Kaubanduses palgarallit ei tule

Selverites kasvab palk igal aastal 5–10 protsenti.  Foto: Andras Kralla

Kaubandusfirmade juhid kinnitavad, et jäävad palgatõusu survele reageerides jalgadega maa peale ja palgad tõusevad efektiivsusega käsikäes.

Aasta alguses jõustunud maksumuudatused ei ole poodidesse suurt lisaraha toonud, näitavad statistikaameti andmed, palgasurve ei lähe mööda aga ka kauplustest.

Selveri juhataja Kristi Lomp ütles, et ettevõte korrigeerib palkasid vastavalt sellele, kuidas on tööprotsesse efektiivsemaks muutnud. "Selveris kasvab palk 5–10% igal aastal, 2018. aasta I kvartalis on palgakasv olnud juba 5%," rääkis ta.

Nii suurt palgarallit, nagu kunagi oli, Lomp ei ennusta. "Ettevõtjatel on 2007. aasta kuumenemine ja sellele järgnenu hästi meeles. Palga kasv peab käima käsikäes efektiivsuse kasvuga," ütles Lomp.

Bauhof Groupi tegevdirektori Irina Raudsepa sõnul on nende ettevõttes palgakasv olnud 6%.

Denim Dreami rõivapoode haldava Põldma Kaubanduse ASi juht Heinar Põldma leidis, et kui ettevõte kasvab, siis peavad ka palgad kasvama. "See ei ole palgasurve, vaid loomulik koostöö," ütles Põldma. Tema sõnul räägitakse nende ettevõttes palgatõus läbi jaanuaris terveks aastaks, et ülejäänud ajal oleks võimalik keskenduda eesmärkide saavutamisele. 2017. aastal kasvas Põldma sõnul töötajate arv ettevõttes 10% ja tööjõukulude kasv oli 19% ehk palgatõus jäi 2017. aastal 9% juurde.

Aprillis suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu võrreldes 2017. aastaga 1%.

Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal oli vähenemine 2%. 2018. aasta nelja kuuga (jaanuar–aprill) suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta vastava perioodiga võrreldes 1%.

Kaubanduse valdkonna keskmine palk kasvas aastaga 8,3%.

Allikas: statistikaamet

Lomp märkis, et Selveris on tööjõud üsna püsiv ning tööjõu voolavus valdkonna keskmisest väiksem. "Panustame töökeskkonda ja töötajate rahulolusse, aga mõningane tööjõu voolavus on siiski paratamatu ja puudutab eelkõige osa Tallinna kauplusi," rääkis ta.

Raudsepa sõnul nõuab praegune tööjõuturu olukord nutikamaid infotehnoloogilisi lahendusi, nutikust leida teistsuguseid töövõtteid ning võtmepositsioonide täitmist õigete kompetentsidega. "Töötame palgamudeli kallal, mis oleks parimatele teenindajatele motiveeriv," lisas ta.

E-kaubandus muudab oluliselt traditsioonilise kaubanduse seniseid standardeid. Bauhof on loonud plaani, kus tava- ja e-kaubandus ühe tervikuna töötaksid. "Plaani võtmesõnaks on infotehnoloogilised lahendused, mis aitavad lihtsustada kliendi teekonda ja leida ka ettevõtte jaoks sisemist efektiivsust kogu teenindusprotsessis," rääkis Raudsepp.

Hea aasta

Eelmist aastat nimetas Selveri juhataja Kristi Lomp väga edukaks. "Selveri käive kasvas turust mõnevõrra kiiremini, mistõttu kasvas ka turuosa ja 2018. aasta alguses on kasv jätkunud," rääkis Lomp.

Ka Bauhof Groupi tegevdirektor Irina Raudsepp pidas aastat edukas, müügitulu kasvas 6%. "Tänu ehitusturu jätkuvale aktiivsusele oleme nii äriteeninduse, kaupluste ning Bauhofi e-poe peale kokku saavutanud turust kiirema kasvu," kinnitas Raudsepp.

Põldma Kaubanduse AS kasvas ettevõtte juhi Heinar Põldma sõnul 2017. aastal võrreldes 2016. aastaga 22%.

Prisma Peremarket tegi kommunikatsioonijuht Piret Lankotsi sõnul 2017. aastal tegevusse muudatusi. "2017. aasta sügisel kinnitas meie emafirma S-Grupp, et soovib Eestis oma äri laiendada ja plaanib lähiaastatel investeerida uute supermarketi suuruses kaupluste avamisse," rääkis ta.

Maksumuudatuste raha pole poodi jõudnud

Ettevõtete eelmise aasta majandusnäitajaid kokku võttes ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, et aasta alguses jõustunud maksumuudatustega kiirenenud netopalga kasv ei ole eratarbimisele (veel?) olulist mõju avaldanud. "Eratarbimine kasvas 2,8%, mis oli suurusjärgus sama mis möödunud aasta teisel poolel. Samas pidurdab eratarbimise kasvu alkohoolsete jookide ja tubakatoodete tarbimise üha suurem langus. Selle kaubagrupi tarbimise langus vähendab majanduskasvu esialgsete arvestuste järgi lausa 0,4 protsendipunkti. Alkohoolsete jookide ja tubakatoodete tarbimine on langenud juba viis aastat järjest ning viimastes kvartalites on see süvenenud," selgitas Mertsina.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben märkis, et kui kõige selgemalt on optimism taandunud ehituses, on konjunktuur nõrgenenud ka tööstuses ja kaubanduses. Kui teeninduses süvenes jätkuvalt tööjõu puuduse probleem, siis ehituses ja tööstuses tema sõnul olukord enam ei halvenenud.

"Elanike säästlik tarbimiskäitumine jätkus vaatamata aktiivsele sõiduautode ostmisele, nii et eratarbimise osakaal majanduses langes ajalooliselt madalale tasemele. Sellega käis kaasas elanike finantspuhvrite hoiuste kiire kasv (10 protsenti)," nentis Aben.

Hetkel kuum