• Jaga lugu:

  Kaupmees plaanib Tridensi enda kätte võtta

  Kaupmehe juhatuse esimees Mart Relve praegu tehingut kommenteerida ei tahtnud, sest on veel vara.Foto: Raul Mee

  Mullu hulgimüüjas Tridens suurosaluse soetanud Kaupmees & KO tahab võtta firmas kontrolli enda kätte. Kontrolliks vajalikke aktsiaid plaanivad firmale muuhulgas müüa ka hulgifirma asutajad.

  Kaks hulgituru suurtegijat alustasid koostööd eelmise aasta lõpus, kui Kaupmees Tridensis 51% osaluse omandas. Siis aga reguleeris seniste ning uute omanike vahel suhteid investeerimisleping. Selle järgi kuulus Kaupmehele küll tehniliselt enamusosalus, ent strateegilisi otsuseid said siiski teha vaid kõik aktsionärid üheskoos.
  Nüüd on aga vahekorrad muutumas ning konkurentsiametile esitatud uus plaan, mis näeb ette, et Kaupmees ostab 20% firmast juurde ning sõnaõigus läheb üle. "Ühiskontroll asendub Kaupmehe ainuvalitseva mõjuga Tridensi üle," öeldakse koondumise teates sõnaselgelt välja.
  Enda osaluse on konkurentsiametile esitatud teate järgi otsustanud maha müüa mitu firma praegust omanikku, näiteks Raja Zelikman, Vladimir Tsõbulski ning firma üks asutajaid ja kunagine tegevjuht Juho Ojasoo.
  Ojasoo ega Kaupmees & KO tegevjuht Mart Relve ei soovinud plaanitud tehingut veel kommenteerida, kuna on veel liiga vara.
  Firmad konkurentsiohtu ei näe
  Tehingu peab igal juhul heaks kiitma konkurentsiamet, kuna kahe peale kokku ulatuvad hulgituru suurtegijate käibed mitmekümnekordselt üle 6 miljoni eurose müügitulu piiri, millest alates peab riiklik regulaator asja analüüsima hakkama.
  Konkurentsiametini jõudis koondumise teade täna. Otsuse peaks amet tegema 30 päeva jooksul, kui ei teki kahtlust, et konkurentsiolukord võib liigse löögi saada. Sellisel juhul saab amet võtta kuni kolm kuud lisaaega.
  Tridens ja Kaupmees ise selgitavad koondumisteates, et nende arvates aus konkurents hoopi ei saa, kuna ühelgi kaubaturul ei ületa ühine turuosa 15 protsenti.
  Mõlemad firmad tegelevad toidukaupade, sealhulgas alkoholi ning tubakatoodete hulgimüügiga. Lisaks tõid ettevõtted välja, et Kaupmehel on enamusosalus juba praegu ja uute plaanitavate tehingutega mängitakse ümber vaid valitseva mõju struktuur.

  Tridens on 1988. aastal asutatud hulgikaubandusettevõte, mille valikus on üle 150 erineva kaubamärgi. Firma tarnijate seas on näiteks Imperial Tobacco Estonia, Hartwall, Mast-Järgermeister, Remy Cointreau Group ning Cloetta Italia.

  Niisiis pakubki firma kaubamärke nagu Jägermeister, Remy Martin, Cointreau, Metaxa, Red Bull, Lapin Kulta, Mynthon, Tupla ja  Russki Standart.

  Tridensi suurimad kliendid on Selver, Rimi, Coop, Maxima, Prisma ning Superalko, Cityalko ja Sadama Turu kaubamärkide all tegutsev alkopoodide kett Aldar Eesti.

  Kaupmees & KO alustas tegevust 1992. aasta detsembris, kui avati Pirita hulgikaup. Alguses oli sortimendis umbes 300 toodet, praegu on eri nimetusi umbes 15 000.

  Kaupmehe grupis on seitse kauplusladu üle Eesti. Firma klientide seas on restoranid, hotellid, baarid ning pubid, lisaks kaubamajad, jaekauplused, kioskid, hulgifirmad ning tööstusettevõtted.

  Suured tegijad
  Oktoobris ilmunud hulgimüügi TOPis oli Tridens 80. kohal ning Kaupmees & KO 46. positsioonil. Ühiselt ulatub kahe firma käive pea 130 miljoni euroni. Kui Kaupmees teenis aga mullu 1,5 miljoni euro jagu ärikasumit, siis Tridens tegi pea 2 miljonit eurot kahjumit.
  Müügitulu kasvu mõttes oli möödunud aasta Tridensile võimas – käive tõusis koguni 22% ehk 10,6 miljoni euro võrra. Selle taga oli peaasjalikult see, et firma müüs kogu aasta vältel tubakatooteid, suitsu hakati müüma alles 2015. aasta juunis.
  Üks põhjus tugeva kahjumi taga oli kinnisvaratehing, millega müüdi maha Harjumaal Jõelähtme vallas asuva laohoone omanikule Kaamos Kinnisvarale ka hoonealune kinnistu. Tehing tehti turutingimusel, lähtudes hoonestusõiguse lepingus sätestatud iga-aastasest tasust, aga selle tulemusena teenis firma ühekordse erakorralise kahju 650 000 euro mahus.
  Teine oluline murekoht oli aga transiiditeenuste jätkuv madalseis tütarfirmas Trialto Logistika. Kuna Venemaa tarbimisvõime oli ülimadal ning sellega seoses tekkis tugev surve teenushindade langetamisele, kusjuures samal ajal vähenesid teenusemahud, otsustati 2016. aasta teises pooles lõpetada alkoholitransiidi teenuse osutamine.
  Sellega seoses tehti kontsernis suuri ümberkorraldusi – Trialto Logistika lõpetas tegevuse ning jaotusveologistika osteti hanke korras sisse Logistika Plussilt. Trialtost teeniti kokku 847 000 eurot.
  Positiivse märgilise tähtsuse uudisena tõi Tridens enda majandusaasta aruandes välja aga selle, et firma Leedu tütarettevõte jõudis kasumisse. „Sellega seoses on tõenäoliselt edaspidi lõppenud vajadus Läti ja Leedu hulgiettevõtete tegevuse finantseerimiseks Tridensi rahavoost,“ seisab aruandes.
  Käed löödi ühes kasvamiseks
  Muide, just Läti ja Leedu äri oli üks põhjuseid, miks Kaupmees ja Tridens kunagi käed lõid – mullu detsembris selgitas Kaupmehe juht Mart Relve, et ühiselt oleksid seal kasvuvõimalused kiiremad. Tridensi juhatuse liige Janno Hert viitas toona Äripäevale, et Kaupmehe investeeringu toel õnnestub mujal Baltikumis näiteks tööjõudu suurendada.
  Kaupmees & KO selgitas enamusosaluse omandamist toona sellega, et soovitakse kasvada Eesti suurimaks esmatarbekaupade hulgikaubandusgrupiks ning Tridensisse sisenemisega tugevdatakse muu hulgas ka liidripositsiooni toitlustussektoris. Tehing aitab pakkuda paremat teenust ja huvitavamat kaubavalikut, selgitas Relve detsembris, kui firmad esimest korda käed lõid.
  Tridensi juhatuse liige Janno Hert rääkis aga toona, et ettevõte tahab Kaupmehelt saadud finantsvõimenduse toel muutuda suuremaks ja mitmekülgsemaks distribuutoriks, laienedes koostöös Kaupmehega tugevamalt ka teistesse esmatarbekaupade sektoritesse.
  „Tehing on suure perspektiiviga koostöö algus ja selle vilju saame maitsta tulevate aastate jooksul,” ütles Hert mullu detsembris.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
SAF Tehnika maksab kolm korda suuremat dividendi
Riia börsil noteeritud Läti elektroonikafirma SAF Tehnika otsustas maksta dividende 2020./2021. majandusaasta eest 0,67 eurot aktsia kohta.
Riia börsil noteeritud Läti elektroonikafirma SAF Tehnika otsustas maksta dividende 2020./2021. majandusaasta eest 0,67 eurot aktsia kohta.
Meediafirmade TOPi võitja Ekspress Meedia: nii tugev taastumine oli meilegi üllatus
Eriolukord kogu maailmas pani inimesed usaldusväärset meediat lugema, 2020. aastal kasvas Ekspress Meedia digitellijate arv 55%, mis on kõigi aegade rekordkasv. 2021. aastal on trend on sama tugev olnud.
Eriolukord kogu maailmas pani inimesed usaldusväärset meediat lugema, 2020. aastal kasvas Ekspress Meedia digitellijate arv 55%, mis on kõigi aegade rekordkasv. 2021. aastal on trend on sama tugev olnud.
Trükitööstuse TOPi III koht: rahatrüki masinad vuravad hoolega
Hetkel majanduse jahtumist väga ei ennusta, rahatrüki masinad vuravad hoolega ja kindlasti sealt osa läheb tarbimisse, mis omakorda peaks meile ka tulevikus tööd andma, ütles tekstiilist kaelapaelu ning siidist etikette ja kartongist tootesilte valmistava Jospel OÜ tegevjuht Juha Lõmps.
Hetkel majanduse jahtumist väga ei ennusta, rahatrüki masinad vuravad hoolega ja kindlasti sealt osa läheb tarbimisse, mis omakorda peaks meile ka tulevikus tööd andma, ütles tekstiilist kaelapaelu ning siidist etikette ja kartongist tootesilte valmistava Jospel OÜ tegevjuht Juha Lõmps.