Suured käärid vallajuhtide sissetulekus

Piirissaare vallavanem Liina Miks teenis möödunud aastal keskmiselt 6 korda väiksemat kuutasu kui Tallinnat juhtiv Taavi Aas.  Foto: Postimees/Scanpix
Märt Belkin • 3. mai 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Viimasel aastal enne haldusreformi oli suurimat ja väiksemat tasu teeninud vallajuhi sissetuleku vahel üle viiekordne erinevus.

Vaata kahelt järgnevalt kaardilt, missugust kogutasu teenisid 2016. aastal linna- ja vallajuhid. Ülevaade kajastab neid omavalitsusjuhte, kes olid ametis kogu eelmise aasta. Praeguseks on jõustunud haldusreform ning enamik valdu omavahel liitunud ning paljud eelmise aasta omavalitsusjuhid pole enam ametis.

  

Kõikidest omavalitsustegelastest kõrgeimat tasu teenis oodatult Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas, kes sai keskmiselt 4221 eurot kuus. Kalleim vallavanem oli aga Viimsi toonane juht Alvar Ild, kes teenis kuus keskmiselt 3856 eurot. Viimsi oli ka nii rahvaarvu kui ka teenitud maksutulu poolest Eesti suurim vald, edestades näiteks ka Viljandi ja Kuressaare linna.

Eesti lõikes erinevad vallajuhtide palgad kordades. Näiteks pisikese 100 elanikuga Piirissaare vallavanem Liina Miks teenis keskmiselt 700 eurot kuus. Eelmise aasta keskmisest palgast – 1146 eurot – vähem said ka Võrumaa piirivalla Misso, Raplamaal asuva Kaiu, Peipsiääre ja Järvamaal asuva Kareda valla juhid. Ülejäänud vaatluses olnud 176 omavalitsusjuhti teenis üle Eesti keskmise.

Kui tasusid vaadata suhtes rahvaarvuga, torkavad silma just väikevallad – näiteks ühe elaniku kohta teenis Ruhnu vallavanem Jaan Urvet 9,9 eurot ning Piirissaare juht 7 eurot kuus. Võrdluseks sai Aas iga tallinlase kohta kuus alla sendi. Mõistagi on tema käsutada suur aparaat ametnikke ja linnaosavanemaid, samas kui väikevallas töötab vaid paar inimest.

Alla 1000 elanikuga omavalitsuste juhtidest teenis suurimat töötasu Valgamaal asuva Põdrala valla juht Aivar Uibu, kelle keskmine töötasu oli 2034 eurot kuus. Kõigi ülevaates olnud 181 omavalitsuse seas oli tema tasu siiski alles 52. kohal.

Üle 5000 elanikuga valdade juhtidest sai väiksemat tasu aga Viljandi vallavanem Ene Saar. Vallas oli 1. jaanuari seisuga küll 9276 elanikku, ent Saar teenis keskmiselt vaid 1649 eurot kuus.

Kõige rohkem lisatasusid teenis Järvamaal asuva Väätsa valla juht Lauri Läänemets: aasta peale kokku oli tema põhipalk 20 332 eurot, millele lisandus muutuvpalk 6292 eurot. Kokku andis see kuus keskmiselt 2219 euro suuruse tasu. Väätsa vallas oli 2016. aasta 1. jaanuaril 1280 elanikku.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt