Piret Reiljan • 20. november 2015 kell 4:30

Rosimannuse riuklik äristiil

Piret Reiljan  Foto: Andras Kralla

Mõjuka reformierakondlase Rain Rosimannuse äristiil meenutab kohati hariliku skeemitaja oma: kuskilt tekivad tankistid ja kuskil sekkub kantimismeister, kirjutab ajakirjanik Piret Reiljan.

Oleme korduvalt kirjutanud kahtlustest, et Rosimannus on mõjutanud seadusandlust endaga seotud äri või isikute huvides, ja Autorollos toimunu on meedia jälgijaile juba pähe kulunud. Ent toon paar seni tähelepanuta jäänud näidet Rosimannuse äristiilist.

Panama tankistid

2012. aastal kirjutasime Äripäevas, et ametlikult suurest poliitikast taandunud Rosimannus laiendab ärihaaret. Muu hulgas omandas Rosimannuse osaühing Väädi toona pool meditsiinitehnika ärist Dokto Baltic OÜ. „Rain reaalselt osaleb juhtimises ja ühiselt mõtleme ideid. Suhtlemine, läbirääkimised ja strateegiad on tema pool,“ rääkis siis ettevõtte kaasomanik Erki Siitan, kes on Rosimannuse ärikamraad senini.

Mis on aga saanud Dokto Balticust? Tänavu jaanuaris libistasid Siitan ja Rosimannus oma firmade osalused Dokto Balticus kurikuulsa Panama tankistfirma Transatlantic International Brokers Corp.-i kätte. Suvel ilmus Dokto Balticu juhatusse ka firmadematja Raul Pint ja ettevõte sai uue nime – Biste Uredaj. Maksuametile on ettevõte pärast tankistide ilmumist võlgu kõik maksudeklaratsioonid ja üks Leedu firma on esitanud avalduse Biste Uredaj pankroti väljakuulutamiseks.

Rosimannuse sõnul oli tema passiivne osanik ja tahtis ärist ammu väljuda, sest „ausale ettevõtjale osutus see üsna higiseks ärivaldkonnaks“. „Jäi mulje, et edukas olemises on ses vallas paraku suur osa k-ga algaval nähtusel, mis ei ole kahjuks konkurents,“ ütles Rosimannus. Ta rääkis, et oleks müünud ettevõtte juba ammu ükskõik kellele. „Ostja leidis partner, mina sellega ei tegelenud,“ teatas Rosimannus.

„Juhuslik“ Siim Roode

Võtame teise näite. Pole saladus, et Rosimannusele on juba pikemat aega kuulunud vahelduva eduga osalus telekanalis Seitse. Mõni aasta tagasi oli telekanal OÜ Meedia omanduses ja 2011. aasta lõpus liigutas Rosimannus oma osaluse Meedia OÜs ei kellegi muu kui Autorollo saagast tuttava Siim Roode kätte. Väärib märkimist, et Roode käest liikus Meedia OÜ osalus edasi firmadele, mis on seotud Marek Mändmaga, kes mõisteti tänavu süüdi klaasipuhastusvedelikust salaviina villimises. Jälle üks arvatavalt variisikule maharaputatud ettevõte.

Rosimannus selgitas, et müüs oma osaluse Meedia OÜs „esimesele ette juhtunud huvilisele“, kuna korralik due diligence Meedia OÜ kohta olevat tal jäänud tegemata ja ettevõttes valitses bardakk. Kuidas „juhtus esimesena ette“ just mõni aeg varem Rosimannuse äia firmat Autorollo tühjaks kantida aidanud Roode – mõistatagem.

Need paar näidet võivad tunduda marginaalsed, kuid nad näitavad äristiili. Stiili, mis pole usaldusväärne ega kõrges poliitikas mõju omavale isikule sobiv.

 

Hetkel kuum