Ettevõtete laenud kolivad Eestisse

Kaubanduskompleksi T1 ehitus septembris.  Foto: Andres Haabu
23. november 2016 kell 11:22

Ettevõtete laenu maht Eesti pankadest kasvas ja välismaalt laenamine vähenes, nii et nende koguvõlg oktoobris kuigivõrd ei muutunud, selgub Eesti Panga teatest.

Eesti Panga ökonomist Mari Tamm märkis et ettevõtete Eestis tegutsevatest pankadest võetud laenude ja liisingute portfell kasvas aastatagusega võrreldes 8,4%. „Ettevõtete kodumaiste pangalaenude ja liisingute kasv on sel aastal peamiselt tänu pikaajaliste laenude kasvule olnud oluliselt kiirem kui möödunud aastal,“ nentis ta. „Samas vähenes  aasta esimesel poolel ettevõtete välismaalt laenamine ning ettevõtete koguvõlg eriti ei muutunud. Oktoobris mõjutasid ettevõtetele väljastatud kodumaiste pangalaenude ja liisingute mahtu oluliselt ka üksikud suured tehingud.“

Eesti pank teatas, et ettevõtetele väljastatud pikaajaliste laenude keskmiseks intressimääraks kujunes oktoobris 2,1%, lisades, et aasta keskmisena on see eelmise aasta keskmise taseme lähedal.

Tamme sõnul on maksetähtaega ületavate laenude maht väike. „Üle 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude maht oli oktoobri lõpus 181 miljonit eurot. Pikemat aega viivises olevate laenude osatähtsus  laenuportfellist on portfelli kasvu tõttu pisut vähenenud, moodustades oktoobri lõpus 1,2%,“ täpsustas ta.

 

miljardit eurot oli kokku Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenude ja liisingute maht, kasvades  aastaga 6,9%.

163 miljonit laenulisa

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht jätkas oktoobris tugevat kasvu. Hoiuste kogumaht suurenes kuuga 163 miljoni euro võrra 11,4 miljardi euroni. Ettevõtete hoiuste maht kasvas pisut kiiremini, aasta võrdluses 9,5%. Majapidamiste hoiuste maht suurenes 7,5%.

Eluasemelaenude kasv on alates selle aasta teisest kvartalist kiirenenud. Oktoobris kasvas eluasemelaenude portfell aasta võrdluses 4,9%. Uusi eluasemelaene anti kuus välja 95 miljoni euro ulatuses, mis on kümnendiku võrra rohkem kui aasta tagasi. Samas ei ole uusi laenulepinguid viimastel kuudel sõlmitud oluliselt rohkem kui aasta tagasi ning uute laenude maht on suurenenud peamiselt sellepärast, et lepingute keskmine väärtus on tõusnud. See viitab sellele, et uute korteritega tehtud tehingute osatähtsus on suurenenud.

Majapidamiste muude laenude maht suurenes sarnaselt eelmistele kuudele peamiselt autoliisingu tõttu, mis kasvas aastatagusega võrreldes 16%.

Hetkel kuum