8. jaanuar 2014 kell 3:55

ÄP: baromeeter näitab usaldusrõhkkonna püsimist

Eesti majandususalduse indeks oli aasta lõpus õigustatult üle euroliidu keskmise. Siinne laenukeskkond on soodne ja ekspordipartneritel läheb hästi, leitakse Eesti konjunktuuriinstituudi värskes uuringus.

Alanud aasta on aga toimetuse hinnangul selgelt väljakutse, kuidas kasvavad (tööjõu)kulud ja töökäte suurenev nappus kokku sobitada üsna tagasihoidliku käibetõusuga. Ettevõtja peab üsna agressiivne olema lisakäibe allikate leidmisel, sest turg eriti ei kasva.

Eesti majanduskliima ja majandususalduse indekseid iseloomustab viimase aasta jooksul suhteline stabiilsus. Kui üldiselt on ettevõtjad tuleviku suhtes optimistliku(ma)lt meelestatud, siis valdkondade kaupa on mõistagi erinevusi.

Nii näitas konjunktuuriinstituudi (EKI) detsembrikuine baromeeter näitas selgelt asjaolu, mis ettevõtjale ja kõigile majandusuudiseid jälgivatele inimestele teada – IT sektor õitseb. Suurema nõudluse tõttu on 36% IT sektori ettevõtteid viimastel kuudel töötajaid juurde võtnud ja 41% näeb ette töötajate arvu suurenemist tänavu esimeses kvartalis. Veerand IT firmasid on baromeetri järgi seisukohal, et neid ei takista arengus miski. Suurima probleemina ollakse juba ammu teadvustanud kvalifitseeritud tööjõu nappus. Selles osas loodetakse paari aasta pärast tõhusat abi hästi käima läinud IT Akadeemiast.

Tugeval pinnasel seisab ka kinnisvarasektor. Ehkki siin on käärid nii geograafiliselt kui valdkonniti suured ning peamiseks veduriks on praegu olnud korteriturg Tallinnas ja Tartus. Võimalikust uuest kinnisvarabuumist rääkides on kinnisvaraettevõtjad erinevatel seisukohtadel, aga valdkonna edasiminekut, korterite kiiluvees peaasjalikult uute äripindade osas, prognoositakse selleks aastaks kindlasti.

Logistikasektori puhul tõdesid ettevõtjad eilses lehe veergudel, et kuigi suurt edasiminekut ja hinnatõusu oodata ei ole, ei paista ka suurt kriisi. Konkurents nii riigisiseselt kui naabermaadega on tihe ning kasumlikkuse hoidmist loodetakse efektiivsuse suurendamisest. Jaekaubanduse ärikonjunktuur püsib EKI hinnangul enam kui rahuldav ning sama võivat teatud mööndustega öelda ka teenindusharu kohta, sest kindlustunde langus oli siin väiksem kui tavaliselt detsembris. Kaupmeestele olid loomulikult parimaks ajaks just aasta paar viimast kuud.

Süngemates toonides näitab baromeeter tööstus- ning ehitusettevõtete kindlustunnet. Neist esimene langes detsembris negatiivsele poolele, kuid püsib pikaajalisest keskmisest ikkagi kõrgem. Ehitusbaromeeter langes miinuspoolele, seda eelkõige just tellimuste vähenemise tõttu.

Tänases Äripäevas käsitletakse samuti põhjalikult ehitusettevõtjate hinnanguid eelolevale aastale. Alanud aastalt oodatakse ehitusturu pingestumist ning investeeringute ja ehitusmahtude langust. Masuaegset olelusvõitlust pole siiski ilmselt oodata, kuid koondamisi nähakse ette küll. Viimane lubab teisalt allesjääjatele kõrgemat palka maksta, et ähvardavat palgasurvet leevendada. Ehitusvaldkonna muutuste peamine põhjus on samuti teada - Euroopa Liidu uuel rahastamisperioodil 2014-2020 väheneb investeeringute ning seega ka riigihangete osakaal oluliselt. Mõnevõrra elavnev erasektor aga ehitajatele samavõrra tööd asemele ei paku.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum