Keskerakonna uus esimees on Jüri Ratas

Jüri Ratas valiti erakonna kongressil uueks esimeheks.  Foto: Andres Haabu
Indrek Mäe • 4. november 2016 kell 7:45

Täna kogunenud Keskerakonna erakorraline kongress otsustas, et partei uueks esimeheks saab Jüri Ratas, lisaks valiti ümber erakonna juhatus, revisjoni komisjon ja aukohtu esimees.

Kongressil osales kokku 1016 delegaati. Neist 348 hääletas Yana Toomi poolt ja 654 toetas Jüri Ratast. Hääletamata jättis või sedeli rikkus 9 delegaati. Hääletussedeli võttis välja 1011 delegaati.

Ratase sõnul läheb ta juhatusse järgmiste aseesimehe kandidaatidega: Mailis Reps, Kadri Simson, Mihhail Kõlvart ja Jaanus Karilaid.

"Ma tänan teid kõiki selle usalduse ja töö eest," sõnas Ratas. "Meie töö siin ei lõpe, meie töö on see, et selles erakonnas ei ole mitte ükski liige üleliigne - meie töö on seda erakonda koos hoida," rõhutas partei uus esimees.

"Ma mõistan seda vastutust, mis lasub Keskerakonna õlgadel, tänase Reformiekonna poolt juhitud valitsus seisab paigal ja see tuleb lõpetada," ütles Ratas. "Eestimaa tuleb seisakust välja viia," lõpetas ta.

Partei juhatusse valiti Mailis Reps, Kadri Simson, Enn Eesmaa, Jaak Aab, Taavi Aas, Aadu Must, Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Anneli Ott, Raimond Kaljulaid, Olga Ivanova, Mihhail Korb, Siret Kotka ja Jaanus Karilaid.

Keskerakonna aukohtu esimeheks valiti seejuures Kalle Klandorf, seda 714 häälega.

Erakonna revisjoni komisjoni hakkavad kuuluma Olev Raju, Kalle Jõks, ANton Stalnuhhin, Lauri Laats, Andres Jaadla, Andres Kollis ja Enn Toivo Annuk.

Täna kell 11 kogunes Paides Keskerakonna kongress, mille peamiseks ülesandeks oli valida parteile uus juht – tõsiseltvõetavateks kandidaatideks peeti seejuures Yana Toomi ja Jüri Ratast.

Kandidaatidena olid enne kongressi algust üles seatud Jüri Ratas, Yana Toom, Peeter Ernits, Heimar Lenk ja Marika Tuus-Laul, kuid viimased kolm taandasid oma kandidatuuri Yana Toomi kasuks.

Ratas soovis ühtsena edasi minna

Keskerakonna juhiks kandideeriv Jüri Ratas teatas kongressil, et tahab esimeheks saades lõpetada jutud eri leeridest ning minna edasi ühtse meeskonnana. "Meie seas ei ole omasid ega võõraid, Keskerakond on meie kõigi erakond," sõnas ta.

Samuti rõhutas Ratas uue esimehe tähtsust järgmistel valimistel. Nimelt soovitakse taaskord võita absoluutne enamus Tallinnas ning parandada tulemusi üle kogu Eesti.

Ratas kinnitas ka, et jääb sõltumata valimistulemusest Keskerakonda, ega paani valituks mitteosutumise korral uue valimisliidu või partei moodustamist.

Toom: Keskerakond ei jää opositsiooniparteiks

Yana Toom pidas kongressil ka erakonna esimehe esimese asetäitjana poliitilise ettekande. Toom keskendus oma kõnes Eesti madalatele palkadele ja maksupoliitikale. Lisaks avaldas Toom lootust, et Keskerakond ei jää alatiseks opositsioonierakonnaks, rõhutades et Keskerakonnaga on võimalik ühisosa olemas kõigil parteidel. "Isegi Reformierakonnaga on võimalik koos töötada, sest nad on valmis omaks võtma iga ideoloogia."

Sellegipoolest avaldas Toom veendumust, et Reformierakonnale tuleks kasuks mõni aeg opositsioonis veeta. "Neile oleks hea, kui nad veidi jalga puhkaks," ütles Keskerakonna esimehe kandidaat.

Toomi sõnul ei tohiks Keskerakonna delegaatide tänane valik sõltuda sellest, kelle juhtimisel muutuks partei valitsuse mõttes parketikõlbulikuks. "Me valime ise, kellega koostööd teeme," oli ta enesekindel.

Savisaare tiib toetab Toomi

Lisaks Toomile ja Ratasele olid oma kandidatuuri esitanud Marika Tuus-Laul, Heimar Lenk ja Peeter Ernits. Seda peamiselt eesmärgiga saada kandidaadina kongressil sõna. Kõik süüdistasid oma sõnavõttudes Simsonit, Ratast ja Repsi Savisaarele noa selga löömises, loobusid seejärel oma kandidatuurist ning kutsusid oma toetajaid üles hääletama Yana Toomi poolt. 

Peaaegu veerand sajandit Keskerakonda juhtinud Edgar Savisaar teatas eile, et tema uuesti erakonna esimeheks kandideerida ei kavatse. „Ma ei soovi Keskerakonna kongressi farsiks muuta ega näe seega võimalust homme osaleda,“ teatas Savisaar eile oma Facebooki lehel.

Ka Savisaar on kõigil enda toetajatel palunud hääletada Yana Toomi poolt. „Soovitan kõikidel, kes peavad oluliseks meie maailmavaadet ning ei ole nõus seda peenrahaks vahetama, hääletada erakonna esimehe valimistel Yana Toomi poolt ja juhatuse hääletamisel nende poolt, kelle teened on suuremad kui opositsioonilisel kolmikul [Simson, Reps, Ratas toim.],“ seisis Savisaare pöördumises.

Samuti teatas Savisaar, et ei kavatse poliitikast lahkuda.

Foto: Andres Haabu
Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum