Harry Tuul • 16. august 2017 kell 9:47

Venemaa sajandi vastuolisim kohtuasi kisub tuliseks

Igor Setšin ja Aleksei Uljukajev ühisvisiidil Aserbaidžaanis augustis 2016.  Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi Venemaa kubiseb kõmulistest kohtuasjadest, olgu kohtu all mõni endine oligarh, opositsionääri mõrvar või terrorist, siis nüüd on karvupidi kokku läinud Putini lähikondsed omavahel.

Nimelt jätkus täna Moskvas kõmuline kohtuasi, kus endist Venemaa majandusministrit Aleksei Uljukajevit süüdistatakse kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu küsimises Rosnefti juhilt Igor Setšinilt. Seejuures viimane pole lihtsalt mõjukas firmajuht, vaid endine luuraja ning Putini lähikondne, keda peetakse nn silovikide ehk jõustruktuuride esindajaks võimuladvikus.

Taolise juhtumi kohtusse jõudmine on ebatavaline mitmel põhjusel. Esiteks pole altkäemaksu võtmises Venemaal midagi eriskummalist, vaid on vaikimisi vastuvõetav võimude nõusolekul. Teiseks on mõlemad osapooled otse või kaude seotud Vladimir Putiniga ning selline avalik arveteklaarimine ei saa toimuda tema kas või vaikiva heakskiiduta. Tegu on üldse esimese korraga pärast Nõukogude Liidu lagunemist, kui Venemaal vahistatakse ametis olev minister.

Nii võib ka juhtumil endal olla mitu põhjust ja eesmärki. Näiteks ühelt poolt võib olla tegu võimumängude kulminatsiooniga, kus tugevam näitab nõrgemale koha kätte. Teiselt poolt võidakse saata sõnumit kuuletumise ja lojaalsuse kõrgest hinnast. Kindel on aga see, et omistada Setšinile ausa ametniku ja riigimehe omadusi ei saa, mistõttu on ka selge, et Uljukajevi ja Setšini vahelt on läbi jooksnud must kass.

Ühe sõna teise oma vastu

Täna teataski Uljukajev kohtus, et kogu süüdituse tema vastu on organiseerinud FSB ja see on Rosnefti julgeolekuteenistuse juhi Oleg Feoktistovi korraldatud provokatsioon. Endise ministri sõnul fabritseerisid uurijad tema suhtes süüdistuse, mis toetub täielikult Setšini ütlustel ning uurijad ignoreerisid tõendeid, mis lükkasid süüdistuse kindlalt ümber.

Rosneft omakorda Uljukajevi süüdistusi kommenteerima ei hakanud. „Kohus selgitab,“ teatas naftafirma pressiesindaja Mahhail Leontjev ning lisas, et kohtule on esitatud ammendavad andmed, mis puudutavad kuriteo toimumist. Rosnefti kinnitusel Uljukajev ise nõudis ebaseaduslikku kingitust oma ametiülesannete täitmiseks, ise tuli rahale järele ja ise sõitis sellega kohtumispaigast ära. „Kohtumaterjale me ei kommenteeri – neid kommenteerib kohtunik,“ võttis Leontjev teema kokku.

Samas uudisteagentuur Reuters kirjutas tänavu veebruaris, et Setšin võttis isiklikult osa Uljukajevi vahistamise ettevalmistustest, sh määras isikliku kohtumise ning viibis raha üleandmise juures. Samuti teatati toona, et operatsioonis osales Rosnefti n-ö komandeeringusse saadetud FSB kindral Feoktistov.

Lisaks selgus täna, et süüdistuse järgi nõudis Uljukajev Setšinilt altkäemaksu Indias Goas mullu 15. oktoobril. Nimelt toimus seal BRICSi riikide ametlik kohtumine. Uljukajev olevat nõudnud Setšinilt kahte miljonit eurot tänutäheks selle eest, et minister andis heakskiidu tehingule, millega Rosneft omandas toona raskustest olnud Bašnefti aktsiad. Uljukajev olevat Setšinit ka ähvardanud, et keeldumisel kasutab ta seaduslikku jõudu, et tulevikus takistada teisi Rosnefti tehinguid. Setšin olevat võtnud ministri ähvardust tõsiselt ning pöördunud 27.-28. oktoobri paiku abi saamiseks FSB poole. Nii olevatki kaasatud Setšin ka toimingute läbiviimisesse, sh andis ta isiklikult Rosnefti kontoris raha Uljukajevile üle.

Juhtumi taustast loe pikemalt artiklist „Venemaa ristilöödud eksminister: kas skandaal või kättemaks?“

Uljukajevi taustast pikemalt artiklist „Mis mees on Venemaal vahistatud minister Uljukajev?“

Hetkel kuum