Rainer Kattel • 27. detsember 2016 kell 4:00

2016 on uus 1932

Rainer Kattel  Foto: Andres Haabu

Ajalugu kordub vanade murede uute tõlgendustena, kirjutab professor Rainer Kattel.

Minu jaoks on alati olnud huvitav küsimus, kuidas oli võimalik, et 1930ndatel nii paljud ei mõistnud Hitleri ja natsionaalsotsialismi tõusu tähendust juba varakult. Kuidas said inimesed Londonist Prahani ja Budapestist Pariisini lihtsalt oma igapäevaeluga edasi minna?

Muidugi on ajalugu järelevaates selgem ja meie näeme 1932 peegelduses ka 1941 ja sõda ja koonduslaagreid. Ometigi on raske lahti saada tundest, et 2016 on uus 1932. Ajalugu kordub, kuid mitte koopia, vaid pigem uue interpretatsioonina samadest probleemidest: globaalne majanduslik ebavõrdsus, identiteedikriisid, kuuluvustunde hägustumine, rahvusluse ja võõraviha kasv. 

2004. aastal kirjutasin koos Erik Reinertiga Euroopa ohust ladina-amerikaniseeruda; tänaseks on need ohud realiseerunud hoopis USAs Trumpi valimisvõiduga. 2016 tõi nähtavaks Venemaa ja Putini väga jõulise tulemise globaalsesse poliitikasse, ja see on paljudele üllatuseks.

Ka Eestis mõtleme Venemaast NATO ja sõjalise valmisoleku kaudu. Lähiaastate põhilisi välispoliitika küsimusi on, kas Eesti oskab suhetele Venemaaga ka mõne teistsuguse sisu anda: kas oleme Põhjamaa või Ida-Euroopa. Venemaa, Türgi autokraatia ja USA röövkapitalistliku kleptokraatia tõusu taustal on Euroopa Liidule langenud võimalus olla Lääne väärtuste (vabadus, demokraatia, heaolu) kandija.

Selle edukaks kasutamiseks peaks EL aga oluliselt muutuma ja seda suuresti föderaalsema riigi suunas. Võib ennustada, et see projekt ei õnnestu ning globaalses plaanis jätkub Hiina ja Venemaa esiletõus. Seega jätkuvad konfliktid Süürias ja mujal, sest see nõrgestab läänt veelgi enam.

Eesti kontekstis on kindlasti 2016. aasta olulisim sündmus Keskerakonna transformatsioon ning terve rea müütide murdma asumine, astmelisest tulumaksust kuni riigivõlani. Pakun, et 2017 jääb majanduskasv enam-vähem samaks kui 2016 ning Reformierakond peab tunnistama, et "vasakpoolsed" ei keeragi kõike untsu. See oleks 2016 parim kingitus Eesti ühiskonnale: saada üle vasakpoolsuse demoniseerimisest.

Majanduse mõttes oli 2016 tähelepanuväärne selle poolest, et globaalne info ja andmete majanduslik väärtus ületas globaalse kaubanduse mahu. See trend näitab, et globaalne majanduse ümberkorraldamine on alles algusjärgus ning mastaapsed sotsiaal-poliitilised muutused ootavad meid alles ees. 2016 oli uue ajajärgu kurjakuulutav algus. 

Hetkel kuum