Heigo Eesmaa • 16. november 2014
Jaga lugu:

Järelmaks eeldab kuludesse süvenemist

Heigo Eesmaa
Heigo Eesmaa  Foto: Erakogu

Tarbija on sageli valmis kulutama aega, et leida kaubandusvõrgust parim külmiku- või teleripakkumine. Soovitud eset järelmaksuga ostes ei peeta aga enam oluliseks sellega kaasnevatesse kuludesse süveneda, kirjutab Svea Finance’i järelmaksuvaldkonna juht Heigo Eesmaa.

Suurema ostu tegemisel võib aga erinevate järelmaksu pakkujatega kaasnev rahaline kulu erineda mitusada eurot. Hinnaerinevus ei pruugi tulla intressimäärast vaid sellest, kas intress arvutatakse ostuhinnalt või laenujäägilt. Arvutus laenujäägilt on tarbijale kaks korda soodsam.

Teenuste müük järelmaksuga on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud. Põhjamaade eeskujul on Eestis järelmaksu pakkumine üha rohkem väiksemate finantsettevõtete pärusmaa. Soomes-Rootsis suurpangad tarbijafaktooringut pakkunud ei olegi ja ka Eestis ei toimeta suuremad pangad sel turul.

Keskmine järelmaksusumma on Eestis suurusjärgus 350 eurot ning kasvav trend on teenuste võimaldamine järelmaksuga. Kui kunagi osteti järelmaksuga pigem külmkapp või teler, siis täna on täiesti tavaline silma laseroperatsiooni ja hambaravi eest igakuiste maksetega tasuda.

Järelmaksu ei kasuta enam ainult need, kellel puudub raha vajaliku teenuse või kauba ostmiseks. Sageli võib vajaminev rahasumma olla pangakontol olemas, kuid inimene soovib summat kasutada millekski muuks või jätta selle ettenägematute kulude tarbeks reservi. Mõnel juhul on rahaline puhver vajadustele vastava ostu tegemiseks liiga väike. Näiteks on jaksu soetada vaid väiksemat sorti pesumasin, mida  suuremal perel tuleb sagedamini kasutada. See aga kulutab rohkem energiat ja vett ning seade amortiseerub kiiremini. 

Seotud lood

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt