Äripäev • 30 oktoober 2017

Selgus 700miljonise maksutulu deklareerinud Soome firma

Soome ettevõte Supercell deklareeris üle 700 miljoni euro erakordset tulu.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome maksuamet sai möödunud aasta eest ühelt maksumaksjalt 700 miljoni euro ulatuses erakordset tulu. Helsingin Sanomat lahendas nüüd müsteeriumi.

Helsingin Sanomat selgitas nüüd välja, et tehing oli seotud Soome mobiilimängude tootja Supercelli aktsiate edasimüügiga.

Aktsiamüügist teeniti kokku 3,5 miljardit tulu, millest omakorda ettevõtte tulumaks oli 20 protsenti ehk 700 miljoni eurot, kirjutas väljaanne. Suure maksu maksja oli Soome ettevõte Kahon 3 oy, mis on registreeritud Helsingis Lautatarhankatul.

Kahon 3 on seotud Supercelli ja selle soomlastest loojate Ilkka Paananeni ja Mikko Kodisojaga. Kõigepealt müüdi 51 protsenti Supercellist maha 2013. aastal, toona ostsid selle osaluse 1,1 miljardi euro eest Jaapani firmad Softbank ja GungHo. Müügi tingimuseks oli, et Supercell jääb Soome. Jaapanlastele see sobis, sest Soomes ei maksustata dividende, kui need jäävad holding.firmasse: nii paigutasid nad oma aktsiad ettevõttesse Kahon 3.

Toona teenisid nii Paananen kui Kodisoja müügist 170 miljonit eurot ning kumbki investeeris holding-firmasse miljon dollarit.

Kuna aga Softbank vajas edasisteks investeeringuteks raha, siis müüs ta eelmisel aastal oma osaluse Hiina veebikaubamajas Alibaba ja Supercellis. Supercelli enamusosaluse ostis Hiina mängufirma Tencent, makstes Softbankile selle eest 6,5 miljardit eurot. Sellest summast sai Kahon 3 ligi 4,5 miljardit – mis omakorda tõi ettevõttele 3,5 miljardit tulu ning sellelt makstava 20protsendilise tulumaksu ehk 700 miljonit eurot.

Soomes pole 700 miljoni eurost maksutulu nähtud Nokia hiilgeaegadest saati. Osaliselt on suure maksutulu põhjus ka selles, et 2014. aastal otsustas Jyrki Kataineni valitsus alandada ettevõtte tulumaksu senise 24 protsendi pealt 20 protsendi peale, ja see on märkimisväärselt suurendanud maksude laekumist. 2015. aastal olid Soome suurimad ettevõtte tulumaksu maksjad Supercell 176 miljoni euroga ja Nordea 116 miljoni euroga.

Hetkel kuum