Allan Kiil ja Alar Nääme said linna palgale

18. oktoober 2017, 17:45
Linna raha omastamises süüdi mõistetud keskerakondlane Alar Nääme oma uues töökohas Sõle spordikeskuses.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171018/NEWS/171019651/AR/0/AR-171019651.jpg

Linna raha omastamises aasta algul süüdi mõistetud keskerakondlane Alar Nääme ja altkäemaksu võtmises süüdistatav Tallinna Sadama endine tippjuht Allan Kiil said mõlemad vastavatud Sõle spordikeskuses linna palgale.

Alar Nääme on eelmisel nädalal napilt enne viimast valimispäeva avatud Sõle spordikeskuse arendusjuht ning Tallinna Sadama endine juhatuse liige ja õige pea altkäemaksu võtmise süüdistusega kohtu ette astuv Allan Kiil areenimeister. Mõlemaid kutsus sinna meeste endi kinnitusel tööle Tallinna spordi- ja noorsooameti juht Rein Ilves. Sõle spordikompleksi peab Tallinna linnale kuuluv sihtasutus Kristiine Sport. Kokku on keskuses 28 töötajat.

Täna kella kolme paiku pärastlõunal juba paar nädalat areenimeistri ülesannetes olnud Allan Kiili spordikeskuses kohal ei olnud. Administraator märkis, et pole Kiili sel päeval majas näinud. Telefoni teel kommenteeris Kiil oma uut ametit nii: „Ma olengi seal spordirajatiste ja ujula peal. Basseini ääres ja teiste spordisaalide ääres, laua taga on vähem tööd. Olen paar nädalat juba tööl olnud. Käib käivitamine, nii nagu ikka.“

Tööpostil kohal olnud Nääme ütles, et tema tööülesanneteks arendusjuhina on kõik majaga seonduvad küsimused ja müügitöö. „Et majas oleksid ajad täidetud ja kõik oleks korras,“ ütles ta.

Tallinna abilinnapea, sporditeemade eest vastutav Mihhail Kõlvart (Keskerakond) kuulas ära ajakirjaniku küsimuse Nääme ja Kiili linna raha eest palkamise eetilisuse kohta, kuid teatas siis, et tal on parasjagu nõupidamine käimas ja palus küsimused e-kirja teel saata. Loo ilmumise ajaks Kõlvart neile ei vastanud.

„Mind on süüdi mõistetud kriminaalkorras, halduskorras, mida siis veel?“

Nääme ei mäletanud, mis kuupäevast alates ta spordikeskuses töötab, kuid ütles, et asus tööle juba mõni kuu varem, et tegeleda avamisega seotud küsimustega. Ajakirjaniku märkuse peale, et ta korraldas juba juunis linna sihtasutuse Kristiine Sport töötajana hankeid Sõle spordikeskusse jõusaali inventari leidmiseks, märkis ta, et tõenäoliselt asus tööle siis juuni jooksul. „Ma pean vaatama lepingut,“ lausus Nääme.

Küsimusele, kas Nääme peab eetiliseks, et alles hiljuti linna raha omastamises süüdi mõistetuna asub ta uuesti linna avalikule töökohale, vastas ta, et eks see küsimusi ikka tekitab, aga arvab, et sellel töökohal ei tohiks see probleem olla. „Ma olen oma karistuse kandnud, ma ei näe probleemi. Kõik kahju olen hüvitanud ja rohkemgi veel. Mind on süüdi mõistetu kriminaalkorras, halduskorras, mida siis veel?“

Nääme rääkis, et aasta algul pärast lõplikku süüdi mõistmist Kesklinna vanema kohalt tagasi astumise ja Sõle spordikeskusse tööle asumise vahel kasvatas ta last. „Puhkasin, oli vaja akusid laadida.“

Spordiameti juht: ma ei näe mingit probleemi

Nääme Sõle keskusse tööle kutsunud Tallinna spordi- ja noorsooameti juht Rein Ilves ütles, et ta pole kunagi niimoodi mõelnud, et veel sel aastal linna raha omastamises süüdi mõistetud Nääme palkamine jälle linna rahakoti peale võiks olla kuidagi eetiliselt küsitav.

„Ta on spordiinimene, pigem on see oluline. Ta on poksiga tegelenud, minu teada on ta maadlusega ka tegelenud ja teab, mis on sport,“ lausus Ilves. Ta lisas, et Nääme on tavatöötaja ega ole mingisugune juht. Küsimusele, kas arendusjuht pole siis juhtiv amet, vastas Ilves: „Ta pole juhtival kohal, ta on üks meeskonna liige. Ma ei näe siin mitte mingit probleemi.“

Nääme otsis hiljaaegu näiteks sotsiaalmeedia vahendusel Sõle spordikeskusse koristajat, kuigi ütleb ise, et töötajate leidmine pole siiski tema ülesanne, lihtsalt koristaja leidmiseks paluti tema abi. „Kuna mul on Facebookis nii suur tutvusringkond, sellepärast otsisingi.“ Koristaja küll leiti, kuid Nääme kinnitusel mitte tänu tema suurele Facebooki sõpruskonnale.

