Rikaste TOPi liige tagaotsitav

Koduta jäänud perede meeleavaldus Peterburi lähedal Vaninos.  Foto: Erakogu
Marge Väikenurm • 20. september 2017 kell 21:01

Peterburi politsei kuulutas tagaotsitavaks Igor Izraeljani, kes põrus kahe Eesti äripartneriga Venemaal kortermaju ehitades.

Viimati kirjutas Äripäev Izraeljanist läinud aasta juulis. Siis selgus, et Eesti ühe rikkama ettevõtja, parketi- ja vineeritöösturi majade ehitamise projekt vajus Venemaal pankroti äärele ning koduta jäi ligi 200 peret.

Nüüd on olukord päädinud sellega, et nii Izraeljan kui ka tema äripartnerid Deniss Västrik ja Igor Kleštšenka on jõudnud tagaotsitavate nimekirja, selgub ERRi venekeelsest portaalist.

Üüratu kahju

Tagaotsimiskuulutuse põhjal jätsid ettemaksu küsinud mehed korterid ehitamata Leningradi oblasti Lomonossovi rajoonis. Vene võimud kahtlustavad, et kahju suurus ulatub poole miljoni euroni. Ehituse on praeguseks üle võtnud teine firma.

Aasta eest rääkis Izraeljan Äripäevale, et tema on projektis investorina hoopis kannataja pool.

Izraeljan kavatses ettevõtte OOO Tareal alt ehitada Lomonossovi rajooni elamukompleksi kolme kuni viie tuhande elaniku jaoks. Kerkima pidanuks 142 elamut ja 99 kolme-neljakorruselist kortermaja. Lisandunud oleks ka infrastruktuur, muu hulgas kool, lasteaed ja kauplused. 

Sellel aastal figureerib Izraeljan oktoobris ilmuvas Äripäeva rikaste edetabelis 34. kohal. Aastal 2015 oli Izraeljan 29. kohal. Toona hindas Äripäev tema ettevõtlusvara väärtuseks 72,2 miljonit eurot.

Mehe firma Technomar & Adrem tegeleb parketi, vineerikastpakendite ja kaablitrumlite tootmisega ning vineeri ja ehituspapi ostu ja müügiga.

Skeptilised eksperdid

Vene eksperdid suhtusid meeste lubadustesse ja projekti juba alguses kahtlevalt, nimetades seda riskantseks ning hinda liiga krõbedaks. See oli aastal 2011. "49 000 rubla ruutmeeter? Sellise raha eest saab juba Peterburis korteri," imestati toona. Izraeljan aga tõrjus kriitikat. "Kes väidavad, et meil on liiga kõrged hinnad, on ebakompetentsed," põrutas ta.

Pikk ajalugu

Izraeljani firma Technomar & Adrem alustas tegevust 1992. aastal, vahendades Venemaa vineeritööstuse toodangut. Parketitootmisega alustas Izraeljan aastal 2006.

Neli aastat enne seda ostis mees EVEA Panga endise liisingufirma ALG Liising. Selle firma aktsiad olid olnud pärast EVEA Panga pankrotistumist panga kunagiste juhtide Boriss Špungini ja Anatoli Beilinsoni, siis Špungini abikaasa ja hiljem ühe Moskvas elanud naisterahva omanduses. Izraeljan teadis hästi, mida ostab, sest kuulus EVEA Panga nõukogusse ja oli omanikeringis, kirjutas Äripäev aastal 2009.

Pärast ostu avas Technomar & Adrem liisingufirmale 100 miljoni krooni suuruse krediidiliini, mis kasvatas firma tegevusmahte. Liisingufirmaga samal aastal ostis Izraeljan Idakeskuse omaniku Tasmo Ärigrupi. 

Hetkel kuum