Äripäev • 5. september 2017 kell 7:33

Maanteeametis hallid skeemid tagasi

Maanteeameti juht Priit Sauk  Foto: Raul Mee, Äripäev

Kuigi mõni aasta tagasi tehti maanteeametis suurpuhastus, levivad seal taas hallid altkäemaksuskeemid.

Augusti lõpus määrati tingimisi vanglakaristus neljale mehele, kes võltsisid Pärnus dokumente ja lasid autosid altkäemaksu eest tehnoülevaatusest läbi, kirjutas Eesti Päevaleht. Kokku oli viimase aasta jooksul üle Eesti kohtu all 12 tehnoülevaatajat, kes võtsid ligikaudu 150 autoomaniku käest althõlma raha vastu ja võltsisid dokumente.

Ühelt autolt teenitavad summad ei pruukinud olla sugugi suured. Kohtuotsustest tuleb esile, et autosid lasti ülevaatuselt korruptiivsel teel läbi isegi nii pisikese tasu eest nagu 10 eurot või pudel viskit. Kuid kui autosid käis päevas palju, võis ülevaataja ühe kuu lõikes teenida endale üsna kopsaka lisa, vahest ehk teise kuupalgagi. Maanteeamet tahab korruptsiooni vähendamiseks seada ülevaatuspunktidesse kaamerad.

Loe pikemalt Eesti Päevalehest.

Juurdunud probleem

Nagu öeldakse, siis kala mädaneb peast. Äripäev paljastas 2012. aasta märtsis maanteeameti toonase juhi Tamur Tsäkko lustlikud suusareisid riigiameti kulul. Koos Tsäkkoga reisis ka mitu tema alluvat. Reiside ilmsiks tulles oli Tsäkko koos mitme peadirektori asetäitjaga sunnitud ameti maha panema. Lisaks lustireiside skandaalile karistati Tsäkkot hiljem kriminaalkorras ühe maanteeameti riigihanke tõttu. Riigikohus tunnistas ta 2014. aasta oktoobris süüdi omastamises ja karistas neljakuulise tingimisi vangistusega kolmeaastase katseajaga. Samuti pidi Tsäkko maksma trahvi 3408 eurot.

Tsäkkot süüdistati selles, et ta lubas töövõtjal Loo-Maardu teelõigul hankedokumentides sätestatud ajutise liikluskorralduse 2+2 sõidurea asemel ehitada 1+1 sõidurea koos kindlustatud teepeenardega. Kuna sellise lubaduse andmine ei olnud seadusega kooskõlas ja ehitajale maksti seetõttu 33 668 eurot suurem summa, kui oli tegelike tööde maksumus, arvestades 1+1 sõidurea asemel 2+2 sõidurea liikluskorraldusega, tekitas Tsäkko süüdistuse kohaselt riigile suure varalise kahju.

Vahepeal maanteeametit juhtinud Aivo Adamsoo tegi ametis küll suurpuhastuse, kuid näib, juurdunud tavad pole kuhugi kadunud. Alates septembrist 2015 juhib ametit Priit Sauk.

Hetkel kuum