Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tere nähtamatu juht

  Piimatööstuse Tere uus juht Margit Talts teab täpselt, mida tahab, ja et selleks ei pea olema ajalehe esikaanel.

  Neid kloune, kes meediasse trügivad, on ju küll ja küll! On inimesed, kes teevad midagi, ja on inimesed, kes püüavad ajakirjanduses näidata, et nad teevad midagi.

  Roland Lepp,
   Maag Grupi nõukogu liige
  Piimatööstuse Tere salapärane uus juht Margit Talts hoiab madalat profiili ning endast rääkida ei soovi. Kümmekond aastat avalikkusele justkui märkamatult, kuid edukalt Maag Gruppi juhtinud Taltsi tausta avasid seepärast endised ja praegused kolleegid.
  Kui visata Google'isse nimi "Margit Talts", haigutab vastu tühjus. Ka Facebook ei ole tema puhul abiks. Kes siis on ikkagi Margit Talts? See tundub olevat hästi hoitud saladus.
  Maagi töötajate suud on sel teemal lukus. Kõik, mis on seotud Tere ASiga, oleks justkui täiesti salajaseks kuulutatud.
  „Talts on pigem selline juht, kes toimetab tasa ja targu ning kaanetüdrukuks ei tüki,“ iseloomustab uut juhti Tere nõukogu esimees Katre Kõvask.
  Teret alla neelata sooviva Maag Grupi nõukogu liikme Roland Lepa sõnul ei saagi kõik inimesed meedias klouni mängida ning nende ettevõttel on enne kiremist kombeks tööd teha.

   Ta ei nõua teistelt midagi sellist, milleks ta ise valmis ei ole. Kui ta räägib režiimist ja distsipliinist, siis ta on kindlasti ise eeskujuks.

  Toomas Juhani,
   Maag Grupi juhatuse liige
  Margit Talts, võlgade käes ägava Tere uus juht, pole kohtumisest meediaga aga huvitatud. Ta lükkab ettepaneku konkreetselt ja kindlasõnaliselt tagasi. „Ma tahaksin enne natuke tööd teha,“ lausub Talts. Vaikus. Ta selgitab, et Terel pole praegu kõige parem aeg. 
  „Mõistan Teie soovi ja olen valmis mõne aja pärast, kui olen ettevõttesse sisse elanud, intervjuu andma,“ kirjutab Talts veidi hiljem e-kirjas. Ta lisab, et vajab aega, et ettevõttesisesed protsessid paika saada ja inimestega seestpoolt suhelda.
  Ootamatult uueks juhiks
  Talts sai Tere juhiks pärast seda, kui Oliver Kruuda firma raskustesse sattus ning Maag otsustas selle üle võtta. On ju kombeks, et kui vahetub omanik, vahetatakse laeval välja ka kapten. Tihti ka meeskond. Nii saigi Tere laeva kapteniks Margit Talts, kes võtab teatepulga üle pangandustaustaga ja napilt viis kuud ettevõtet juhtida saanud Aivar Rehelt. Tõsi, olgu märgitud, et ülevõtutehing pole veel lõplikult kinnitatud.
  Rehe Terest enam rääkida ei taha, sest temaga sõlmiti konfidentsiaalsuse leping, et ta jumala eest Teres oldud ajast avalikult ei räägiks. Ka ei saa Rehe enda sõnul öelda, millist nõu ta uuele juhile Margit Taltsile andis – firma saladus. Kuid mõne kiidusõna Rehe Taltsist rääkides siiski leiab.
  „Uue juhi ajalugu on väga väärikas ja ma olen väga rahul sellega, mida ma temast kuulsin. See annab julgust firmale,“ lausub Rehe telefonis lakoonilised read. Tema sõnul on Taltsil suurepärane müügikogemus, mida ta Teres kasutada saab.

  Vaata Infopangast

  TERE AS

  Margit Talts

  Talts on justkui märkamatult juhtinud kümmekond aastat üht Eesti juhtivat toiduainetööstust Maag Grupp, mis on eelkõige tuntud Farmi kaubamärgi järgi. Maagi nõukogu liige Roland Lepp ei leia, et Talts oleks kuidagi tagaplaanil olnud. „Tahaplaanile on ta jäänud ajakirjanduslikus võtmes, muidu ei ole ta tagaplaanil kuidagi olnud. Ta on tippjuht olnud õige mitmes ettevõttes. Tegemist on väga tubli naisega, kes on nõudlik nii iseenda kui ka teiste vastu,“ pole Lepp kiidusõnadega kitsi.
  „Te ju ise teate, et see inimene, kes ei taha meedias esineda, see jääbki kõrvale. Neid kloune, kes meediasse trügivad, on ju küll ja küll! On inimesed, kes teevad midagi, ja on inimesed, kes püüavad ajakirjanduses näidata, et nad teevad midagi,“ ütleb Lepp.
  Ta leiab, et pole tema asi rääkida, millega Talts vabal ajal tegeleb ja milline inimene ta on. See pole oluline. Ka ei soovi ta analüüsida, milline juht Talts Terele võiks olla. „Vaadake, Tere ei puutu meisse hetkel karvavõrdki. Taotlus koondumiseks on esitatud. Ma olen alati öelnud, et tahaks enne midagi teha ja alles siis rääkida. Eestis on nii, et inimesed millegipärast armastavad enne kireda,“ põhjendab Lepp oma kidakeelsust.
  Seda, miks Margit Talts on parem juht, kui tema eelkäija Aivar Rehe, peab Lepp üsna üheselt selgeks. „Neid kahte inimest pole mõtet võrrelda. Üks inimene on panganduse taustaga ja teine inimene on see, kes tegutseb ja teeb. Vaadake neid ettevõtteid, mida ta juhtinud on – see ongi vastus,“ lausub Lepp juba väga konkreetselt, andes mõista, et see telefonikõne võiks kiiremini otsad kokku tõmmata.
  ASi Tere juht Margit Talts.Foto: Andras Kralla

  2002–2005 juhtis Kesko Food ASi Säästumarketi keti direktorina Säästumarketite kasvu ja levikut.

  2005–2016 töötas ASi Maag Grupp tegevjuhina, sh 2012–2013 Rannarootsi Lihatööstuses.

  2017. aastast Tere ASi juht. Ettevõtte nõukogu liikmed on Pharma Holding OÜ juhatuse esimees Katre Kõvask, Kamakamaka OÜ juhatuse liige Erik Haavamäe ning Ellex Raidla partner Sven Papp.

