Artikkel
 • Jaga lugu:

  Süüdistuste tulevärk hooldekodu ümber

  Vastseliina hooldekodu pidi valmima möödunud aasta septembriks. Kaheksa kuud hiljem oodatakse endsielt kasutusluba ja ehitust vürtsitavad kohtuasjad. Tagatipuks haistab ehitaja hooldekodu oktoobrikuisest müügitehingust korruptsioonivingu.

  Vastseliina vallaettevõte Vaks OÜ korraldas eelmise aasta veebruaris riigihanke, et rekonstrueerida Võidu 32 asuv hoone hooldekoduks. Hanke võitis Mace Ehitus OÜ. Töö pidi esialgsete plaanide järgi valmis saama sama aasta augustis-septembris ja selle maksumuseks sai kirja 598 160 eurot pluss käibemaks. Tegelikkuses venis lõppdaatum pikemaks, summa läks üha suuremaks ja suhted aina jahedamaks.
  Ehitaja silmis lasub süü tellijal maksekohustustest kõrvale hiilimises, viimase sõnul survestatakse hoopis nendelt lisaraha välja.
  Vallafirma Vaks juhataja Erki Palm väljaspool kohtuvaidlusi ehitaja väidetega tegeleda ei tahtnud, kohtuvaidlused on tema sõnul aga lahenduse saanud – nende kasuks. 
  Hästi varjatud saladus – vesiliiv
  Järelevalvelt projektidele kinnitus käes, löödi kopp möödunud aasta varakevadel maasse. “Esialgu töö sujus,” meenutas Mace Ehituse juhatuse liige Erich Andressoo. Esimene tagasilöök tekkis kahe kuu pärast, kui ehitajate üllatuseks tuli liftišahtide sügavusest vastu vesiliiv. Veel suurem oli meeste hämming, kui selgus, et tellija esindajad olid sellest teadlikud, kuid ei lausunud sõnagi.
  “Omaniku järelevalvel, ehitusnõunikul ja vallavanemal oli mitmel korral võimalus seda infot jagada,” nentis Andressoo nõutult.
  Järgmine üllatus tabas ehitustööde omanikujärelevalve pädevust kontrollides. Selleks oli palgatud Mati Kütt. Majandustegevuse registris on mees küll olemas, kuid kvalifikatsioonitõend on 15 aastat vana. Kutsetunnistuse registris nõutavad kutsetunnistused puuduvad. Omanikujärelevalve vastus oli: “Olen 17 aastat koolipinki nühkinud, sellest piisab”.
  Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitustegevuse valdkonnajuht Ivo Jaanisoo kinnitas, et ehitusseadustiku järgi peab omanikujärelevalvet tegeva inimese kvalifikatsioon olema tõendatud kutsega. Need  on reeglina tähtajalised, ja nii tuleb kutse kehtivuse lõppemisel kvalifikatsioon uuesti tõendada ehk uus kutse taotleda.
  Kolmas kokkupõrge toimus juuni alguses, kui ehitusfirma esitas tellijale tabeli selleks ajaks tekkinud lisatöödest. Senine kokkulepe oli vaid suusõnaline, nüüd tuli ootamatute kulude arvud ka tegelikult kokku lüüa. Lisalepingu muutmiseks oli tarvis veel nõusolekut.
  “Kogu protsess võttis aega kolm kuud, leping vormistati oktoobris ja raha maksti ära alles novembris,” mäletas Andressoo.
  Paraku olid selleks ajaks juba uued lisakulud kukil. Andressoo sõnul lepiti kokku, et need arvatakse lõppmakse juurde, mis laekub hoone üleandmisel. Üle antakse hoonet aga tänaseni.

  Vaks OÜ: lepingu hind koos km-ga oli 717 792 eurot. 18.oktoobri seisuga oli sellest tasutud 646 012,80 eurot ehk 90% kogu lepingu hinnast.

  Mace Ehitus OÜ: renoveeritud hoone reaalseks maksumuseks kujunes 846 569,90 eurot (KM-ga).Sellest on tänaseni maksmata 164 553,60 eurot ehk ca 20 protsenti tööde maksumusest.

