Äripäev • 5 oktoober 2017

Aasta tegijad: Luminor, Food Union ja Lauma

Balti M&A auhind  Foto: Rytis Galadauskas, Verslo žinios

Eile õhtul kuulutati Balti M&A ja erakapitali foorumil välja valdkonna kõige silmapaistvamate tehingute tegijad kolmes kategoorias.

Žürii hindas tehingute strateegilist tähtsust Balti turu jaoks, tehingute väärtust, keerukust, uudsust, rahastamis- ja maksestruktuuri ning Balti turul tegutsejate kaasatust.

Balti M&A aastatehing 2017: Nordea ja DNB Balti ettevõtete ühendamine

Tegemist on Balti riikide ajaloo suurima tehinguga – kokku oli tehinguga seotud varade maht 13 miljardit eurot. Tehing oli keerukas, sest selle jõustumiseks tuli hankida Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga kooskõlastus. Põhja-Euroopa suurim finantsteenuste pakkuja Nordea ning Norra suurim finantsteenuste pakkuja DNB ühendasid oma Eesti, Läti ja Leedu pangandus-, liisingu- ja pensioniäri. Ühinemise tulemusel sündis uus Põhjamaiste juurtega pangandusgrupp Luminor, millel on tugev turupositsioon Balti riikides.

Balti era- ja riskikapitali aastatehing 2017: PAG Capitali ja Meridian Capital Managementi investeering Food Unioni

PAG Capital (Hongkong) plaanib investeerida Food Unioni 161,6 miljonit eurot ning Meridian Capital (Venemaa) 52,4 miljonit eurot. Tehing võimaldab Food Unionil laieneda Hiina ja rajada sinna korralik piimasaaduste ettevõte. Food Union tegutseb üheksas riigis ning annab tööd ligi 2500 inimesele. 214 miljoni euro väärtusega tehing on oluline erakapitaliinvesteering Aasia suunal, mis annab Balti ettevõttele võimaluse hakata oma kaupa Aasiasse eksportima.

Auhind Baltikumi ettevõttele M&A tehingu eest välisturgudel: Lauma International omandas Felina Läti ettevõte

Lauma International omandas Saksa erakapitaliettevõttelt Palero Capital Saksa pesutootja ja -jaemüüja Felina. Tehingut finantseerisid Citadele Bank ja Baltikums Bank. Felina omandamine võimaldab Laumal laiendada pesutootmis- ja -müügitegevust, mille tulemusena on sündinud uus vertikaalselt integreeritud grupp, mille kogutulu ulatub üle 75 miljoni euro ning töötajate arv 1250-ni. Felina 2016. aasta tulu oli 41 miljonit eurot ning töötajate arv 700, mis tähendab, et omandatav äriühing oli sama suur või suuremgi kui omandav ühing.

Lisaks tehinguauhindadele andis Euroopa Investeerimisfond välja Balti era- ja riskikapitali valdkonna aasta saavutuse auhinna, mille võitis Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) Balti riike ühendava lähenemise rakendamise eest fondivalitsejate võimekuse edendamisel.

Balti M&A ja erakapitali foorumist

Järjekorras seitsmenda foorumi korraldas Sorainen koostöös kolme Balti riigi majanduslehtedega Äripäev, Dienas Bizness ja Verslo žinios ning Baltimaade era- ja riskikapitaliassotsiatsioonidega. Foorum on Balti era- ja riskikapitalifondide ning investeerimispankade esindajate, nõustajate, advokaatide ning ettevõtete juhtide ja omanike kohtumispaik, kus igal aastal osaleb 150-200 turuosalist. Sel aastal toimus foorum Vilniuses 4. ja 5. oktoobril.

Hetkel kuum