Eliisa Matsalu • 11. märts 2019 kell 12:28

Ratas: Reformierakond ärgu lasku pead norgu

Keskerakonna arvates peab Reformierakonnale valitsuse loomisel eeskuju näitama, ütles erakonna esimees Jüri Ratas.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul ta hindab Reformirakonda, ent viimane on tema sõnul valimiste järgse aja heitlikuks teinud.   Foto: Andras Kralla

Reedel ütles Keskerakond Reformierakonnale ära ettepaneku alustada koalitsiooni kõnelusi. Täna otsustas Keskerakonna juhatus, et alustab ise koalitsiooni moodustamist ja kutsub kõnelustele Isamaa ja EKRE. Samas tegi Reformierakond Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE) ettepaneku kõnelusi alustada juba reedel ja mõlemad erakonnad on lubanud Reformierakonna kutsele vastata täna õhtul.

Oma tänases Facebooki postituses kirjutate, et austate valimised võitnud Reformierakonda ja nende valijaid. Ometigi tegite täna otsuse alustada oma koalitsiooni kõnelusi Isamaa ja EKREga. Kuidas teie austus täpsemalt väljendub?

Tunnustan jätkuvalt Reformierakonna valimisvõitu ja minu meelest ei saa Reformierakonna valijate põhimõtteid Eesti poliitikas mitte kuidagi kõrvale jätta, olgu nende põhimõtted ja seisukohad esindatud koalitsioonis või opositsioonis.

Täna on kaheksas päev pärast valimisi. Olukord ühelt poolt pärast valimisi on keeruline. Teiselt poolt on valimiste võitja Reformierakond teinud olukorrast ka väga heitliku olukorra. Keegi minu arvates peab Reformierakonnale initsiatiivi näitama ja seda ka Keskerakonna juhatus täna teha otsustas. Alustame konsultatsioone koalitsiooni loomiseks EKRE ja Isamaaga. Kuidas nad vastavad, ei oska ma öelda. Isamaal on õhtul, EKRE juhatuse koosolekut ma ei tea.

Kui Reformierakond tuleks teie juurde uuesti, pea natuke rohkem norus, kui neil oli reedel, siis kas Keskerakonnal ja Reformierakonnal tuleks veel midagi välja või on suhted täielikult rikutud?

Pea norus ei pea nüüd küll keegi tulema, veel vähem valimiste võitja. Poliitikas tuleb suhteid ehitada, mitte lõhkuda, sest see on ka Eesti riigile ja rahvale kõige kasulikum. Reformierakond on otsustanud teha valitsuse loomise ettepaneku Isamaale ja sotsiaaldemokraatidele. Eks Isamaal ole täna mõlemad ettepanekud laual.

Kui küsite, kas minu jaoks on poliitikas suhted ühegi erakonnaga lõhutud, siis vastus on, et ei ole.

Miks te ei oodanud ära, mida SDE ja Isamaa Reformierakonna ettepanekule vastavad? Tegite ju praegu olukorra segasemaks.

Ütlen veel kord, et see heitlik olukord kaheksandal päeval pärast valimisi küll mingit selgust ei anna. See oli tänane juhatuse otsus – teha ettepanek Isamaale ja EKRE-le. Mis edasi saab, on mul raske kommenteerida, see on nende kahe otsus.

Kui nad peaksid nõustuma, tulevad läbirääkimised kindlasti väga keerulised. Meil on põhimõttelisi erinevusi seisukohtades ja põhimõtetes. Kuid mis siin salata – on ka olnud väga isiklikke rünnakuid üksteise vastu.

Kas olete Kaja Kallasega suhelnud veel pärast reedel Keskerakonna maratonkoosolekut, mil otsustasite Reformierakonna ettepaneku tagasi lükata?

Jah, olen.

Mis ta kostis teile selle otsuse peale?

Võttis teadmiseks.

Hetkel kuum