   

  Otsene vastutegevus
  Detsembris andis Mace Ehitus kasutusloa taotluse sisse, kuid menetlusse see ei jõudnud. Öeldi, et  dokumentatsioon pole korras. “See oli digitaalselt üleval, enamus asju ka paberil,” laiutas Andressoo käsi.
  “Edasi väideti, et meie töös olla puudused. Küsisin, mis need on, et saaksime puudused kirja panna ja likvideerida. Vastuseks korrutati vaid, et puudused-puudused, kuid ei midagi konkreetset,” meenutas Andressoo.
  Kasutusloa menetlusse tuli esimene läbimurre alles jaanuaris. Mace Ehitus tõi oma initsiatiivil objekti hindama päästeameti ja terviseameti, et nende juhistele tuginedes neli kuud üle tähtaja läinud objekt lõpuks sadamasse triivida. Ülevaatusel oli kõrval ka tellija järelevaataja.
  Ometi joosti sarvipidi kokku ka siin, sest mõlema poole kokkuvõte oli nagu teine teisest maailmast.
  Sellisele paberile polnud võimalik alla kirjutada. Jõuti patiseisu – jaanuaris saatis järelevalve vallavalitsusse taotluse peatada kasutusloa menetlus, ehitaja omakorda sulges hoone kõrvalistele isikutele.
  Viimane lootus sasipundar kohtuväliselt lahendada oli riiklikult tunnustatud sõltumatu eksperdi kaasamine, selle asemel tuli aga Vaks OÜ-lt kohtuhagi. “Kogu aja, mil püüdsime läbi rääkida ja kompromisse otsida, kasutas tellija ära, et kohtuasja ette valmistada,” tõdes Andressoo.
  Ettevõte müüdi kahe ja poole tuhandega
  Vaks OÜ on Andressoo sõnul vaid vormiline tellija. Seltskond selle taga on sama, kes vallas asju otsustab. Eelmise aasta oktoobris aset leidnud tehinguga müüdi seni vallale kuulunud Vastseliina Hooldekodu OÜ hooldekodu juhatajale Terje Otsatalule. Müügihinnaks sai 2556 eurot. Terje Otsatalu kõrval figureerib teinegi nimi – ettevõttes 33protsendilist osalust omav Anita Armus – Vastseliina valla finantsjuht. Veidravõitu numbrist oluliselt suurema summa pakkus ostuks AS Lõuna-Eesti Hooldekeskus.
  Terje Otsatalu kinnitas, et ostis OÜ Vastseliina Hooldekodu just selle summaga – 2556 eurot. Naine põhjendas numbrit sellega, et ostuga kaasa tulnud sisustus läheb suuremas osas väljavahetamisele. Samuti näeb hoonestusõiguse leping ette terve portsu kohustusi: välisfassaadi ehitus, inventari soetamine, füsioteraapiakabineti loomine, hooviala rajamine ja hoonestusõigusega seotud rahalised kohustused. 
   

  Kogu Vastseliina hooldekodu riigihanke skeem viitab algusest peale kavandatud kelmusele. Eesmärk oli saada ehitajalt maksimaalne tulemus ja ise maksekohustusest kõrvale hiilida. Selleks kasutati teadlikult ebapiisavalt vormistatud dokumentatsiooni.

