Märt Belkin • 19. mai 2017 kell 9:29

Ida-Viru metallitööstusfirma müük sai rohelise tule

Remeksi Keskuse juhatuse liige Vladimir Pupkevitš 2014. aastal Petroter 3 õlitehase le nurgakivi panemisel.  Foto: Eiko Kink

Leedu investorid said konkurentsiameti loa osta Ida-Virumaa metallikonstruktsioonide tootja Remeksi Keskus.

Remeksi ostvad leedukad tegutsevad Eestis registreeritud ettevõtte Global Energy Consulting (GEC) kaudu. Täpsemalt ostab Remeksi GEC hiljuti asutatud tütarfirma Flavus UAB. Konkurentsiametile esitasid leedukad koondumise teate mai alguses, eile otsustas regulaator ühinemisele rohelise tule anda.

Leedu investoritele kuulub muu hulgas ka metallkonstruktsioone tootev firma Axis Industries UAB. Kokku oli 2015. aastal GEC grupi firmade käive Eestis 22,5 miljonit eurot.

Ostetav Remeksi Keskus on Ida-Virumaa metallkonstruktsioonide tootja, mille käive ulatus 2015. aastal 15,2 miljoni euroni ning kasum 885 000 euroni. Firma on mitu korda pääsenud ka Äripäeva valdkondlikesse TOPidesse, näiteks oli firma 2015. aastal Ida-Virumaa edetabelis 42. kohal ja masina- ja metallitööstuse TOPis 75. positsioonil.

Konkurentsiametile esitatud koondumise teatest selgus, et GEC tahab laiendada enda tegevust Skandinaavia turgudel, Remeksil on aga pikaajaline kogemus Põhja-Euroopa klientidega. Remeksi ostmisest loodavad leedukad Põhjamaade turgudele sisenemiseks vajalikke kontakte ja oskusteavet.

Leedu investorid rõhutasid ka, et Venemaa turg on väga ebakindel ning järjest kahanev ning sinna eksportivad ettevõtted on paratamatult sunnitud siirduma stabiilsematele turgudele. Tunamullu andis Remeksi käibest 27% müük Venemaale.

Turgudel konkurentsivõime säilitamiseks ja uutele turgudele sisenemiseks vajab Remeksi Keskus tehnoloogilisi uuendusi ja neid toetavaid investeeringuid, seisab koondumise kokkuvõttes. Aktsionärid ei suuda neid leedukate teatel oma jõududega kaasata, ent GEC-l on valmisolek pärast firma ostmist ka selle äritegevusse investeerida.

Hetkel kuum