Pille Ivask • 14. november 2015 kell 12:30

Nikola Tesla ennustas nutitelefonide tulekut

Nikola tesla on kujutatud Serbia 100-dinaarisel rahatähel  Foto: epa

Serbia-Ameerika päritolu insener Nikola Tesla andis juba 1926. aastal vihjeid, et kunagi võivad inimesed hakata kasutama selliseid seadmeid, mida meie nimetame tänapäeval nutitelefonideks.

Tesla, kelle üks kuulsamaid töid on vahelduvvoolu süsteemile aluse panemine, rääkis eluajal kaheksat võõrkeelt ning registreeris 300 patenti. Tema nime järgi on nimetatud Tesla elektriautod, samuti on Google’i kaasasutaja Larry Page nimetanud Teslat üheks oma inspiratsiooniallikaks.

Tesla lausus 1926. aastal John B. Kennedyle antud intervjuus, et tulevikus on inimesed võimelised teineteisega vahetult suhtlema, omavaheline distants pole seejuures oluline, vahendab ajakiri Time. Tesla ütles Kennedyle antud intervjuus, et ühel päeval saab maailm kaetud traadita võrgustikuga. Seega moodustub maailmast justkui üks suur „aju“, mille kõik osad on olulised selle täielikuks toimimiseks. Tesla märkis, et lisaks tavapärasele suhtlemisele saavad inimesed teineteisega pika distantsi tagant suheldes ka näost näkku näha. Samuti lisas ta, et seadeldis, mida inimesed kasutama hakkavad on nõnda väike, et mahub taskusse.

Lisaks avaldas Tesla arvamust soolise tasakaalu kohta ning leidis, et kunagi jõuab kätte see aeg, mil naiste positsioon ühiskonnas on meeste omast võimsam. Selle põhjuseks pidas Tesla eeskätt seda, et naiste intelligentsus suureneb.

Tesla on olnud tuntud selle poolest, et ta tegi erinevaid tulevikku puudutavaid ennustusi. Viimane olevat aga midagi, millest tänapäeva maailm väga puudust tunneb. Ajakiri Forbes on näiteks öelnud, et varsti võib tuleviku ennustamisest ning analüüsimisest kujuneda välja suisa omaette amet.

Hetkel kuum