Kiil: süüdistus tuli jutuks küll

Kriminaalkuriteos süüdistuse saanud Tallinna Sadama endise juhatuse liikme Kiili valimist areenimeistri ametikohale põhjendas Ilves sellega, et Kiili pole veel süüdi mõistetud ja tal on olemas vetelpäästja oskused ja kõik vajalikud tunnistused. Ilves selgitas, et Kiili töökohustuste hulgas on ka vetelpäästja töö. Seega on ta pidevalt basseini läheduses ega istu eriti laua taga.

Kiil ise ütles, et loomulikult tuli tööle asumise eel jutuks ka see, et ta peab hakkama varsti kohtus käima ja et see võib segada tema igapäevast tööd. „Siis, kui ma ei saa tööl käia ja pean kohtus käima, eks siis peab jooksvalt otsustama, mis sellega teha. Me ei tea ju veel, millal me kohtus käima peame hakkama,“ lausus Kiil.

Ilves kinnitas, et see ei tekitanud Kiili palkamisel mitte mingit probleemi, et ta peab kohtuistungite pärast võib-olla vahepeal töölt ära käima. „Ma usun, et kohtuistungid pole tervet päeva vältavad, vaid mõnetunnised ja reeglina hommikupoole, kui pole nii palju ujujaid. Kiili tööaeg on peamiselt pealelõunal,“ selgitas Ilves.

See, et riigifirma Tallinna Sadama tippjuhina altkäemaksu võtmises süüdistatu asub tööle avaliku raha eest, tuli Kiili sõnul mõistagi jutuks ka enne spordikeskusse tööle asumist. „Loomulikult käisime need asjad läbi. Rääkisime läbi, mis need kahtlustused on, tööandja sai vastused oma küsimustele,“ ütles Kiil.

Kiil rääkis, et talle on tehtud ka teisi tööpakkumisi pärast vahi alt pääsemist, kus ta ligi pool aastat oli. Ta ütles, et enamik neist on tulnud erasektori ärist, aga Sõle keskuse kasuks otsustas ta, kuna see on spordiga seotud.

Sõle spordikeskuse juht, keskerakondlane Toomas Ristlaan on olnud koos Allan Kiiliga samal ajal neli aastat (2003–2007) Harku valla kommunaalettevõtte OÜ Strantum nõukogus. Kiil on olnud ka Harku vallavolikogu liige nii Mõõdukate kui ka Reformierekonna ridades, viimasest visati ta välja 2015. aasta sügisel, kui ta Tallinna Sadama juhatuse liikmena altkäemaksu võtmises kahtlustatuna vahi alla võeti. Eelmisel nädala lõppenud valimistel kandideeris ka Ristlaan Keskerakonna nimekirjas Harku vallavolikokku, kuid kogutud 27 häälega sinna ei pääsenud.

Lisaks valimisteks avatud Sõle spordikeskuses tööle asumisele kandideeris Nääme Valga volikokku, kuhu ta kogutud 92 häälega ka sisse pääses. See oli tema sõnul täpselt planeeritud tulemus. „Arvestades olukorda, ma väga enda häälte peale ei panustanud. Väga palju tööd sai tehtud esinumbri heaks, et teeksime meeskonnana hea tulemuse. Olin arvestanud, et saan ise sadakond häält, mitte rohkem,“ kommenteeris Nääme.

Sellistele ametikohtadele toimugu avalik konkurss

Senine sotsiaaldemokraadist Tallinna linnavolikogu liige Hanno Matto ütles, et sellistele ametikohtadele tuleks korraldada avalik konkurss, nii et kutsuda saaks inimesi vaid kandideerima, mitte otse ametikohale tööle.

Matto avaldas jaanuaris Alar Nääme lõpliku omastamises süüdimõistva otsuse järel Delfis lootust, et Jüri Ratase juhitav Keskerakond ei leia Näämele kohe uut ja sooja ametikohta maksumaksja raha eest, nagu tehti seda Ester Tuiksoo ja Lauri Laasiga.

Kuuldes Äripäeva ajakirjanikult, et Nääme on võetud linnale kuuluva Sõle spordikeskuse arendusjuhina tööle, ütles ta, et maksumaksja palgale ei peaks võtma inimest ajal, mil karistus pole veel kustunud. „Otsustavatel ametikohtadel, mida arendusjuht minu meelest kindlasti on, see loogiline pole. Garantiiperiood peaks olema juriidiline tõkend pluss karistuse kustumine registrist. Siis on ühiskond andestanud. Ma ise usun, et inimesed ikka muutuvad,“ sõnas Matto.

Kiili kohta ütles Matto, et kui inimest pole süüdi mõistetud, siis ta pigem annaks talle avanssi. „Mulle jääb mulje, et Kiil pole administreerival kohal, aga ei saa ju praegu objektiivselt hinnata, mis tema mõju seal on. Ka tema puhul peaks idee poolest rakendama seda, et hoida maksumaksja rahast eemal.“

Matto lisas, et sellistele ametikohtadele peaks toimuma avalik konkurss. „Lõppastmes määratakse inimesi nendele kohtadele võib-olla küll subjektiivsetel kaalutlustel, aga konkurss peaks olema avatud ka kõige lihtsamatele ametikohtadele, kuhu võib kutsuda inimesi siis kandideerima. Areenimeister Kiil võib olla täitsa okei, ega karistus ei saa olla elatise ära võtmine, aga esimene asi peaks olema avalik konkurss sellele kohale.“

Linnale kuuluv Sõle spordikeskus avati vahetult enne valimisi 11. oktoobril.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. October 2017, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing