Artikkel
 • Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eestit tabas vineeribuum

  Kohila Vineeri juht Väiko Dorbek uue tehase ehitusel. Soomlaste uue tehase asukoht on veel teadmata.Foto: Eiko Kink, Äripäev

  Seni Eestis peamiselt metsa varumisega tegelenud Soome puiduhiiglane teeb suurinvesteeringu ja hakkab vineeri tootma. Eelmisel aastal tegid samasse valdkonda suurinvesteeringu lätlased.

  Soome börsifirma Metsä Group teatas eile, et kontserni kuuluv Metsä Wood investeerib Eestisse 50 miljonit eurot, rajab vineeritehase ja loob kuni 200 töökohta. „Superluks,“ oli riigimetsa majandamise keskuse juhi Aigar Kallase esimene mõte, kui sai teada, et Metsä Eestisse tehase ehitab.
  Kui ta aga luges, et plaan on tuua toore väljastpoolt sisse, muutus veidi ka meeleolu. “Lugesin edasi ja mõtlesin, et loodetavasti on seal viga. Kõik, mis puudutab töökohtasid ja raha, mis siia tuuakse, on ainult positiivne, aga metsaomanikule, kaasa arvatud riigile ei paista sellest mingit tolku.” Kui tooret ei hakka Metsä Eestist hankima, siis jäävad RMKle ühtedeks parimateks partneriteks UPM-Kymmene ja Kohila Vineer.
  Metsä plaan palgata kuni 200 inimest, tegi Kallase skeptiliseks, sest tema teada on siin tegutsejad juba praegu töökäte leidmisega hädas. „Kõiki uusi töötajaid koolitavad nad ise välja, nii et väga lihtne see seis ei ole. Kui Metsä nii palju inimesi palkab, on see väga kõva sõna. Järeldan, et see saab paljuski olema järeltöötlemine, väärindamine, mis on eriti kõva sõna, kui seda otsustakse Eestis teha.”

  5 miljardit eurot oli mullu Metsä Groupi käive. Märtsi lõpu seisuga töötas kontsernis ühtekokku ligi 9600 töötajat.

  Tugev konkurents
  Tegu on juba teise suure investeeringuga aasta jooksul. Eelmise aasta suvel teatas Läti Finieris Grupp, et laiendab oma tegevust Kohila vineerivabrikus ning ehitab uue tehase. Investeeringu suuruseks ennustas ettevõte 60 miljonit eurot ning ühtlasi luuakse juurde 150 uut töökohta. Kohila Vineeri tegevjuht Väiko Dorbek ei soovinud samuti eile kommentaare jagada põhjendades seda ajapuudusega. Lätlased ostsid vineeritootmise Kohilas 2011. aastal, kui tehase eelmine omanik, Pjotr Sedinile kuulunud Baltic Panel Group pankrotistus. Lätlaste ja soomlaste kokku kahe tehase koguinvesteering on seega ligi 110 miljonit eurot.
  Soome paberitootja UPM-Kymmene Otepääl tegutseva eduka tütarfirma juht Ando Jukk tunnistas, et näeb soomlaste kontserni olulise konkurendina. „Turuseis vineeriturul on huvitav ja tulevikku ei ole väga täpselt võimalik ennustada. See sunnib kõiki pingutama, et olla tõhusad, aga see on ju igal turul nii. Tegijad on kõik väga aktiivsed.”
  Jukk ütles, et Metsä teeb tõsise investeeringu, kuigi on ka suuremaid. Jukki hinnangul on nii töökohtade loomine kui ka Eesti eelistamine hea uudis. Kuna tehase asukohta ei ole Metsä välja öelnud, siis on mõjudest Jukki sõnul veel vara rääkida. „Eks peamine, mis huvitab, on tooraine. Loomulikult on see hea metsaomanikule, sest konkurents on tihedam. Mul on hea meel ka selle üle, et üks tegija on lisaks metsas palgi kvaliteeti õpetamas.“

  Metsä Wood avalikustas eile investeerimisprogrammi 100 miljoni euro ulatuses.

  Ligi pool sellest tuleb Eestisse, kuhu rajatakse vineeritehas ning luuakse kuni 200 töökohta.

  Ehitusega plaanitakse algust teha aasta lõpus. Tehase asukohta pole veel välja valitud.

