Tõnu Palm • 23. november 2018 kell 13:06

Investeeringuteta ellu ei jää

Tööstusettevõtted võtavad suuri riske, kui ei panusta piisavalt tulevikutehnoloogiatesse ja arendusse, arvab Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

Tõnu Palm, Luminor Eesti peaökonomist, 06.09.2018, Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia  Foto: Konstantin Sednev

Rahvusvaheline Valuutafond prognoosib 2019. aastaks head 3,7protsendilist globaalmajanduse kasvu, mis edaspidi küll aeglustub. Kiirema jahtumise riskid on samas viimastel kuudel ainuüksi kaubandustõrgete ja finantsturgude volatiilsuse taustal kasvanud.

Ehkki tegemist on jätkuvalt investeeringuteks hea kasvukeskkonnaga, tuleb arvestada ka järkjärgulise kulude kasvuga, sest kvalifitseeritud tööjõust saab Euroopas aina suurem defitsiit. Teisalt seisab tööstus robootika, automatiseerimise ja infotöötluse terviklahenduste kiire arengu toel praegu mitmeski mõttes teelahkmel.

Riske võtavad need ettevõtjad, kes ei investeeri piisavalt uutesse tulevikutehnoloogiatesse ja lisandväärtuse arendamisse läbi teaduse ja arendustegevuse ning tootearenduse. On paratamatu, et Eesti palgad peavad lähenema euroala keskmisele, et hoida tööjõudu siin ja vähendada sellega ettevõtjate probleeme. Palgakulude konvergentsi eelduseks on aga investeeringud, mis tagavad kiirema tulude kasvu.

Jääme edukatest kaugele maha

Seega domineerib üleinvesteerimise kõrval praegu selgelt pigem alainvesteerimise oht. Vaadates kolme viimast aastat, on Eesti ettevõtted investeerinud SKT suhtes koguni 55 protsenti vähem kui näiteks edukad Iirimaa ettevõtted, kellel on üha globaalsem tegevushaare. Lõhe Rootsi ja Tsehhi ettevõtete investeerimismahtudega on samuti märkimisväärsed (3 protsendipunkti SKTst).

Arendustegevuse eelarvete juures on erinevus Põhjamaade ettevõtetest veelgi suurem, mis teeb kaugema tuleviku majanduskasvu tempo suhtes veidi ettevaatlikuks. Eesti vajab ennekõike Põhjamaadega sarnast tugevat investeeringute kasvu eksportivasse sektorisse, teadus- ja arendustegevusse ning inimkapitali.

Väike riik ei saa olla kõigis majandusharudes tipus, seega tasub piiratud investeerimismahtude juures seada era- ja riigisektori koostöös prioriteete, millest on võimalik kõige enam (ekspordi)tulu teenida.

Eesti edukad ettevõtted investeerivad praegu päris heas tempos ning seda kannustab vajadus arendada uusi trendikaid tooteid ja teenuseid, mille eest globaalne tarbija on nõus rohkem maksma. Heaks näiteks tehnoloogia võimalustest on Amazon, mille aktsia on alates 2010. aastast kasvanud vähemalt 1150 korda.

Tulevik on paljuski tehnoloogia ning kõrgema kvalifikatsiooniga ja paremini tasustatud tööjõu päralt.

Hetkel kuum