Viivika Rõuk • 6. märts 2019 kell 13:27

ID-kaartide tootja paneb Eestis uksed kinni

Trüb Baltic teenis veel eelmisel aastal ärikasumit 1,5 miljonit eurot.  Foto: Andras Kralla

Eesti ID-kaartide valmistaja Trüb Baltic AS, mis on Eestist aastate jooksul 10 miljonit eurot kasumit korjanud, paneb siinse esinduse kinni.

Trüb Baltic ASi omanik, rahvusvaheliselt tegutsev ettevõte Gemalto N.V, on otsustanud oma põhitegevuse Euroopa põhjaosas ümber korraldada, seisab ettevõtte majandusaasta aruandes. Seepärast lõpetab Trüb Baltic personaliseerimise ja muu operatiivtegevuse selle aasta esimese kvartali lõpuks.

Veebruari alguses võttis ettevõtte juhtkond vastu otsuse töölepingute kollektiivseks ülesütlemiseks märtsi lõpu seisuga. Neljaliikmelisele administratiivmeeskonnale pakutakse kliendisuhte tagamise eesmärgil tähtajalist töölepingu säilitamise paketti. Ettevõttel oli eelmisel aastal 15 töötajat.

Praegu ei ole ettevõtte omanikul kavatsust alustada Trüb Balticu likvideerimist, selle potensiaalne algus on märts 2020, seisab aruandes.

Avalikule sektorile ja pangaklientidele osutatavad teenused viiakse alltöövõtu korras üle kõige lähemal asuvale grupi üksusele ehk Gemalto Oy-le Vantaas Soomes.

Lõppenud aasta oli edukas

Majandusaasta aruandes seisab, et lõppenud aasta oli Trüb Balticu jaoks väga edukas. Ettevõte teenis ärikasumit 1,5 miljonit eurot, mis oli eelmise majandusaastaga võrreldes 15% kasvu. Müügitulu oli 7,2 miljonit eurot, kasvades eelmise aastaga võrreldes 12%. Trüb Balticu omanikud on otsustanud kasumit mitte jaotada.

Trüb Baltic on spetsialiseerunud nii riiklike isikutunnistuste kui ka panga-, kliendi- ning läbipääsukaartide tootmisele ja personaliseerimisele. Ettevõtte põhitegevus on suunatud riiklike asutuste ja pankade teenindamisele.

Eestis kohtuasjad

Trübi emaettevõte Gemalto on Eestis tuntud ID-kaartide turvaaugu teemaga seoses. Praegu käib politsei- ja piirivalveamet Gemaltoga kahes asjas kohut ja ühtlasi on Gemalto kohtusse kaevanud ka politsei- ja piirivalveameti.

Politsei- ja piirivalveamet kaebas möödunud septembris ID-kaardi tootja Gemalto kohtusse ning nõuab leppetrahvide määramist 152 miljoni euro ulatuses sama aasta mais avalikuks tulnud privaatvõtmete väljaspool kiipi genereerimise pärast.

Kuu hiljem esitas Gemalto omakorda hagi politsei- ja piirivalveameti vastu seoses lepingueelsete läbirääkimiste pahauskse katkestamisega.

Veel paar nädalat hiljem esitas politsei- ja piirivalveamet kohtule uue hagiavalduse selle eest, et viimane jättis möödunud aasta sügisel teatavaks saanud ID-kaartide turvariskist teavitamata. Hagiavalduses nõuab amet leppetrahvi ja viivist kokku ligi 300 000 eurot.

Trüb oli viimases Äripäeva trükitööstuse TOPis 3. kohal. Ettevõte on aastaid olnud ka parimat palka maksvate ettevõtete edetabelis, viimasel aastal, tõsi küll, ta 500 parima palga maksja hulka ei jõudnud.

Hetkel kuum