Märt Belkin • 11 september 2017

Alexelast saab kütuseturu suurim

Alexela Oili tegevjuht Ain Kuusik.  Foto: Raul Mee

Kiire koondumine kütuseturul jätkub, uue suurtehinguna ostab Alexela Euro Oili 24 tanklaga võrgu ning paisub sellega turu suurimaks tegijaks.

Vaata ettevõtteid Infopangast:

Alexela Oil AS

Euro Oil AS

 

Seejuures saab Alexela Oil kõvasti mahtu juurde Tallinnas ja lähipiirkonnas. Tanklaketi juhatuse esimees Ain Kuusik rääkis pressiteates, et pealinna ümbruses saadaksegi suurimaks tegijaks, kuna uusi tanklaid tuleb juurde nii Harku, Saue kui Viimsi vallas.

Ostetavad tanklad ehitab Alexela järk-järgult ümber enda värvidesse. Tehingu jõustumisseks on vaja konkurentsiameti luba ja hinda osapooled ei avalda. Alexela tanklaketi juht Kuusik prognoosis, et see on tõenäoliselt kütuseturu viimane suurost.

Alexela Oili tanklaketi suurim omanik on 77,6 protsendiga energiafirma Alexela Group, kus omakorda on suurimad omanikud vennad Marti ja Heiti Hääl. Lisaks neile kuulub aga väiksem, 22,4% suurune osalus Alexela Oilis transiidiärimees Oleg Ossinovski firmale Skinest Grupp.

„Kõik tanklaketid on näidanud üles soovi laieneda, et vastu pidada väga karmis konkurentsis. Ei ole teist sellist riiki Läänemere ääres, kus oleks nii palju tanklaid elaniku kohta ja nii suur hinnakonkurents,“ ütles Kuusik.

Kütuseturul on ülevõtmisi olnud hulganisti. Viimase paari aasta jooksul on agressiivseim tegija turul olnud tegelikult Olerex. See firma on kasvanud koguni nii suureks, et konkurentsiamet pidi võtma lisaaega, et välja selgitada, ega Olerexi viimased ostuplaanid turgu ei riku.

Viimase kahe aasta jooksul on alla neelatud paar väiksemat Lõuna-Eesti tegijat ning Eesti turult väljunud hiiu Lukoili. Viimati tahtis Andres Linnase ja Antti Moppeli kütusefirma osta seitsme tanklaga Favora, ent konkurentsiamet võttis augusti keskel lisaaega.

„Konkurentsiametile ei ole kütuseturu kiire muutumine jäänud märkamata ja amet analüüsib tekkinud olukorda kogu vajaliku hoolsusega,“ rääkis Olerexi suuromanik Antti Moppel kuu aega tagasi. Ta tõi välja, et alates just Lukoili tanklate ostust 2015. aastal on siinne kütuseturg küll väga kontsentreerunud, ent konkurents on samas pigem elavnenud.

Saab suurimaks

Seni Arno Hirtentreule kuulunud Euro Oilil on kokku 24 tanklat, neist neli kauplusega. Näiteks Tallinnas on firmal kuus tanklat, Harjumaal kaheksa. Kett tegutseb ka Lääne-Virumaal, Viljandimaal, Järvamaal ja Läänemaal.

Kui ostutehing jõustub, paisub Alexela võrk 100 tanklani ning seega läheb kett arvude mõttes mööda senisest turu suurimast tegijast Olerexist, millel koos Favoraga oleks 94 jaama. Moppeli ja Linnase firma on turu suurim olnud alates venelaste Lukoili tanklate ostust.

Euro Oili senine omanik Hirtentreu rääkis pressiteates, et Alexela oli parim valik. „Mul on hea meel, et meie tanklaketi abiga saab Eesti suurima, kohalikul kapital põhineva tanklaketi,“ ütles ta.

Alexela Oili tanklaketi suurim omanik on umbes 77 protsendiga energiafirma Alexela Group, kus omakorda on suurimad omanikud vennad Marti ja Heiti Hääl. Lisaks neile kuulub aga väiksem, 22% suurune osalus Alexela Oilis transiidiärimees Oleg Ossinovski firmale Skinest Grupp.

Hetkel kuum