Elron saaks uued rongid kolme aastaga

Lisa Elroni rongidele võiks tulla 2022.-2023. aastal.  Foto: Raul_Mee

Elron on valitsuse otsust uute rongide hankimise kohta juba pikka aega oodanud ning osa eeltööst ära teinud, kui rongifirma lõpuks rohelise tule saab, siis saaks neli uut rongi liinidele kuskil 3 aastaga. Maksumus 40 miljonit eurot ca.

Teisipäeval teatas majandusminister Taavi Aas, et teeb et teeb lähinädalatel valitsuskabinetile ettepaneku soetada Elronile neli uut rongi. Uute rongide ostuga lubatakse kiirete ekspressväljumiste lisamist nii Tartu, Narva kui ka Viljandi suundadele.

Elroni juhatuse esimees Merike Saks kinnitas Äripäevale, et Elron on positiivset otsust valitsuselt oodanud juba pikka aega ning hulk eeltööst hanke korraldamiseks on juba tehtud. "Kui see otsus lõpuks tuleb, siis meie läheme nii kiiresti edasi kui võimalik," ütles ta.

Rongide võimalikku maksumust on praegu raske öelda, see sõltub hankest ja sellest, milliseid ronge täpselt tellida, aga ühe rongi maksumus on Saksa sõnul suurusjärgus 10 miljonit eurot.

Rongi ehitamiseks alates lepingu sõlmimisest kulub 2-2,5 aastat nii, et koos hanke korraldamisega võiks alates valitsuse otsusest kuluda kolm aastat. "See sõltub jälle sellest, kes ehitab, millised tema tootmisjärjekorrad on ja nii edasi," ütles Saks.

Hangete vaidlustamist Saksa sõnul muidugi välistada ei saa. "Praegu vaidlustatakse kõik suuremad hanked, lihtsalt korrektselt tuleb hange korraldada, et need vaidlustused projektiga edasiminekut pidurdada ei saaks," lisas ta.

Rongide ostu mainiti ka eelmisel nädalal avaldatud valitsuse nelja aasta tegevusprogrammis, kus kirjeldati, et rongide ostuks kavatsetakse juunis täpsustada finantseerimisallikad.

Hetkel kuum