Toomas Tamsar • 25. jaanuar 2016 kell 13:30

VKG suurkoondamine ei õigusta töötukassa hiigelreservi

Toomas Tamsar  Foto: Andras Kralla

Peaminister Taavi Rõivas ütleb, et just VKG-taoliste sündmuste jaoks töötukassa suuri reserve vaja ongi. Kõlab arukalt? Aga tegelikult, küsib tööandjate keskliidu juht, töötukassa nõukogu esimeesToomas Tamsar FB-postituses.

Töötukassa reservid on ligikaudu 650 miljonit eurot. Seda raha kasutab valitsus muudel eesmärkidel. Praeguse töötuskindlustusmaksemääraga kasvavad reservid 2016 veelgi – peaaegu 40 miljoni euro võrra.

VKG koondamishüvitised lähevad töötukassale maksma suurusjärgus 1-2 miljonit. Seega kannataks töötukassa välja julgelt 25 VKGga võrreldavat suurkoondamist ilma, et peaks üldse olemasolevate reservide kallale minema.

Töötuskindlustusmakset saaks ja peakski alandama. Juba ammu. Ei saa aga sellepärast, et see kindlustusmakse lapib valitsuse muid eelarveprobleeme. Mida valitsus loomulikult eitab. Ilmselt on oodata katseid parkida muid sotsiaalkulusid tulevikus töötukassasse, mis on tegelikult kohustuslik kindlustus, mitte sotsiaalabiasutus.

Tööturu struktuursete probleemide lahendamine ei ole töötukassa, vaid ikka valitsuse ülesanne. Ja üks kõige olulisemaid ülesandeid lähiaastatel. Aga väga keeruline ülesanne.

Allikas: Toomas Tamsari FB postitus

Hetkel kuum