  Piir töö ja eraelu vahel
  Maag Grupi juhatuse liige Toomas Juhani on veidi jutukam. Tema sõnul on Margit Talts nõudlik nii enda kui ka teiste suhtes. „Ta on selline juht, kes ei nõua teistelt midagi sellist, milleks ta ise valmis ei ole. Kui ta räägib režiimist ja distsipliinist, siis ta on kindlasti ise eeskujuks,“ räägib Juhani.
  Lisaks on Juhani sõnul tegemist seltskondliku ja rõõmsameelse persooniga. Kuid töö on töö. Tööd tehakse tööl ja siis pannakse uks kinni ja algab muu elu. „Ta on väljaspool tööaega väga kütkestav ja rõõmsameelne,“ lisab Juhani.
  Konflikte lahendab Talts Juhani sõnul rääkides – sest mis muu võimalus selleks siis ikka olla saab. „Ta on väga hea administraator. Kui ta meile tuli kunagi hästi ammu, siis ta pani paljud asjad ettevõttes süsteemi, mis meil enne süsteemis ei olnud. Minu poolt positiivne hinnang talle, ega me muidu poleks nii kaua koos tööd teinud,“ kiidab Juhani.
  Talts naudib väljakutseid, ja Tere juhiks asumine oli paras väljakutse. Samuti omal ajal Säästumarketite keti ülesehitamine. „Minu teada oli Säästumarketit tehes ees puhas maa. Siis nad tegid (tollaegne meeskond – toim) ju ka mitte millestki midagi – olen nii kuulnud,“ meenutab Juhani.
  Nõudlik ja konkreetne
  Tõepoolest, aastal 2002 asus Margit Talts juhtima väge, mis kavandas Säästumarketite tööd ja levikut Eestis. Ta oli siis ka Kesko Food ASi Säästumarketi keti direktor. Helistades Taltsi tolleaegsele kolleegile ja praegusele Valio Eesti juhile Maido Solovjovile, jääb too kidakeelseks ega soovi endisest kolleegist midagi rääkida. 
  „Mina olin siis finantsdirektor ja tema Säästumarketis kaubandusdirektor. Kesko ostis Säästumarketi ära, mõnda aega töötasime koos ja siis nad ühinesid,“ lisab Solovjov, kuid rohkem rääkida ei soovi – viitab, et ikkagi konkurent.
  Teine kolleeg samast ajajärgust on praegu kinnisvaraäris tegutsev Aldo Dapon, kes on märksa jutukam. Dapon ja Talts arendasid koos Säästumarketit, hiljem Keskot. „Meie koostöö oli alati positiivne. Margit teadis alati täpselt, mida ta tahab,“ meenutab Dapon.
  Margit Talts on Aldo Daponi hinnangul nõudlik ja konkreetne inimene, kes esiplaanile ei tüki. „Ta pole tahtnud kunagi ise väga pildile ronida. Ta on oma tegemistes alati olnud tubli ja sihikindel, kuid talle pole olnud oluline ronimine kuskile rambivalgusesse. Saab ju tööd hästi teha ka nii, et teed oma asjad ilusti ära ja ei pea selleks olema ajalehe esikaanel,“ räägib Dapon.
  Seda teab Dapon aga hästi, et Margit Taltsile meeldib suusatada. „Kuid ega ma tema töövälist elu väga palju ei teagi,“ nendib Dapon.
  Ühistel üritustel Säästumarekti aegadest mäletab Dapon teda aga kui lõbusat ja mõnusat kaaslast seltskonnas. Konkreetse pealispinna all on lõbus ja elurõõmus tegelane.
  Seda, et Tere juhi amet on Taltsi jaoks liiga kõva pähkel pureda, Dapon ei usu. „Tema oma põhjalikkusega jõuab seal kindlasti kaugele. Ta kaevab ennast sügavuti ettevõttesse sisse,“ lausub Dapon ja lisab: „Ma usun, et ta ujub sellest välja“.
  Daponi sõnul pole Talts üle laipade mineja, pigem kompromisside otsija. Samas, kui on vaja vastu võtta karme otsuseid, siis Talts neid ka vastu võtab.

   Võimekus süveneda nüanssidesse peab olema heas tasakaalus suure pildi nägemisega. Ega selliseid juhte Eestis palju pole.

