Äripäev • 29. detsember 2016 kell 9:04

Gripihooaeg tõi esimesed surmajuhud

Tänavu jõudis gripihooaeg kohale ligi kuu aega tavapärasest varem.   Foto: PantherMedia/Scanpix

Terviseamet teatab, et eelmisel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arsti poole 4560 haigestunut, kellest 49 protsenti olid lapsed. Kolme haigla andmetel on gripi tõttu surnud sel hooajal kolm inimest.

Tänavusele gripihooajale iseloomulikuks võib pidada gripiviiruste varasemat kohale jõudmist. „Kui me tavaliselt hakkame gripiviiruseid registreerima jaanuaris ja viiruste leviku kõrghooaeg jääb veebruari või isegi märtsi, siis sel aastal algasid grippi haigestumised kuu aega varem,“ kommenteeris gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova.

Haigestumiste üldarv püsib tema sõnul siiski veel madalal tasemel ja selle põhjuseks võib lugeda alanud koolivaheaega. "Teiseks põhjuseks võib pidada alanud pühi, mis tähendab, et inimesed ei pruugi pöörduda haigestumise korral kohe arsti poole. Hospitaliseerimiste arv näitab aga, et tegelik haigestumiste arv võib olla ametlikust statistikast suurem,“ lisas Sadikova.

Raskekujulised gripijuhud

E-Tervise SA andmetel on hooaja algusest hospitaliseeritud 70 patsienti, neist 50 viimase kahe nädala jooksul. Hospitaliseeritutest 25 protsenti on vanusrühmas kuni 4 eluaastat, 18,5 protsenti vanusrühmas 5-14 ja 12 protsenti vanusrühmas 15-19 eluaastat. Haiglasse sattunutest tööealisi oli veidi üle 24 protsendi, vanemaealisi üle 18 protsendi.

Arstide poole pöördunute üldarv kasvas nädalaga viis protsenti, nende hulgas kahekordistus grippi või gripitaolistesse haigustesse haigestunute osakaal. Haigestunute seas on enim kuni 5aastaseid lapsi.

Haigestumiste juurdekasv on aeglustunud laste vanuserühmades, kuid üle 30 protsendi kasvanud tööealiste ja vanemaealiste vanuserühmas.

Kolme haigla andmetel on gripi tõttu surnud sel hooajal kolm inimest. Kõik kuulusid riskirühmadesse nii vanuse kui ka raskete krooniliste haiguste tõttu, kõik olid vaktsineerimata.

Terviseameti kinnitusel saab grippi haigestumise intensiivsust hinnata praegu veel madalaks, gripilevikut aga laialdaseks. Amet hoiatab, et haigestumine on jätkuvalt tõusutrendil.

Haigestumine Euroopas

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel loetakse haigestumuse intensiivsust keskmiseks Bulgaarias, Prantsusmaal, Itaalias, Luksemburgis, Hollandis, Slovakkias, Šveitsis, Portugalis ja Põhja Iirimaal. Teised riigid hindavad haigestumuse intensiivsust veel madalaks. 

Hetkel kuum