Andrus Kiisküla • 11. jaanuar 2017 kell 7:24

Miks sa ei lase oma lapsel magada?

Magab  Foto: Erakogu

See, kui kaua sa magad ja oma lastel magada lased, on sinu enda teha, kirjutab Äripäeva veebianalüütik Andrus Kiisküla.

Hea kolleeg Peeter-Eerik Ots teatas, et tema tahab hommikul tund aeg kauem magada, ja nõuab seda õigust ka oma lastele. Olen nõus, magama peab, kvaliteetne uni on hea tervise alustalasid. Ainult et pole vaja seda ühte tundi und kellegi teise käest nõuda. Mine lihtsalt tund aega varem magama! Ja kui sa niimoodi teed, ärkad hommikul ka ise üles. Nii paned päevale kohe alguses rahulikuma käigu sisse, selles on rohkem teadlikkust ja lihtsat rõõmu.

Kui lapsevanemal on probleem, et laps ei saa koolinädala sees nautida kas või kaheksatunnist und, siis tuleb tal peeglisse vaadata ja endalt küsida, missuguse rutiini on vanemad loonud lapsele ja endale.

Lapsevanemana tean, et hea uni on lapsele väga tähtis. On ju igati hea, kui laps on regulaarselt õhtul pool üheksa voodis ja ärkab ise hommikul ilma kellata enne seitset üles. Tema päev algab rahulikult, ilma kiirustamata, teinekord on aega isegi pilli mängida, õhtune mäng lõpetada. See loob mõnusa rütmi terveks päevaks.

Argument, et muidu võiks tööpäevaga hiljem alustada, aga kes põnnid kaheksaks kooli viinud, see koju tagasi ei jõua ja tuleb tööle tegevust otsima, tundub mulle arusaamatu. Minu tagumikutunde õnneks keegi ei loe ja ma ei otsi ka lihtsalt tegevust. Pole vahet, mis kell ma alustan,  tähtis on see, et ma loon oma tööga väärtust. Graafiku alusel töötavatel inimestel võib siin ju probleem olla, aga kui keegi jõuabki 30 minutit varem, on siis sellest midagi? Seda aega võib ju kasutada lugemiseks või millegi uue õppimiseks.

Kui me mingil põhjusel kollektiivselt otsustame tööd ja kooli tund aega hiljem alustada, siis lükkame pigem oma toimetamisi lihtsalt edasi ja koos sellega ka katkist unerutiini. Pigem võiks mõelda sellele, kuidas muuta oma harjumusi, et uneaeg oleks küllalt pikk ja kvaliteetne.

Hetkel kuum