Alo Vallikivi • 26. oktoober 2014 kell 6:15

Juhus on tujukas ja julm kaaslane

Alo Vallikivi  Foto: Erakogu

Kord kristlikule raadiole peale sattudes kuulsin lauset, et usk on nagu seestpoolt avatav uks – väevõimuga on raske jumalat leida. Sama on ka investeerimisega – rikkakssaamiseks tuleb uks seestpoolt avada ja ise esimene samm astuda, kirjutab LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi.

Paljud algajad investorid on ukse avamisel hooletud ning peaaegu alati tuleb selle eest maksta kooliraha. Peamine viga, mida tehakse, on ühele aktsiale panustamine. Tean mõnda ükskikut investorit, kelle portfelli on kuulunud tenbagger ehk aktsia, mille väärtus on kümnekordistunud. Samal ajal tean sadu investoreid, kes on ühe aktsia tõttu kogu oma kapitalist ilma jäänud. Ühele aktsiale panustades võib küll algkapitali mitmekordistada, kuid sellega kaasneb risk kõigest ilma jääda. Juhusel on küll aktsiaturul koht olemas, kuid juhus on tujukas, julm ja  ebameeldiv kaaslane, keda tasub pigem vältida.

Eri arvutuste käigus on aktsiaturgude keskmiseks tootluseks on saadud 12% aastas. Paraku võib ka siin üks halb juhus kogu eelnenud tööle ja vaevale kriipsu peale tõmmata – aastal 1900 oli Venemaa  aktsiaturu maht kümnendik kogu maailma turgude mahust, pärast revolutsiooni ei jäänud sellest aga enam midagi alles. Tsaari-Venemaa aktsiatel on vaid numismaatiline väärtus.

Üks lihtne juhuse rolli vähendamise võimalus on oma investeerimisportfelli hajutamine. Seda tuleks teha nii ajas kui ka instrumentide lõikes. Soovitan investeerida laiapõhjalisse portfelli, kuhu võiks kuuluda sadu aktsiaid maailma eri regioonidest. Iga aktsia ostmine tähendab ju väljaminekut ning sadade aktsiate ostmise teenustasud sööksid kogu tootluse. Appi tuleb võtta viimaste aastakümnete finantsinnovatsioon ehk börsil kaubeldav fond (ETF). Selle abil on sisuliselt võimalik ühe ostuga soetada portfell paari tuhande aktsiaga, millesse fond on investeerinud.

Teine teema on hajutatus ajas.  Lihtne on öelda, et edukas investor ostab põhjast ja müüb tipust, aga peaaegu võimatu on seda rakendada:  ikka on aktsiad liiga kallid ostmiseks (kui turg on tõusufaasis) või liiga odavad müümiseks (kui turg on langusfaasis). Et mitte tipust osta ega ka mitte rongist maha jääda, tasub investeeringuid ajas hajutada ning investeerida pidevalt ja järjekindlalt väikesi summasid. Oluline on püsida automaatpiloodil ja seda ka rasketel aegadel. Tihti on just rasketel aegadel tehtud investeeringud parima tootlusega.

Instrumentide lõikes ja ajas hajutatud portfelliga kiirelt rikkaks saada ei ole võimalik. Investori parim sõber on ikkagi aeg, juhusele loota ei maksa. Samal ajal ei tohiks aga juhusele ka selga pöörata – pikaajaliselt, hajutatult ja järjepidevalt investeerides saavad väikestest summadest ootamatult suured summad. 

Hetkel kuum