Sirje Rank • 4. september 2016 kell 7:50

Brexit: May hoiatab raskuste eest

Theresa May kohtub G20 tippkohtumisel USA presidendi Barack Obamaga  Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia peaminister Theresa May hoiatas, et otsuse järel Euroopa Liidust lahkuda on Suurbritannial ees keerulised ajad.

„Ma ei hakka nägu tegema, et see saab olema lihtne purjetamine,“ ütles ta lennuki pardal teel Hiinas toimuvale G20 riikide kohtumisele. „Ees ootavad keerulised ajad,“ vahendas agentuur Bloomberg.

May sõnul on viimase aja statistika saatnud erinevaid sõnumeid Brexiti mõjudest. Küll aga on ettevõtjad, kellega ta kõnelenud on, julgustanud teda olukorda edukalt lahendama.

May sõnul näeb ta Suurbritannial rolli vabakaubanduse eestkõnelejana maailmas. Sealsamas lisas ta, et kõige nõrgemaid ühiskonnas tuleb aidata. „Me ei saa ignoreerida globaliseerumise vastaste meeleolude olemasolu,“ ütles ta. „Me peame neid vabakaubanduslepinguid kokku leppides mõtlema sellele, kuidas need reaalses elus tegelikult kõigile kasu toovad.“

Theresa May’le on G20 kohtumine esimene rahvusvaheline tippkohtumine pärast Suurbritannia peaministriks saamist.

May’l olid kahepoolsed kohtumised Venemaa presidendi Vladimir Putini ning USA presidendi Barack Obamaga. Samuti Hiina presidendi Xi Jinpingi ja India peaministri Narenda Modiga.

Kohtumise järel Vladimir Putiniga väljendas Putin lootust suhete paranemisest ja soovis May'le edu tema ees seisvate raskete ülesannete lahendamisel. Kohtumise järel USA presidendiga ütles Obama, et vabakaubanduslepe Suurbritanniaga ei ole praegu USA prioriteetide seas – tähtsam on keskenduda Vaikse ookeani riikidega sõlmitud vabakaubanduskokkuleppele (TTP) ning ELi ja USA kaubanduskokkuleppele TTIP.

Hetkel kuum