• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Starmani ostule tõmmati pidurit

  Starmani autoFoto: Erik Prozes

  Kuigi Starmani üks asutaja ja omanik Indrek Kuivallik teatas mais, et ostab ära Starmani enamusosaluse, on suurtehing toppama jäänud. Võib juhtuda, et tehingut ei toimugi.

  Harju maakohus tegi eelmisel reedel otsuse, mis peaks Starmani enamusosalust jahtivale Indrek Kuivallikule hea uudis olema. Nimelt peatas kohus ajutiselt East Capital Exploreri (ECEX) Starmani enamusosaluse müügi riskikapitalifirmale Providence Equity. Samas Stockholmi arbitraaži vahekohus müüki ei peatanud.
  See otsus oli Kuivalliku esindaja Henri Treude sõnul üllatav. Kui peaks juhtuma, et tehing tehakse lõpuks siiski Providence’iga – mis on praeguses olukorras igati võimalik –, plaanib Kuivallik Treude sõnul esitada kahjunõude.
  Nimelt on Starmani enamusosalusel olnud mitmeid kosilasi. Märtsis teatas East Capital Explorer, et müüb ettevõtte 62,7 protsendi suuruse enamusosaluse Ameerika päritolu fondile Providence Equity. Plaani ajas aga nurja Kuivallik, kes otsustas kasutada oma väikeaktsionäri ostueelist. Selleks pidi ta esitama kohtusse taotluse, et müügitehing Providence’iga peatataks.

  Starman AS

  Tänavu märtsis, kui ECEX teatas oma otsusest müüa Starmani osalus Providence Equity fondile, oli Starmani hinnanguline väärtus 210 miljonit eurot.

  Starman on telekomifirma, mille asutasid 1992. aastal Peeter Kern ja Indrek Kuivallik.

  Lisaks Eestile tegutseb ettevõte ka Leedu turul.

  Starman annab tööd umbes 500 inimesele.

  Harju maakohus selle peataski, kuid asi pole siiski veel lõplik. Selleks, et üldse tehinguga jätkata, on vaja oodata hoopiski Stockholmi Kaubanduskoja Arbitraažiinstituudi vahekohtu hinnangut, kas ECEX on käitunud vastavalt aktsionäride lepingu eelisostu õiguse klauslile. Millal otsus tehakse, pole veel teada.
  Kuivallik liiga optimistlik?
  Selline asjade käekäik võib tulla üllatusena, kuna mai alguses rääkis Kuivallik Äripäevale ostutehingust kui kindlalt otsustatud asjast, mis on vaja vaid mõne allkirjaga ära vormistada. „See on vaja nüüd hiljemalt kuu aja jooksul ära teha. Usun, et sellega läheb siiski rutem, sest leping on ju tegelikult valmis,“ ütles ta siis, selgitades, et väikeaktsionäri eelisõigust kasutades astub lihtsalt tema eelmise ostja Providence’i asemele ning ostutingimused ja -hind jäävad samaks.
  „Lootsin, et tänaseks on allkirjad all, kuid praegu see veel nii pole,“ tunnistas Kuivallik nüüd, kuid ei soovinud pikemalt rääkida põhjustest, miks tehing venib. „Loodan küll, et ostutehing ikka tuleb. Minu otsus pole muutunud,“ lisas ta.
  Tehingu maht on vähemalt 81 miljonit eurot, mis teeb sellest selle aasta suurima firma tagasiostu. Kuivallik ei osanud öelda, millal võiks asi laheneda. „Mida kiiremini jõuaks ära vormistada, oleks mul vaid hea meel. Ettevõte vajaks ju mõistlikku suunamist,“ ütles ta.
  Indrek KuivallikFoto: Andras Kralla
  ECEX eelistab teist ostjat?
  Tsiviilasi on konfidentsiaalne ja asja sisuline lahendamine toimub Stockholmi Kaubanduskoja Arbitraažiinstituudi vahekohtus. Nii nagu Kuivallik, ei soovinud menetlust täpsemalt kommenteerida ka ECEXi tegevjuht Mia Jurke.
  Kuivalliku esindaja Henri Treude on kriitiline, kuidas ECEX on osaluse müüki korraldanud. Ta rääkis Rootsi majanduslehele Dagens Industri, et millegipärast on ECEX eelistanud aktsiaid müüa just Põhja-Ameerika päritolu riskikapitalifirmale Providence. Treude väitis lehele, et East Capital välistas alternatiivse ostja – teise riskikapitalifirma – kes oleks pakkunud paremat hinda. Numbreid Treude ei nimetanud. See, et väikeaktsionäridel õnnestus lühikese ajaga leida alternatiivne ostja, näitab Treude sõnul seda, et ECEX pole eriti pingutanud, et Starmani osaluse eest parimat hinda saada – ei toimunud enampakkumist ega küsitud professionaalset nõu. Selle asemel püüti tehing Providence’iga võimalikult kiiresti lukku lüüa.
  Alternatiivse pakkujaga ei läinud Treude sõnul tehinguks sel põhjusel, et ECEX ei võimaldanud juurdepääsu informatsioonile, et teha nõuetekohane analüüs. Kui tehing alternatiivse ostjaga vett vedama läks, otsustasid väikeaktsionärid kasutada eelisostuõiguse klauslit, mis võimaldab neil aktsiad osta samadel tingimustel kui Providence. Selleks vajavad nad aga konkurentsiameti luba, mida neil praegu ei ole.