  Katre Kõvask
  Karastatud teras
  Tere nõukogu uus esimees Katre Kõvask oli see, kes kutsus Margit Taltsi ettevõtet juhtima.
  Kõvaski sõnul on Talts juhina tugev kui karastatud teras – saanud kogemust nii kriisi kui ka buumi ajal. Tema sõnul oli Terele uue juhi valimisel eelduseks just see, et inimene peab toiduäri tundma – ja Talts seda äri tunneb.
  „Eeldus oli, et tegemist peab olema toiduäri põhjalikult tundva inimesega, sest tema sisse elamine saab olema tempokas. Võimekus süveneda nüanssidesse peab olema heas tasakaalus suure pildi nägemisega. Ega selliseid juhte Eestis palju pole ja valik langes Margiti kasuks,“ põhjendab Kõvask.
  Karmikäeline ja pehme samal ajal
  Kõvaski sõnul on Tere üks Eesti toidutööstuse pärle, nii oma kaubamärkide, sortimendi kui ka potentsiaali mõttes. “Mina hoian Terele pöialt ja usun, et Margit oskab ja suudab olla juht, keda Terele kõige rohkem vaja on – sõltuvalt teemast ja olukorrast nii karmikäeline kui ka pehmeid väärtusi hindav,“ ütleb Kõvask.
  Talts on Kõvaski sõnul juht, kes toimetab pigem tasa ja targu ning kaanetüdrukuks ei tüki. „Senini on see lähenemine end igati õigustanud ja nii jätkame ka praegu ning keskendume sellele, mis hetkel juba igapäevaelu ehk siis Terele uue hingamise andmine. Iga ettevõtte juhtimine on ju meeskonnatöö ja juhi ülesanne on oma meeskond tööle panna nii, et tugevused oleksid maksimeeritud, motivatsioon kõrge ja sihid silme ees,“ lisab Kõvask. Ta usub, et see Taltsil õnnestub, läheb ka Terel paremini.
  Pragmaatilisus tuleb kasuks
  Toiduliidu juht Sirje Potissepp peab Taltsi smart-juhiks. „Ta on väga pragmaatiline, pika juhtimiskogemusega – see on kindlasti tema tugevus,“ räägib Potissepp.
  Ta usub, et Taltsi suur kogemus ja hea meeskond Maagist võivad viia Tere paremasse homsesse. „Maagil on tugev meeskond, tugev turundus ja tootearendus. Oma toodetele otsitakse väljundit mujal maailmas – see on hea baas. Ja kui nad tõesti Tere ära ostavad, siis sealt kindlasti tooteportfelli arendus ära tuleb,“ arvab Potissepp.
  Ta lisab, et nii Talts ise kui ka Maagi omanikud on üsna pragmaatilised ja see on kindlasti hea eeldus Tere tervenemiseks. „Mis puudutab Tere finantsraskusi – selle kohta on mul raske midagi öelda. See nõuab ilmselt midagi veel peale isikuomaduste,“ nendib Potissepp.
  Margit Talts.Foto: Anti Veermaa

  Maag Grupp väljendas Tere ASi ostmise vastu esimest korda avalikult huvi mullu aprillis, kui tegi Postimehe andmetel Tere ostmiseks 60 miljoni euro suuruse ettepaneku. Toona deklareeris ettevõte, et ei soovi Oliver Kruudat partnerite seas näha.

  Harju maakohus kuulutas mullu oktoobris välja Tere ASi emaettevõtte Elveda OÜ pankroti. Siis vahetas pankrotihaldur välja ka Tere nõukogu ja määras ettevõtte juhiks Aivar Rehe.

  Maag Grupp plaanib pärast ühinemisloa saamist liita Tere Farmi Piimatööstusega, et laiendada Farmi tegevust Eestis ja välisturul.

  Tere raskused tekkisid 2008. aastal, kui võeti Nordea ja DNB pangast sündikaatlaenu ja ettevõtte majandusnäitajate halvenedes ei muutnud pangad laenu maksegraafikuid. Ettevõtte võlakoorem ulatub 48,3 miljoni euroni, millest laenuvõlg on ligi 36 miljonit eurot.

  Tere kaubamärk loodi aastal 1996. Tere peamised tegevusalad on toorpiima kokkuost, piimatoodete tootmine ja müük. Tootenimekirjas on üle 150 toote.