  Allikas: Ake Andressoo, Mace Ehitus juhatuse liige

  “Ostusummast oli juttu juba kaks aastat tagasi. Veel enne, kui mina oma pakkumise tegin,” kinnitas Otsatalu.
  Tema sõnul oli paari aasta eest Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS eesotsas Vambola Sipelga ja Ülo Tuulikuga üles näidanud oma ostuhuvi. Toona otsustaski volikogu anda neile võimaluse. Möödus ligemale aasta väärtuslikku aega ja Lõuna-Eesti Hooldekeskus loobus OÜ Vastseliina Hooldekodu ostust ja uue hooldekodu ehitusest. Edasi kuulutas vald välja hanke, mille võitiski Mace Ehitus.
  Otsatalu märgib, et pärast seda segast ja keerulist aega otsustas ta Vastseliina Hooldekodu ostuks oma pakkumise teha. tema sõnul oli see juunis ja sama aasta septembris otsustas Vastseliina volikogu  äriühingu talle müüa. "Mis sai volikogule määravaks, ei oska vastata. Volikogu istungil ei osalenud ning info minul puudub,“ ütles Otsatalu.
  Vald näeb ennast õigena
  OÜ Vaks juhataja Erki Palm sõnul on kõik nende vaidlused leidnud praeguseks kohtus lahenduse – nende kasuks. Seetõttu ei pidanud Palm mõistlikuks tegeleda väljaspool vaidlusi Mace Ehituse väidetega ja piirdus lühikommentaaridega.
  “Riiklikult tunnustatud ekspert avaldas 12. aprilli arvamuses, et nõuetekohaselt tehti vaid 65% kogutööst. Lisaks oli lepingu hind koos käibemaksuga 717 792 eurot. 18. oktoobri seisuga oli sellest tasutud 646 012,80 eurot ehk 90% kogu lepingu hinnast,“ rääkis ta.
  Palmi sõnul üritas Mace Ehitus neid survestada eesmärgiga saada lepingujärgse tasu asemel veel kõrgemat hinda. Selleks kasutati erinevaid ettekäändeid. Kuni selleni välja, et tööde teostaja lausa keeldus hoone valduse üleandmisest OÜ-le Vastseliina Hooldekodu, aga samuti hoidis enda käes OÜ Vaks kontori sisustust, sh arvuteid koos raamatupidamisprogrammidega ning ka üle 100 kausta raamatupidamisdokumente.
  Viimaks märkis Palm, et tellija esindajaks oli vastavalt kirjalikult sõlmitud lepingule mitte juhatuse liige Erki Palm, vaid projektijuht Aarne Leelanss.
  Võru vald soovib arengut näha
  Võru vallavanema Kalmer Puusepa sõnul on esmane huvi hoone kasutusõigus kätte sada. Praegu päästeamet selleks luba ei ole andnud.
  Kuniks Mace Ehitus ja Vaks kohut käivad, on Puusepa sõnul hoone puuduste likvideerimiseks algatatud uus riigihange. Koos Terje Otsataluga ollakse üksmeelel, et hooldekodu peab hakkama kasumit teenima selle kuu lõpuks.
  Hanketööde perioodi ei osanud Puusepp kommenteerida ja suunas Vastseliina vallavalitsusse. Paraku vallavanem Raul Tohv Äripäeva küsimustele esitatud ajaks ei vastanud. Vallasekretär Piret Otsatalu vastas kõnedele vaid korra – et suunata kõik küsimused Kalmer Puusepale.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Tõnu Mertsina: ettevõtete kasvuväljavaade halveneb
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Tõnu Mertsina: ettevõtete kasvuväljavaade halveneb
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Eksperdid: kinnisvaras ootab ees keeruline aeg, anname nõu, mida teha
Septembris toimus kümnes iga-aastane suur kinnisvaraseminar, kus said kokku eksperdid ja investeerimishuvilised üle Eesti ning arutasid seda, mis turul saama hakkab ja kuidas praegusel keeruliseks kujunenud ajal tegutseda.
Septembris toimus kümnes iga-aastane suur kinnisvaraseminar, kus said kokku eksperdid ja investeerimishuvilised üle Eesti ning arutasid seda, mis turul saama hakkab ja kuidas praegusel keeruliseks kujunenud ajal tegutseda.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Tallinn tõmbab äriühinguid koomale
Tallin kavatseb ühendada ASi Tallinna Linnahall ASiga Tallinna Tööstuspargid ja lõpetada Tallinna Vee-ettevõtjate Järelevalve SA tegevuse.
Tallin kavatseb ühendada ASi Tallinna Linnahall ASiga Tallinna Tööstuspargid ja lõpetada Tallinna Vee-ettevõtjate Järelevalve SA tegevuse.
Milrem Robotics saadab Ukrainasse 14 robotsõidukit
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Vastvalminud Opeli esindus Peetris vahetab omanikku
Bassadone Automotive Nordicule kuuluv Auto-Bon ostab Länsiauto Opeli imporditegevuse Soomes ja Baltikumis, mis tähendab, et omanikku vahetab ka äsja Peetris avatud uus Opeli esindus.
Bassadone Automotive Nordicule kuuluv Auto-Bon ostab Länsiauto Opeli imporditegevuse Soomes ja Baltikumis, mis tähendab, et omanikku vahetab ka äsja Peetris avatud uus Opeli esindus.

Olulisemad lood

Raadiohommikus: väikeinvestor räägib ausalt Tallinna börsist, finantsjuht osturallist ja suursaadik Moskvast
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis räägime Eesti börsifirmade kultuuri muutusest, kaupmeeste kõige viljakamast müügiperioodist ja meeleoludest Moskvas.
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis räägime Eesti börsifirmade kultuuri muutusest, kaupmeeste kõige viljakamast müügiperioodist ja meeleoludest Moskvas.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.