Sven Sester • 26. september 2017 kell 11:35

Sõerd teeb sääsest elevandi

Sven Sester  Foto: Raul Mee

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) õpetab, kuidas ebameeldivaid maksuüllatusi vältida.

Lugesin hea kolleegi Aivar Sõerdi heietust ning nendin, et opositsioonis olev eksrahandusminister teeb sääsest elevandi. Kuigi põhimõtteliselt peaksime tööjõumakse langetades olema ühel pool rindejoont, on auväärt opositsionäär maalinud pildi, kust jääb mulje, et 2019. aastal saab suur osa inimesi maksuametil maksunõude, mis nad põlvili surub või lausa pankrotti viib.

Tegelikult on asjad teisiti. Jah, ma olen nõus sellega, et tulumaksureform teeb maksusüsteemi mõnevõrra keerulisemaks. Paraku oli see hind, mida tuli maksta, et madalat ja keskmist palka saavate inimeste maksukoormust jõuliselt langetada. Aastaid on meie madalamate palkad maksukoormus olnud üle mõistuse kõrge, näiteks 470 eurost alampalka saav inimene maksab sel aastal üle 50 euro tulumaksu kuus. 

Ilma jõuliselt süsteemi muutmata oleks Reformierakonna pakutud sammuga 500eurose maksuvaba tuluni jõutud 32 aastaga. Olenemata sellest, kas ollakse koalitsioonis või opositsioonis, peaks kõik poliitilised jõud, sh opositsioon aru saama, et tegemist on täpselt sihitatud maksulangetusega. Maksumaksja raha suunatakse madalamat või keskmist palka saavate inimeste maksulangetusse. Just sinna, kust king pigistab ja kus kasutegur on kõige suurem ja otsesem.

Lugupeetud opositsionääril on õigus selles osas, et prognoosimatu sissetulekuga on aasta lõpuks tulumaksuga täpselt nulli  jõuda keeruline. Aga kas see peaks olema ülim eesmärk? Tegelikult jäävad aastalõpu korrigeerimised siiski pigem väikeseks. Selleks, et 500eurone maksuvaba tulu kaoks ja aasta lõpul 1200 eurot tulumaksu lisaks maksta tuleks, peaks inimene saama lisaks igakuisele keskmisele palgale veel kuskilt ligi 11 000 eurot prognoosimatut tulu. See tähendab 75 protsendi suurust aastatulu kasvu. Üldiselt inimeste tulud  aastate lõikes siiski sellises ulatuses ei kõigu. Küll aga ma olen nõus, et korrektsioon aasta lõpus ühes või teises suunas on võimalik.

Mul üks lihtne soovitus. Oma maksuvaba tulu valides tasub lähtuda eelmise aasta sissetulekust ja olla pigem konservatiivne. Mõistlik on  üllatuste vältimiseks valida veidi madalam maksuvaba tulu, kui eelmise aasta tulunumbrid lubaksid. Ja kui te kohe üldse ei saa oma tulusid prognoosida, siis ärge aasta sees maksuvaba tulu kasutage, sel juhul ei tule ka midagi juurde maksta ning tõenäoliselt saate te aasta lõppedes osa aasta jooksul makstud tulumaksu hoopis tagasi. 

 

Hetkel kuum