  Kuivalliku otsus üllatas

  Valdo Kalm, Tallinna Sadama juht, endine Eesti Telekomi juht

  Muidugi olin ma üllatunud, kui kuulsin, et väikeaktsionär Indrek Kuivallik kavatseb Starmani enamusosaluse osta. Kuid kuna ta on Starmani üks asutajatest koos lahkunud Peeter Kerniga, ei maksa teda sugugi alahinnata. Ta tunneb seda ala ja ma usun, et tea teab, millega riskib. Kuidas ta oma tehingut finantseerida võiks, ei oska ma aimata.

  Seetõttu pöörduti ka Stockholmi kaubanduskoja arbitraaži, et ajutiselt tehing Providenciga peatada. Kuigi Harju maakohus rahuldas Kuivalliku taotluse peatada müügitehing ECEXi ja Providence’i vahel, Stockholmi arbitraaži vahekohus seda ei teinud.
  Starmanile omane osanike tüli
  Starmani juhtide ja omanike ringis on ikka draamasid ette tulnud. Mitu aastat Starmani nõukogu esimees olnud Gert Tiivas sai eelmise aasta lõpus Starman Grupi juhiks, ent püsis ametis vaid kaks kuud. Eesti Ekspress kirjutas märtsis, et Tiivas üritas firmat ise seniselt omanikult välja osta, et seda seejärel kallima hinnaga edasi müüa. Ostjaks pidi saama Ameerika investeerimisettevõte KKR & Co, kelle varade maht on üle 50 miljardi dollari. East Capital haistis huvide konflikti ja lõpetas Tiivasega koostöö. Avalikkusele öeldi, et Tiivas lahkus isiklikel põhjuste.
  Tiivas ei soovinud kommenteerida midagi, mis Starmani osalusega praegu toimuda võib. „Miks te üldse minu käest küsite? Ma ei oska midagi kommenteerida, mida keegi teine teeb."
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
USA börs jätkas tõusu
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Eesti aasta auto valimisel ruulisid “elektrikad”
Eile õhtul selgus tiitli Eesti Aasta Auto 2022 kandja, milleks on täiselektriline Hyundai Ioniq 5.
Eile õhtul selgus tiitli Eesti Aasta Auto 2022 kandja, milleks on täiselektriline Hyundai Ioniq 5.
Ehitusettevõtete TOP: hinnatõusud pole enam järsud, vaid igapäevased
Seekordses Äripäeva TOPi saates räägime ehitusettevõtete TOPist. Suuremad ehitusprojektid on üsna pikaajalised ja praeguse hinnatõusulainetuse ajal on väga keeruline tööde maksumust prognoosida. Nii on ehitusturul tekkimas lepingud, kus peatöövõtja marginaal on fikseeritud, kuid ehitusega seotud kulud tasutakse avatud arvete alusel.
Seekordses Äripäeva TOPi saates räägime ehitusettevõtete TOPist. Suuremad ehitusprojektid on üsna pikaajalised ja praeguse hinnatõusulainetuse ajal on väga keeruline tööde maksumust prognoosida. Nii on ehitusturul tekkimas lepingud, kus peatöövõtja marginaal on fikseeritud, kuid ehitusega seotud kulud tasutakse avatud arvete alusel.