Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

"Kaasiku ja Õispuu tehing korruptiivne"

Kadrin Karner 22. august 2011, 15:51

Täna kokkuleppemenetluses süüdi tunnistatud advokaat Viktor Kaasiku ja endise Tallinna linnaplaneerimisameti juhi Toomas Õispuu asja menetlenud prokuröri Kadri Välingu sõnul oli meeste rahatehing selgelt korruptiivne.

Loe intervjuust prokuröriga, kas Õispuu on Kaasikult ka varem laenu küsinud.

Kuidas olete täna sõlmitud kokkuleppega rahul?

Aga loomulikult olen rahul, muidu ma ei oleks seda sõlminud. Olen olnud selle menetluse juhiks kogu aja jooksul ja kokkuleppe sõlmimiseks tegid ettepaneku süüdistatavad. Kokkuleppe läbirääkimised on toimunud kuu aja jooksul ja selle käigus on saavutatud tulemus, mis on rahuldanud mõlemaid pooli.
Teatud mõttes on tegemist kompromissiga. Isikud lahkuvad oma ametikohtadelt, mis võiksid edaspidigi korruptiivseid suhteid taastekitada või säilitada.

Kokkuleppest jäi välja aga see on menetluse jooksul räägiti mõlema menetlusalusega läbi, et Toomas Õispuu peab lahkuma linnaplaneerimisameti juhi ametikohalt ja see on tänaseks ka täidetud. Ning süüdimõistmine toob kaasa ka advokaadile (Viktor Kaasik – toim.) tagajärgi, nimelt ta lahkus omal soovil advokatuurist ja lõpetas juhatuse liikmena advokaadibüroo juhtimise.

Õispuu ja Kaasik ise räägivad, et üks andis teisele laenu. Tegelikult on ju seaduse seisukohast tegemist pistisega?

Jaa. Loomulikult. Igasugune vara andmine, kaasa arvatud muu soodustuse andmine kontekstis, kus ametiisikult oodatakse tema ametiülesannete täitmist, on seadusandja sõnul selgelt korruptiivne käitumine, kui ametiisikult oodatakse ka vastuteenet siis on vara andmine käsitletav pistise või altkäemaksuna.

Antud kontekstis küsis Õispuu laenu, et lahendada oma rahaprobleemi. Laenuvajadus tekkis Õispuul sellest, et ta oli käinud perega reisil ja oli kulutanud pere eelarvest suuri summasid ning oli tarvis krediitkaardi võlg ja muud laenud ära kustutada. Seetõttu oli tal võimalus küsida planeeringuesindajalt, täiesti tundmatult isikult, kes pole tema peretuttav, laenu.

Viktor Kaasik on kinnitanud eeluurimisel, et seda laenuküsimist on olnud varemgi, aga ta on laenu andmisest keeldunud. Selle tagajärjel on Õispuu suhtumine planeeringu menetlusse muutunud ja seetõttu oli ta (Kaasik-toim.) valmis seda laenu andma.

(Viktor Kaasik ise ei tunnistanud Äripäevale, et Toomas Õispuu oleks temalt mitu korda laenu küsinud. Küsimusele, kas Õispuu küsis ühe korra ja tema andis ühe korra – vastas Kaasik jah.)

Viktor Kaasik ütles kohtu eest, et tänaseks on Õispuu talle laenu tagasi maksnud. Kas tegemist on kergendava asjaoluga või on tegemist lihtsalt faktiga?

Mina ei käsitle seda kergendava asjaoluna. Kuritegu kui selline on toimunud ja see on lõpule viidud juba siis, kui see raha üle anti. Millised on isikute omavahelised kokkulepped, millal ja kuidas neid rahasid tagasi makstakse või sisse nõutakse või mitte, see on nende omavaheline asi. Panin selle kokkuleppesse sisse, aga see ei oma sisulist tähendust kvalifikatsiooni seisukohast.

Taust

Harju Maakohus tunnistas täna kokkuleppemenetluses Viktor Kaasiku (56) süüdi pistise andmises ja Toomas Õispuu (51) pistise võtmises ning mõistis Kaasikule rahalise karistuse 27 106,53 eurot (tasumisega kahes võrdses osas) ja Õispuule 1aastase tingimisi vangistuse 3aastase katseajaga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. August 2011, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing