Ettevõte lapsele, milleks?

04. oktoober 2014, 00:01
Äripäeva ajakirjanik Ken Rohelaan.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141004/OPINION/141009887/AR/0/AR-141009887.jpg

Miks küll jagavad ettevõtete omanikud kergekäeliselt oma osalust ja annavad sellega koos ka suure vastutuse vahel isegi lapsele, imestab Äripäeva ajakirjanik Ken Rohelaan.

Eesti ettevõtete omanikud jagavad oma osalust liiga kergel käel järeltulevatele põlvedele. Soov kindlustada perekonnaliikmete töökohta või isegi järjepidevat dividendi on ju arusaadav, aga asjale võiks läheneda ratsionaalsemalt.

Alaealistele kuuluvaid osalusi ettevõtetes võiks nimetada kingitusteks. Kingitused, mis ei rajane niivõrd ratsionaalsel kaalutlusel nagu inimese pädevus (teadmised, oskused, varasem kogemus), vaid mida on ajendanud emotsioonid. Toetan ettevõtjaid, kes soovivad perekonda aidata. Pakuvad tööd, vahel ka osalust. Kuid osaluse andmisega kaasneb vastutus, ja see tuleks ikkagi auga välja teenida.

Tekitab imestust, milleks anda nii suur vastutus noorele inimesele (vahel isegi lapsele), kes pole veel selgusele jõudnud, mida ta tahab elus teha. Keegi ei anna ju näiteks 12aastasele lapsele autovõtmeid ega palu tal rooli istuda. Ta ulatub ju vaevu rooli tagant välja vaatama. Samamoodi tuleks suhtuda ettevõttesse, eriti äriühingusse, mis annab tööd ka teistele peale pereliikmete. Las noor kasvab, avastab, suhtleb, õpib, mõistab. Kuni tuleb aeg mõista, mida vastutus tähendab.

Kui noor on kasvanud n-ö suureks, siis tuleb esmalt suhtlemise pool selgeks teha. Tähtis on, kas töötajad, kes töötavad (või peaksid hakkama töötama) tema alluvuses, austavad ja usaldavad omanikku piisavalt. Vaja on, et inimesed kasvavad üheks meeskonnaks, saavutavad ühe mõttelaine, ühised väärtused. Kiire ja jõuline lammutamine, kus otsustatakse ühepoolselt ja öeldakse, et nüüdsest nii lihtsalt on, ei suurenda ei ettevõtte ega selle kõige olulisema vara ? inimeste ? väärtust.

Kui mul oleks valida, kas anda oma ettevõttest veerand senisele kümneaastase staažiga tippjuhile või kümneaastasele pojale/tütrele, siis valiksin kindlasti esimese. Eeldus oleks loomulikult, et tippjuht on ettevõtet selle aja jooksul arendanud ja saanud organisatsioonikultuuri lahutamatuks osaks. See on miski, mida lastel või noortel pole veel ette näidata. Kui tekib kahtlus, kas tõesti anda nii suur osa vaid ühele või kahele, siis on alati võimalus osanike ringi suurendada. Kindlasti suurendab see ettevõtte töötajate motivatsiooni ja ühtsustunnet veelgi. On ju ettevõte pikkade aastatega just nendesamuste patriootide eestvedamisel saanud oma näo ja teo.

Aga lapsed ja pere? Ei tahaks neid kõrvale jätta. Aga lastele on vaja kõigepealt ettevõtte toimimist näidata ja neid vajadusel juhendada. Kui see neid tõesti huvitab, siis kasvab neis kihk ka kaasa lüüa. Algatuseks sobib mõni töökoht, mis on vastavuses järglase pädevusega. Nii ei pea lapse õlgadele laduma suuremat vastutust, kui ta kanda jõuab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2014, 10:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing