Sirje Rank • 28. aprill 2016 kell 9:45

Soome ja Rootsi äritipud Panama lekkes

Endine Nokia juht Jorma Ollila  Foto: Scanpix/Reuters

Soome YLE tõi päevavalgele mitmete Soome mõjukate äritegelaste sidemed Panama advokaadibürooga Mossack Fonseca.

Panama lekkest ilmnes, et Mossack Fonsecal olid tihedad sidemed Luksemburgis asuva firmaga LWM, mis on aidanud klientidel üle ilma asutada maksuparadiisides sadu firmasid. Astatel 1999-2014 oli see Rootsi SEB panga tütarfirma, seejärel otsid selle mõjukad Soome investorid Georg ja Henrik Ehrnrooth, kellel on märmisväärsed investeeringud mitmetes Soome ettevõtetes, näiteks moefirmas Marimekko, investeerimis- ja varahaldusfirmas eQ ja konsultatsiooniettevõttes Pöyry.

LWMi teenuseid on teiste seas kasutanud kellised Soome äriliidrid nagu endine Nokia juht Jorma Ollila ja Sampo kontserni juht Kari Stadigh. Samuti börsifirma eQ tegevjuht Janne Larma ning mitmed Ehrnroothide suguvõsa liikmed.

Jorma Ollilal oli Luksemburgis investeerimisfirma Kestrel, mille juhtideks on kogu firma ajaloo jooksul olnud LWMi töötajad. Kestreli asutajafirma Incorpi asutas Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca. Ollila teatas YLE-le tekstisõnumiga, et oli SEB klient ega teadnud ostetud firma seosest Panama advokaadifirmaga. Ollila advokaadi sõnul osteti firma kinnisvarainvesteeringuteks. 

Kari Stadighil on Luksemburgis investeerimisfirma Alesco, mille juhtideks on samuti olnud LWMi tööötajad.

LWMi suurima kliendigrupi moodustavad rootslased.  

Panama skandaali puhkedes ilmnes, et Nordea pank on aidanud klientidel maksuparadiisidesse sadu firmasid asutada. Nüüd ilmneb, et LWMi kaudu võis SEB pank isegi aktiivsemalt mksuparadiiside vahendajana toimetada, kirjutas YLE. SEB panga suuromanikud on mõjukas Rootsi Wallenbergide tööstusperekond, kellel omakorda on tihedad sidemed Ehrnroothidega.

SEBs reeglite järgimise eest vastutava Gent Janssoni sõnul on klientidel erinevad põhjused valdusfirma asutamiseks. „Küsimus võib olla isiklikus turvalisuses, kui ei taheta oma jõukust reklaamida. Loomulikult on sellise tegevuse taga tihti ka soov korraldada asjad nii, et maksud tasutakse riigis, kus need on madalamad. Sellel on maksude optimeerimise tunnused," möönis ta.

SEB on tänaseks jõudnud arusaamisele, et LWMi tegevus ei vasta enam firma väärtustele. Asjad peavad olema aktsepteeritavad ka väärtuste seisukohast, mitte üksnes selle alusel, kas tegevus on legaalne või mitte, nentis Jansson.

YLE vaatas läbi Luksemburgi kaubandusregistri andmed ajavahemikust 1999-2016. Leiti 450 firmat, mille asutajaks või varade haldajaks oma klientide jaoks oli LWM. Enamus nende firmade tegelikest omanikest jäävad varju, kuna registris on firma juhina nimetatud LWMi töötaja. Erinevalt Soomest ei nõua Luksemburgi seadused firma omanike nimede avalikustamist. Ka Ollila nimi vilksatab 16 aastat vana investeerimisfirma paberites vaid korra, nendib YLE.

Hetkel kuum