Väinu Rozental • 20 detsember 2018

Erapraksise magusal dividendiaastal on mõru järelmaitse

OÜ Piiri Eriarstiabi omanik Meelis Pauklin.  Foto: Piiri Eriarstiabi

See on sisuliselt ainus ja ilmselt viimane kord, kui nii suure dividendi võtsime, hindas oma positsiooni Äripäeva Dividendi TOPis Jõgeva kirurg-uroloog Meelis Pauklin.

“Oleme kestvas taandarengus, põhjuseks haigekassa konkursid ja lepingud,” lisas ta. “Konkurssidel me enam sellist lepingumahtu ei saa, nagu meil enne oli.”

Jõgeval registreeritud ning haigekassa lepingu alusel Jõgeval, Tartus ja Põltsamaal teenust osutava OÜ Piiri Eriarstiabi omanikud on Meelis Pauklin ja Kaja Pauklin, kes erialalt on silmaarst. Ettevõttes töötab kuus inimest. Meelis Pauklin on osanik ka Jõgeval tegutsevas hambaravifirmas OÜ Piiri Hambaravi, tema äripartner selles firmas on Kiira Paju.

Lõviosa dividendidest võtsid Pauklinid 2017. aastal Piiri Eriarstiabist. Meelis Pauklin võttis Piiri Eriarstiabist ja Piiri Hambaravist 509 540 eurot ja Kaja Pauklin Piiri Eriarstiabist 500 000 eurot.

Meelis Pauklini kinnitusel pole nad 15 tegevusaasta jooksul varem dividende eriti võtnud. “See ei ole ühe aastaga teenitud kasumi arvel, see on aastatepikkuse dividendide mitte võtmise tulemus,” põhjendas ta, miks nad eelmisel aastal kopsaka omanikutulu välja võtsid.

Küsimusele, mis nad saadud rahaga peale hakkavad, ütles ta naerdes: “Mis seal ikka, eks see kulub ära ja jääb puudugi nagu alati.” Lisaküsimusele, kas osa rahast investeerivad nad erapraksisesse, vastas Pauklin eitavalt. “Vastupidi, me püüame võimalikult vähe investeerida, sest me ei taha sattuda üleinvesteerimise ohtu,” seletas ta. “Haigekassa ei arvesta tehtud investeeringuid üldse ja seetõttu on meditsiiniinvesteering seotud suure riskiga. Meil pole mõttekas investeerida – ebakindlus on liiga suur.”

Erapraksist suretatakse välja

Pauklini sõnul on haigekassa pannud erahaiglad, võrreldes riigihaiglatega, ebavõrdsesse seisu. “Haiglavõrgu arengukava haiglad saavad lepingumahu ilma konkursita, läbirääkimiste teel,” rääkis ta. “Konkursse korraldades tahetakse, et meiesugused ostaksid teenust madalama hinnaga ja halvematel tingimustel. Meilt tahetakse, et osutaksime teenust õhtusel ajal ja nädalavahetustel ning madalama hinnaga. Meie peame meditsiiniinvesteeringud tegema ise, aga haiglavõrgu arengukava haiglad saavad riiklikke investeeringuid ehituseks ja muuks.”

“Ma arvan, et tegemist on tasapisi toimiva, aga püsiva väljasuretamise strateegiaga ja mitte millegi muuga,” jätkas ta. “Konkursse tehes suretatakse väikesed kohad välja, inimesed peavad hakkama meditsiiniabi järele minema kaugemale. Meilt on mitu arsti läinud ebakindluse tõttu ära suurde haiglasse.”

Pauklin lisas, et seepärast on nad tasapisi oma tegevust kokku tõmbamas. “Nii palju teeme, kui meil praegu lepingumahud on. Meie praegune leping kestab kolm aastat. Eks pärast seda näeb, mis saab.”

Dividendi TOP

Võitis Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen, kes teenis mullu omanikutulu 7,5 mln eurot. Teine on Tallink Grupi suuraktsionär Enn Pant 5 mln ning kolmas Riverito suuromanik Toomas Annus 4,1 mln euroga. Miljoniklubis ehk miljon või rohkem dividenditulu teenijaid oli seekord 55, mulluses edetabelis oli neid 42. Kokku on edetabelis 162 ettevõtjat.

Kogu tabeli leiad SIIT.

Hetkel kuum