  Firma kannapööre
  Metsä Woodi juht Esa Kaikkonen jäi Äripäevale eile kättesaamatuks, kuid ütles uudisteportaalile ERR.ee, et kuhu täpselt Eestisse vineeritehas tuleb, pole veel lõplikult otsustatud. „Meil on välja vaadatud paar võimalikku varianti tehase asukohaks. Kuna me ei ole täpset kohta veel ära otsustanud, ei tahaks ma sel teemal sõna võtta,“ rääkis Kaikkonen.
  Küsimusele, millal tehase asukoht peaks selguma, vastas Kaikkonen: ”Kuna see ei sõltu ainult meist, vaid ka Eesti ametnikest, siis ei saa ma seda päris täpselt öelda. Aga nagu teada, juhtuvad asjad Eestis siiski päris kiiresti.” Kaikkonen kinnitas, et ehitamine algab 2017. aasta alguses. Eestisse ehitamise põhjuseks toodi põhiturule lähedal olekut ja kvalifitseeritud tööjõu olemasolu.
  Kõigest kaks aastat tagasi võttis Soome kontsern teise suuna ning soovis Eesti ärisid koomale tõmmata. Toona müüs ettevõte oma Reopalus asuva saeveski, mis kuulus tütarfirmale Metsä Wood Eesti AS, Eesti ühe edukama puidutööstuse Sylvesteri rajanud ettevõtjate uuele firmale Combimill OÜ. Combimill Reopalu juhatuse liige Margus Kohava tehingut kommenteerida ei soovinud. "Ma ei saa kommenteerida. Ei saa, lihtsalt ei saa. Äkki küsite kelleltki teiselt, minul ei sobi kommenteerida."
  Samas on kontsernil Eestis endiselt tütarfirma Metsä Forest Eesti AS, mille peamiseks ülesandeks on emafirma tehaste varustamine toorainega. Ettevõte tegutseb üle Eesti, ostes nii ümarmetsamaterjale ja puiduhaket kui kasvava metsa raieõiguseid. Varutud paberipuit ja tselluloosi tootmiseks sobiv puiduhake tarnitakse valdavalt kontserni Soomes ja Rootsis paiknevatele tehastele, palgid ja energiapuit realiseeritakse aga kohalikul turul. Firma käive oli mullu 58,4 miljonit ja kasum 1,7 miljonit eurot. Metsä Forest Eesti ASi tegevjuht Enn Sapp ei olnud eile kommentaarideks kättesaadav ning viibis õhtuni koosolekutel.
  Puidutööstus puhkes õide
  Puidutöösturid tardunud majandust ei karda, vaid kasutavad odavat laenuraha julgelt investeerimiseks.
  Nii kirjutas Äripäev mullu detsembris, et Rootsi kapitalil põhinev AS Toftan investeerib uue saeveski rajamiseks 32 miljonit eurot ning loob ühtekokku 40 uut töökohta. Uus veski rajatakse Võrumaale Sõmerpalu valda, kus piirinaabriks on teine tuntud puidutööstur, samuti äsja rajatud pelletitootja Graanul Investi Baltimaade suurim pelletitehas. Kaks firmat teevad ühtlasi koostööd ühise sooja- ja elektrivõrgu rajamisel, et aidata kaasa taastuvenergiat tootva elektrijaama ehitamisele.
  Nüüd, kui tehas valmimas, joostakse selle töökohtadele lausa tormi. Nimelt kandideeris Toftani uude saeveskisse kümme korda rohkem inimesi, kui oli vaja, huvilisi tuli ka välismaalt. ASi Toftan tegevjuht Martin Arula rääkis, et 20 töökohale kandideeris üle 200 inimese, kelle hulgas oli ka neid, kes praegu töötavad üle lahe Soomes.
  „Oleme ühe vahetuse jaoks töötajad leidnud, alustame varsti nende väljaõppega. 20 töötaja leidmiseks laekus 215 sooviavaldust. Huvilisi oli tõesti palju hetkel Soomes töötavate inimeste hulgas,“ selgitas Arula. Tema sõnul on neil kõrge palk äriplaani juba sisse kirjutatud. „Palkame kohalikke, kellele maksame sellist palka, mis neid meie juurde toob ja hoiab,“ selgitas Arula.
  "Toorainevarumine on meil samamoodi lokaalne – tegutseme 60 km raadiuses ja kaugemale ei lähe, kuivõrd see pole mõistlik. Miks peaks siis inimesigi tooma kaugelt? Kui see oleks vastupidi, on äriplaan mõrane ja odava tööjõu kuritarvitamise poole kaldu. Nagu Eestis kombeks,“ selgitas Arula Äripäevale nähtust, mis toob kusagil ääremaal, Võrumaa metsades asuvasse saeveskisse tööle kandideerima sadu inimesi.
