Äripäev • 9. veebruar 2016 kell 4:00

Rain Rosimannus, rääkige suu puhtaks

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Rain Rosimannuse ettevõtluskarjääri varjutab järjekordne must plekk, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.

Täna kirjutab Äripäev Rain Rosimannuse kütuselisanditeärist, millele aitas hoogu anda Alexela Oil. Loo kurioosum seisneb selles, et Reformierakonna mainekat liiget kahtlustatakse äripartneri petmises. Õhus on ka küsimus, kas Rosimannus kasutas äris ära ka poliitilist mõjuvõimu.

Äripäeva toimetuse meelest näitavad värske artikli uued aspektid, et Rain Rosimannus kaaperdas äritegemise viisi, kuidas teenida raha äripartneri algatatud toote ja tellijatega.

Rosimannus, kes seni on oma tegemistele andnud napisõnalisi kommentaare, tõmbub veelgi rohkem varju. Kui ajakirjanik üritab temalt kui konfilkti ühelt osapoolelt korduvalt saada kommentaari, siis Rosimannus ei vasta. Sarnase suhtlusskeemiga torkab silma Rosimannuse äripartner Erki Siitan, mistõttu on alust arvata, et mõlemad mehed üritavad avalikkuse eest midagi varjata.

Rosimannusega seotud juhtumiraja muudavad kahtlaseks läbipaistmatud tehingud ja ettevõtjavaenulik käitumine. Rosimannuse ja Siitani tegemiste ohvriks langenud KGB endine ametnik Valeri Smuško nõustus Rosimannuse tulekuga oma ettevõtte omanikeringi mehe sidemete tõttu. Rosimannus oli sel hetkel keskkonnaministri elukaaslane ja mõne aja pärast juba abikaasa. 

Mitu kahtlust

Kuigi äri tegemise ajaks oli Rosimannus lõpetanud töö riigikogu liikmena, nimetati teda ikkagi Reformierakonna üheks mõjuvõimsaimaks liikmeks. Tema nimi ja nägu kerkisid korduvalt esile koalitsiooniläbirääkimistel, kuid ise peab ta seda väheoluliseks. Rosimannus nimetas end pelgalt vallakirjutaja rolli täitjaks. Sellegipoolest tekib põhjendatud küsimus, millisel määral kasutas Rosimannus ära oma sidemeid poliitilisel tasandil. Alust on kahtlustada, et ta istus korraga nii ettevõtja kui ka poliitiku toolil.

Kui vaadata Rosimannuse samme pelgalt ettevõtja kingades, siis viis, kuidas ta kohtleb oma äripartnerit, jätab kentsaka mulje. Esialgu võib tunduda, et Rosimannus täidab lihtsalt temale seatud ootusi: kasutab oma sidemeid ära, et tuua ettevõttele puuduvat raha. Kui aga toode on kohal, otsustab poliitik ja ettevõtja, et tema toodud rahaga toode on tema otsustada, kuidas ja kellele edasi viia.

Teisisõnu jääb Smuško kirjeldusest arusaam, et Rosimannus kaaperdab äripartneri kauba, tellijad ja astub edasi oma rada. Süüdistusele annavad tuge kõrvutatavate ettevõtete majandusaruanded.

Vaikimine ei ole kuld

Smuško kirjeldatud Rosimannuse tegemiste puhul ei ole teist ega kolmandat inimest, kes kinnitaks refomierakondlasest ettevõtja käitumist. Seetõttu võib kogu juhtumite ahelat pidada lihtsalt kaotaja kibestumiseks, mida nüüd üritab Smuško välja elada. Samas peab juhtunut vaatama ratsionaalselt, mistõttu viitavad Äripäevale näidatud dokumendid ning Rosimannuse ja Siitani kindlameelne kidakeelsus, et siin võib olla tõepõhi all.

Rosimannuse soovimatus ajakirjandusele midagi pikalt selgitada ning n-ö avatud kaartidega lauale tulla on mõistetav, kuna Autorollo skandaal on ta meedia puhul muutnud tundlikuks. Seetõttu võib tunduda, et iga järgnev sõna või lause võib anda vastupidise tulemi, kui Rosimannus soovib. Samas ei anna vaikimise taktika kübetki selgust või edasiminekut süüdistustele ning venitab piina lihtsalt pikemaks.

Äripäev soovitab enda nime ja usaldusväärsuse puhastamiseks selgitada avalikkusele, miks ja millistel tingimustel tasus Alexela Oil arve kauba eest, mille müüs hiljem maha Rosimannuse ettevõte.

Hetkel kuum