Oxfordi sõnaraamatu toimkond otsustas, et 2016. aasta sõna, mis tänavu sõnaraamatusse lisatakse, on posttõde ehk tõejärgne (post-truth).
- Oxfordi sõnaraamatusse lisati 2016. aasta sõna Foto: PantherMedia/Scanpix
„Pärast pikki vaidlusi ja arutelusid sai 2016. aasta sõnaks valitud „posttõde“ – nii iseloomustatakse asjaolu, milles avaliku arvamuse kujunemisel jäävad objektiivsed faktid alla emotsioonidele ja isiklikele veendumustele,“ lisati selgituses maailma tuntuima inglise keele seletava sõnaraamatu kodulehel.
Märgitakse, et nähtus, mida iseloomustab „posttõde“, on tuttav küll kümneid aastaid, kuid termin kerkis jõuliselt päevakorda pärast Ühendkuningriigi väljaastumisotsust Euroopa Liidust ja USA presidendivalimisi, mille võitis vabariiklane Donald Trump. Just sel ajal muutus sõna üldkasutatavaks, ilmudes poliitikute ja meedia sõnavarasse.
Tänavuste sõna-finalistide seas olid veel näiteks klounikartust tähendav coulrophobia, brexiteer ehk Brexiti pooldaja ning chatbot ehk arvutiprogramm, milles kasutaja räägib arvutiga.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.