Pille Ivask • 18. oktoober 2016 kell 8:30

Tai ärid lõikavad kuninga surmast kasu

Rõivad Tai kaupluses  Foto: epa

Kuningat leinava Tai poodidest hakkavad mustad rõivad otsa saama ning see paneb soodsasse positsiooni nii rõivamüüjad kui ka rõivaste värvimise teenust pakkuvad ettevõtted.

70 aastat Taid valitsenud kuningas Bhumibol Adulyadej suri möödunud nädalal ning pärast seda kuulutati välja aasta aega kestev lein. Esimese kuu jooksul on inimestel palutud kanda musta või muud tumedat värvi rõivaid, samuti on tühistatud rida festivale.

Kuna taid tormasid musta värvi rõivaid ostma, andis see tõuke paljudele poodidele, kes kohe värvikirevad kollektsioonid vaateakendelt välja vahetasid ning mannekeenidele mustad rõivad selga ajasid, kirjutab portaal Quartz.

Nõudlus musta värvi riiete vastu on olnud nõnda suur, et poodnikel on nõutud värvi püksid-seelikud-kleidid otsa saanud. Samas need, kellel veel midagi järel, otsustasid hinda tõsta, nii et valitsus otsustas sellesse lausa sekkuda.  

Sotsiaalmeediast ilmneb, et inimesed, kes mõnd rõõmsamat värvi rõivaid kannavad, on saanud vaat et kiusamise osaliseks. Pildi juurde, kus lõunat söönud mees kandis oranži T-särki, kirjutas kohalik elanik pahaselt, et mees peaks kandma musta värvi riideid ning süüdistas teda südametunnistuse puudumises.

Õigupoolest ei ole tumedate riidete kandmine üksnes kohalike pärusmaa. Ühendkuningriigi Välis- ja Rahvaste Ühenduse ministeeriumi andmeil peaksid ka Taisse lendavad britid hoiduma erksate värvide kandmisest ning eelistama tagasihoidlikke rõivaid.

Neile, kellel musta värvi või tumedaid rõivaid ei ole, soovitatakse need lasta ära värvida. Selgub, et rõivaste värvimise äri on muutunud Tais väga populaarseks. Väljaandele Associated Press intervjuu andnud Bangkoki elanik rääkis, et sellise variandi valivad üldjuhul need, kellel pole uute riiete ostmiseks piisavalt raha. Muuseas on selle tarbeks pealinnas püsti pandud isegi rõivaste värvimise punktid, mis peaksid jääma avatuks selle kuu lõpuni.

Kuna tumedate rõivaste kandmine on praegu Tais suur teema, ütles riigi asepeaminister Wissanu Krea-ngam, et riiete värv ei ole ainus viis näitamaks, et inimene on kuninga lahkumise pärast kurb. Peamine on siiski see, mida inimene tunneb.

Some shops selling only black clothes as #Thailand enters year or mourning for #ThaiKing. Almost everyone in streets wearing black today. pic.twitter.com/KYR9F7cBll— Will Jackson (@willjackson) October 14, 2016

Some shops selling only black clothes as #Thailand enters year or mourning for #ThaiKing. Almost everyone in streets wearing black today. pic.twitter.com/KYR9F7cBll

— Will Jackson (@willjackson) October 14, 2016">

Hetkel kuum