  Tehas alustab tööd suve lõpus. „Saeveski ehitus on seadmete paigaldamise järgus, hooned on suures osas valmis. Usume, et saame uue hooaja alguses ehk augustis-septembris proovisaagimisega alustada.“
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Hiina aktsiad tegid tugeva tõusu keset majanduslanguse lähenemise hirmu
Aasia aktsiad tõusid neljapäeval, mida toetasid enim Hongkongi ja Hiina aktsiad keset kasvavat optimismi seoses COVIDi-piirangute leevendamisega maailma suuruselt teises majanduses, isegi kui hirm majanduse aeglustumise ja mure Föderaalreservi intressimäärade tõusu pärast püsib.
Aasia aktsiad tõusid neljapäeval, mida toetasid enim Hongkongi ja Hiina aktsiad keset kasvavat optimismi seoses COVIDi-piirangute leevendamisega maailma suuruselt teises majanduses, isegi kui hirm majanduse aeglustumise ja mure Föderaalreservi intressimäärade tõusu pärast püsib.
Carri Ginter ja Aleksandr Šapovalov tegelike kasusaajate avaldamisest: seis on segane, kuid tark ei torma
Tegelike kasusaajate registrid on parandanud märkimisväärselt ärikeskkonna läbipaistvust ning need ei kao, kuid pärast Euroopa Kohtu otsust oleme sattunud õiguslikult halli alasse, kirjutavad Tartu ülikooli Euroopa õiguse kaasprofessor, vandeadvokaat Carri Ginter ja jurist Aleksandr Šapovalov advokaadibüroost Sorainen.
Tegelike kasusaajate registrid on parandanud märkimisväärselt ärikeskkonna läbipaistvust ning need ei kao, kuid pärast Euroopa Kohtu otsust oleme sattunud õiguslikult halli alasse, kirjutavad Tartu ülikooli Euroopa õiguse kaasprofessor, vandeadvokaat Carri Ginter ja jurist Aleksandr Šapovalov advokaadibüroost Sorainen.
S&P 500 katkestas 5-päevase kaotusteseeria
Kõikidel Wall Streeti põhiindeksitel oli tõusupäev. S&P 500 tõusis pärast viit järjestikust kaotust 0,8%, Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis samuti umbes 0,5%. Nasdaq Composite kerkis 1,1%.
Kõikidel Wall Streeti põhiindeksitel oli tõusupäev. S&P 500 tõusis pärast viit järjestikust kaotust 0,8%, Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis samuti umbes 0,5%. Nasdaq Composite kerkis 1,1%.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Rannarootsi lihatööstus saab uued juhid
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.
Riik jätkab koostööd Tallinkiga sõjapõgenike majutamiseks
Sotsiaalkindlustusamet sõlmis Tallink Grupiga uue lepingu Ukraina sõjapõgenikele lühiajalise majutuse pakkumiseks reisilaeval.
Sotsiaalkindlustusamet sõlmis Tallink Grupiga uue lepingu Ukraina sõjapõgenikele lühiajalise majutuse pakkumiseks reisilaeval.
Raadiohommikus: konkreetsed investeerimisideed tänasesse päeva
Töönädala viimases raadiohommikus laome investeerimisekspertide abiga tugeva vundamendi rikkuse kasvatamiseks ja kogumiseks ning anname ettevõtjatele praktilisi soovitusi kulude juhtimiseks.
Töönädala viimases raadiohommikus laome investeerimisekspertide abiga tugeva vundamendi rikkuse kasvatamiseks ja kogumiseks ning anname ettevõtjatele praktilisi soovitusi kulude juhtimiseks.

Olulisemad lood

Raadiohommikus: nende valimiste sõnumid ja heade mõtete linna ettevõte
Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis luuakse koguni kahel korral sild Tartuga.
Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis luuakse koguni kahel korral sild Tartuga.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.