 • Hetkel kuum
Mihkel Nestor: keskmine palk jätkab rallit
Tööjõunappus, kiire inflatsioon ja ettevõtete mullused tugevad finantstulemused on viinud keskmise palga suurele tõusule. Tõenäoliselt jagub kiire palgakasvu hoogu veel mõnda aega, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tööjõunappus, kiire inflatsioon ja ettevõtete mullused tugevad finantstulemused on viinud keskmise palga suurele tõusule. Tõenäoliselt jagub kiire palgakasvu hoogu veel mõnda aega, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Soomlase ostujõud prantsatas 2009. aastasse
Soomlaste reaalne sissetulek on kahanenud 2009. aasta alguse tasemele, taandudes erakordse kiirusega, kirjutab Helsingin Sanomat.
Soomlaste reaalne sissetulek on kahanenud 2009. aasta alguse tasemele, taandudes erakordse kiirusega, kirjutab Helsingin Sanomat.
Erdogani võit kergitas Istanbuli börsi ja viis Türgi liiri rekordmadalale
Recep Tayyip Erdogani tagasivalimine Türgi presidendiks saatis Istanbuli börsi täna üle nelja protsendi rallima ja kukutas Türgi liiri kõigi aegade põhja.
Recep Tayyip Erdogani tagasivalimine Türgi presidendiks saatis Istanbuli börsi täna üle nelja protsendi rallima ja kukutas Türgi liiri kõigi aegade põhja.
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: mõistagi tabas mind raev, kuid härrasmees häält ei tõsta Täiendatud kell 9.53
Kui härrasmees saab töötukassast kõik plaanid põõsasse paiskava vastuse, siis otsib ta delikaatselt üles augud seaduses ja pääseb ilma suurema tolmutamiseta teispoole kiviseina, kirjutab Äripäeva kolumnist Üllar "Myrakas" Priks.
Kui härrasmees saab töötukassast kõik plaanid põõsasse paiskava vastuse, siis otsib ta delikaatselt üles augud seaduses ja pääseb ilma suurema tolmutamiseta teispoole kiviseina, kirjutab Äripäeva kolumnist Üllar "Myrakas" Priks.
Raadiohitid: kui palju kinnisvaraturg veel kukub?
Kinnisvara on jätkuvalt kuum teema: Tõnu Toompark ja Lenno Uusküla rääkisid raadiohittides, kuidas turg käitub praegu ja lähitulevikus.
Kinnisvara on jätkuvalt kuum teema: Tõnu Toompark ja Lenno Uusküla rääkisid raadiohittides, kuidas turg käitub praegu ja lähitulevikus.
Milline on ettevõtte tulevikukindluse valem?
Kriisidest räsitud ettevõtted keskenduvad ellujäämisele. Kas ellujäämise võtmeks võib olla jõuline arenguhüpe? Mis suunas seda hüpet sooritada ja kust ammutada selleks jõudu ja ressursse? Kuhu sobituvad valemis kestlikkus ja rohepööre?
Kriisidest räsitud ettevõtted keskenduvad ellujäämisele. Kas ellujäämise võtmeks võib olla jõuline arenguhüpe? Mis suunas seda hüpet sooritada ja kust ammutada selleks jõudu ja ressursse? Kuhu sobituvad valemis kestlikkus ja rohepööre?
Maxima laenab pankadelt 100 miljonit
Leedu juurtega kaubanduskontsern Maxima Grupe laenab kolmelt pangalt 100 miljonit eurot viieks aastaks, teatas ettevõte börsile.
Leedu juurtega kaubanduskontsern Maxima Grupe laenab kolmelt pangalt 100 miljonit eurot viieks aastaks, teatas ettevõte börsile.
Eesti parim juht hankis USAs oma idufirma jaoks teedeehitusäri salainfot
Värskelt Eesti parima juhi tiitli võitnud taristuettevõtte Verston asutaja ja juhatuse esimees Veiko Veskimäe rääkis Pärnu juhtimiskonverentsi laval, et käis 2018. aastal San Franciscos uurimas USA taristuehituse turgu ning võimalusi oma idufirma Infrafly esimese tootega sinna laieneda.
Värskelt Eesti parima juhi tiitli võitnud taristuettevõtte Verston asutaja ja juhatuse esimees Veiko Veskimäe rääkis Pärnu juhtimiskonverentsi laval, et käis 2018. aastal San Franciscos uurimas USA taristuehituse turgu ning võimalusi oma idufirma Infrafly esimese tootega sinna laieneda.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.