Raimo Ülavere • 23. juuni 2016 kell 21:01

Võimu ebameeldivad kaasnähud

Koolitaja Raimo Ülavere  Foto: Raul Mee

Võim suurendab enesekindlust, otsusejulgust ja optimismi. Ent võimul on ka pahupool, mille tagajärgi on 20 aasta jooksul juhtidega kokku puutumisel kohanud (ja ka ise tundnud, nii ise juhina kui ka alluvana) koolitaja Raimo Ülavere.

Mis võib võimu kasvades juhtuda (olenemata sellest, kas võim on meile sülle sadanud või n-ö välja teenitud)?

Esiteks, hüppeliselt võib kasvada egotsentrilisus ehk endale keskendumine. Me hakkame vähem tähelepanu pöörama teistele ja teiste arvamustele.

Järgmised nn toredad asjad võivad juhtuda siis, kui kokku saavad võim ja hüved. Psühholoogide arvates on see potentsiaalselt toksiline kombinatsioon, mis võib viia ebaeetilise (kui mitte hullema) käitumiseni. Seega juhi ametiga kaasnevad luksuslikud ametiautod, vaba limiidiga krediitkaardid ja nahkdiivanitega katusekabinetid võivad panna n-ö katuse sõitma.

Võim pimestab

Omamoodi kummaline on veel see, et inimene ise pole ehk liiga teadlikki sellest, mida ta valesti teeb või ütleb. On tõestatud, et võimu suurenedes suureneb ka silmakirjalikkus ehk lahknevus inimese tegude ja sõnade vahel. “Meie väärtus on hoolivus,” ütleb tippjuht ja laseb samal päeval alluva lahti e-kirjaga (juhtum päriselust). Või siis leebemas vormis. Juht, kelle firmas on hüppeliselt kasvanud inimeste lahkumise protsent, nõuab oma alluvatelt, et nemad suhtleksid ja tegeleksid oma inimestega – “Sest see on väga oluline!”. Samas ei vaevu ta ise selles suunas, välja arvatud sellest rääkimine, sammugi astuma.

Psühholoogid Adam Galinsky ja Maurice Schweitzer väidavad, et juhtide – mistahes valdkonnas – kõrge kukkumine pole sagedamini võimuga kaasnenud liigse enesekindluse põhjustatud. Vaid kiirele allakäigutrepile lükkavad juhi teiste inimeste vastu austuse vähenemine, teistega vähem arvestamine, inimeste kui vahendite, mutrite nägemine. Vähem ideid, vähem initsiatiivi, vähem vastutust teistel, kehvemad lahendused, kehvemad tulemused. Ja muuseas, kerge on tekkima nõiaring, kus just allakäiku tunnetades võtab ohjadest ehk võimust veel kõvemini kinni.

Milline on siis rohi võimu ebameeldivate kaasnähtude vastu? Jah, on enesestmõistetavaid viise – näiteks igatsorti hüvede vähendamine (alates eraldi parkimiskohtadest kuni luksusautodeni). Ent vast tõhusaim viis, väidavad Galinsky ja Schweitzer, on regulaarselt n-ö teiste sussidesse astumine. Ehk proovida näha maailma teiste inimeste silme läbi.

Allikas: Raimo Ülavere blogi

Hetkel kuum