Sirje Rank • 1. september 2016 kell 11:49

Trump: amnestiat ei tule ja müür tuleb

Donald Trump kampaaniarallil Arizona osariigis Phoenixis.  Foto: Scanpix/Reuters

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump kordas, et mingit amnestiat riigis illegaalselt elavatele immigrantidele ta presidendiks saades anda ei kavatse ning et müür Mehhiko piirile saab ehitatud.

„Me ehitame võimsa müüri,“ ütles Trump rõkkavale rahvahulgale. „Ja Mehhiko maksab selle müüri eest. Sada protsenti. Nad ise ei tea veel seda, kuid nad maksavad selle kinni,“ ütles Trump Phoenixis. 

Põhjenduseks tõi ta võitluse kuritegevusega, pidades oma kõne vaid napid tunnid Mehhikost naasmise järel, kus ta kohtus riigi presidendi Enrique Pena Nietoga. Visiit toimus viimase kutsel. Lisaks illegaalse rände teemale räägiti ka väljavaadetest teha muutusi Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingus, vahendas agentuur Bloomberg.

Trump lubas, et illegaalselt piiriületuselt tabatud isikud peetakse edaspidi kuni väljasaatmiseni kinni ning et politsei ja immigratsiooniamet saavad lisajõude.

„Mingit amnestiat ei tule,“ ütles Trump. "Meie sõnum maailmale on järgmine: legaalset staatust ega USA kodaniku staatust ei ole võimalik saada illegaalselt riiki saabudes.“

Hinnanguliselt elab riigis illegaalselt ja ilma dokumentideta 11 miljonit immigranti.

Trump lubas viivitamatult lõpetada president Barack Obama algatused, mis on praegu muu hulgas kaitsnud 750 000 noort riigist väljasaatmise eest. Samuti teatas ta, et kõik mistahes kuriteolt tabatud illegaalsed immigrandid saadetakse riigist välja.

Midagi oluliselt uut Trump ei lisanud.

Demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni kampaaniameeskond tituleeris Trumpi immigratsiooni käsitlenud kõne senistest väljaastumistest süngeimaks.

Oma järjekordse tulise kõnega kummutas Trump taas kord ootused, et ta valimispäeva lähenedes viisakama tooni võtab. Rahvas skandeeris Trumpi kõnele vahele: „Ehita see müür! Ehita see müür!“

„Immigratsiooni debatis on ainult üks keskne teema ja see on ameeriklaste heaolu,“ ütles Trump. „Mitte miski muu ei jõua selle lähedalegi.“

Trump lubas sisse seada uue süsteemi, mis peab tagama, et riiki saabuvad vaid need inimesed, kes jagavad ameeriklastega samu väärtusi ja „armastavad meie rahvast“. Samuti lubas ta karmimalt tegeleda nendega, kes jäävad riiki kauemaks, kui viisa lubab, ning rakendada meetmeid riikide vastu, kes on seni keeldunud USAst välja saadetud kodanikke tagasi võtma.

Trump lubas, et kui ta novembris presidendiks valitakse ja toimitakse tema retsepti järgi, siis kuritegevus väheneb, piiriületajate hulk väheneb, kuritegelikud grupid kaovad ning sotsiaaltoetuste kasutamine väheneb.

Hetkel kuum