse ka kuulipildujate, raketi- ja granaadiheitjate, tankitõrjerakettide ja kaasaskantavate õhutõrje seadeldistega.

Neljapäeval avaldatud raportis mainiti, et müüjateks ja ostjateks on peamiselt sõjaväelased ja teised relvastatud grupid.

Lisaks sellele toodi välja, et Qaddafi režiimi ajal oli relvakaubandus rangelt reguleeritud. Pärast 2011. aasta revolutsiooni sattus suur hulk relvi aga illegaalsete kauplejate ja erinevate grupeeringute kätte, mis pani musta turu õitsema.

 

 

 

Hetkel kuum