Äripäev • 23. juuni 2017 kell 10:00

May: ELi kodanikel lubatakse Suurbritanniasse jääda

Theresa May neljapäeval Euroopa Ülemkogul.  Foto: EPA

Suurbritannia peaminister Theresa May kinnitas, et seaduslikult Suurbritannias elavatel Euroopa Liidu kodanikel ei paluta Brexiti järel riigist lahkuda ja liidust lahkumine ei nõua perede lõhkumist, vahendab Financial Times.

May ütles eile Brüsselis toimunud Euroopa Ülemkogul, et kõigil ligemale 3 miljonil praegu Suurbritannias elaval ELi kodanikul on võimalik taotleda riigis alalist elukohta. Peaministri sõnul on see võimalik vaid juhul kui EL nõustub samaväärsed õigused andma ligi 1 miljonile teistes ELi liikmesriikides elavale britile.

May hinnangul on see õiglane ja tõsine pakkumine ja annab Suurbritannias kanda kinnitanud inimestele nii palju kindlust kui võimalik. ELi liidrid on juba varem kinnitanud, et nende eesmärk on tagada oma kodanikele kõik õigused ja hüved, mis kehtisid enne Brexitit.

Kahe poole vahelised erimeelsused võivad tekkida kuupäevade osas, millest alates Suurbritanniasse sisserännanutele May poolt välja öeldud õigused kehtima hakkavad, aga ka selle osas, millised õigused kehtivad ELi kodanike perekondadele, kirjutab Wall Street Journal.

Samuti püsivad erimeelsused selle osas, kas ELi kohtul peaks olema jurisdiktsioon ELi kodanike õiguste jõustamiseks Suurbritannias. Briti valitsusallika sõnul kuuluvad Suurbritannia kodanikud Ühendkuningriigi kohtute jurisdiktsiooni alla.

May keeldus eile pikemalt detailidel peatumast ning kinnitas, et esmaspäeval avaldab valitsus üksikasjaliku dokumendi, kus tuuakse välja erinevad stsenaariumid, mis puudutavad Suurbritannias elavaid ELi kodanikke.

Suurbritannia ametlikud läbirääkimised Euroopa Liidust lahkumiseks algasid 19. juunil. Möödunud nädalal toimunud üldvalimistel kaotasid peaminister Theresa May juhitud konservatiivid parlamendis enamuse ja kerkisid kahtlused, kas tema jäik lahkumisstrateegia jääb kehtima.

Hetkel kuum