Ain Kuusik • 26. veebruar 2015 kell 5:30

Uue rahandusministri võimalus: 60 mln maksutulu

Ain Kuusik  Foto: Andras Kralla

Läbipaistvus viib Eesti kütuseturu Põhjamaade sekka ja toob Eestisse aastas üle 60 miljoni euro täiendavat maksutulu, kirjutab Alexela juht Ain Kuusik.

2014. aasta juunis mõistis Harju maakohas süüdi suuremahulises käibemaksupettuses ärimees Oleg Belokrõlovi ja mitmed tema kaasosalised – koos jäeti riigile maksmata ligi 30 miljonit eurot makse. Tänavu üheks paremaks ajakirjanduslooks auhinnatud Äripäeva artiklite seeria sel teemal tõstis tarbijate teadlikkust ning nii mõnedki kliendid muutsid oma ostuotsuseid ausate kütusemüüjate kasuks.

Kahjuks pole siis tekkinud positiivne inerts jäänud kestma ning riigi tegevus kütuseturu korrastamisel on seisma jäänud. Praegusel valitsusel polegi huvi selle teemaga tegeleda, kuigi murekohti on palju ja osapooled ootamas lahendusi. Loodan, et selline seis on ajutine. Juba kevadest tahaks näha riigi suuremat huvi senilaekumata maksude kogumisel.

Eesti Maksumaksjate Liit on üks värskematest arvamuse avaldajatest, kes tõstab esile Eesti ettevõtjate muret riigi kiirete ja mahukate seadusemuudatuste üle, mis on lisanud bürokraatiat kõigile (nn 1000 euro seadus), aga tulu toonud vähestelt (nt sõiduautode käibemaksu tagastusi puudutav arutelu). Samal ajal on sektoreid, kus osapooled ootavad riigi abikätt.

Alexela pooldab nagu varemgi kõikide tanklakettide tarneahelate avalikustamist ning on valmis seda ise esmajoones tegema.

Õliühing on koos maksu- ja tolliametiga teinud järjepidevalt ettepanekuid kehtestada kõikidele kütusefirmadele kontroll kogu nende tarneahela üle. Vaid läbipaistvus viib Eesti kütuseturu Põhjamaade sekka ja toob Eestisse aastas üle 60 miljoni euro täiendavat maksutulu. Sellise raha eest võib kaheks aastaks kogu riigi kiirabiteenusega katta või tagada kvaliteetse kutseõppe kuni järgmiste valimisteni.

Säärane võimalik maksutulukaotus ei tohiks ühtegi poliitikut ükskõikseks jätta. Õliühingu ettepanekuid seadusesse viies tagab riik võimaluse ausaks äriks ka kütuseturul. Nii ei pea nüüdsed valijad kuulama nelja aasta möödudes selgitusi, et asju ei tehtud, kuna raha ei jätkunud. Kütuseturu korrastamisel kogutav täiendav maksutulu saab olla vajalik allikas 300eurosele lastetoetusele või oodatud puhver tööjõumaksude alandamisest tekkiva maksukao katmisel.

Hetkel kuum