Uudised
Ainult tellijale

Taanlaste süüdistused pole kalafirmat murdnud

President Kersti Kaljulaid külastas Harjumaa ettevõtteid.  Foto: Liis Treimann

Märtsis karmide süüdistuste alla langenud kalatootja M.V.Wool tunnistab, et müük Taani on vähenenud.

Ettevõtte nõukogu esimehe Meelis Vetevoolu sõnul pole taanlased suutnud tõendada märtsis välja käidud väiteid, nagu oleks Taanis seitse inimest haiglasse ja kaks hauda viinud listerioosipuhangu süüdlaseks olnud just tootja ehk M.V.Wool.

Mati Vetevool ja president Kersti Kaljulaid.  Foto: Liis Treimann

Ta jäi kindlaks ettevõtte poolt varem meediale öeldule - bakteri vohamise põhjustas hoopis Taani pool. "Meie kui tootja poolt oli ette antud temperatuur, mida nad ei täitnud," kinnitas Vetevool. Skandaal pole tema sõnul kalatööstusele suuri probleeme põhjustanud, kuigi Taani-suunaline müük on arusaadavalt kukkunud.

Foto: Liis Treimann  

Eelmisel aastal teenis ettevõte 23 miljoni eurose käibe juures 437 000 eurot puhaskasumit, mis oli aasta varasemaga põhimõtteliselt võrdne tulemus. Vetevoolu sõnul pole ka tänavu märtsis puhkenud listerioosiskandaal müüki tervikuna märkimisväärselt mõjutanud.

Foto: Liis Treimann

Vetevool rääkis, et firma investeerib jätkuvalt tootmise arendamisse. "Pole suurt kasvu ega kukkumist, stabiilne aasta oli. Investeerinud oleme palju - lasime tööle päikesejaama ja mõlemad tehased lähevad üle CO2-külmasüsteemile ehk enam ei kasuta freooni. Peale selle oleme ostnud väiksemaid tootmisseadmeid. Teeme kogu aeg paremaks oma asju," kinnitas Vetevool.

Meelis Vetevool M.V.Wool vabrikupoes Harkus.  Foto: Andres Haabu

Kolmapäeval tegi kalatööstusesse visiidi ka president Kersti Kaljulaid. "See oli väga tore külaskäik. Ettevõtjatel on alati hea meel, kui riigiametnikud külas käivad," oli Vetevool rahul.

Veerand sajandit kalatootmist

M.V.Wool alustas tegevust 1994. aastal. Firma omab kahte kalatööstust Vintse ja Hüüru külades, mis annavad tööd vastavalt 41 ja 73 inimesele. Vintses toodetakse kuumsuitsu kala ja kulinaariatooteid, Hüürus toimub kalade fileerimine, soolamine ja külmsuitsutamine.

Kalatööstuse tooted on müügil enamikes Eesti jaekettides, lisaks eksporditakse kaupa ELi riikidesse, Šveitsi, Armeeniasse ning Jaapanisse. Kala ostetakse sisse peamiselt Norrast ja Soomest.

Mullune müügitulu oli 23,4 miljonit eurot ning puhaskasum 437 000 eurot, aasta varem teeniti 23,6 miljonit eurose käibe juures 482 000 eurot puhaskasumit.

Ettevõtte juhatuses on ainsana Mati Vetevool, nõukogus on lisaks temale Meelis ja Moonika Vetevool ning Indrek Rajangu.

Viga tarneahelas

M.V Wooli juht Mati Vetevool kinnitas märtsis pärast skandaali puhkemist Äripäevale, et tema juhitaval ettevõttel on kõik tootmisega korras ning viga tuli mujalt tarneahelast.

Foto: Liis Treimann

"Ma arvan, et selle uudise taustal ei teki mul ühegi kliendiga probleemi, sest kõik, mis minu tehasest välja läheb, on meie firma kontrolli all ja vastab Euroopa regulatsiooni nõuetele," kinnitas Vetevool. "Kõik, mis meie külmutusautodega tarnijani läheb, vastab nõuetele."

Juhtunus tuleb Vetevoolu kinnitusel viga otsida väljastpoolt nende tootmist ning tõenäoliselt võis tarneahela külmaahel lihtsalt katkeda.

Foto: Liis Treimann

"Mina olen absoluutselt kindel, et viga tuli pärast meid, meie hoiame kaupa temperatuuril vahemikus 0–4 kraadi ning kui kaup on sel temperatuuril hoitud, siis sellega mingit probleemi ei ole," oli ta veendunud. "Kui seda hoitakse lahtiselt, unustatakse kolmeks päevaks lahtiselt külmutuskapi peale, siis loomulikult mina ei vastuta selle eest enam – mina ei suuda kontrollida igat 100grammist pakki, et mis sellega edasi toimub."

Foto: Liis Treimann
Hetkel kuum