Fredy-Edwin Esse • 24. november 2014 kell 12:40

Kolm põhjust Apple’i aktsia müügiks

Toodete kvaliteedi kehvenemine ja müügi vähenemine olid ohumärgid, mis sundisid Apple’i aktsiast vaatamata tõusu jätkumisele loobuma.  Foto: Bloomberg

Kaks aastat tagasi tegin strateegilise vangerduse enda investeerimisportfellis, kui müüsin ära Olympic EG aktsiad ning ostsin asemele Apple'i omad.

Nüüd on aeg sealmaal, et vabaneda tuli Apple'ist ja asemele osta ühe noore küberturbefirma väärtpabereid.

Mäletan hästi, kuidas sain anonüümsetes kommentaarides kõvasti sõimu, et ostsin tipust alla tulnud ja langevat Apple'i aktsiat, samal ajal kui Olympic jätkas kallinemist. Kuidas Apple on üks suur mull ja nende tehnoloogia hääbub.

Vaadates tagasi, siis minu ilmselge viga oli, et ma ei täpsustanud enda investeerimishorisonti. Ma ei saa öelda, et mind üldse ei huvitanud, mida tegi Apple'i aktsia päevast päeva ja kuust kuusse, kuid suures plaanis polnud see oluline. Mu eesmärk oli hoida raha Apple'is vähemalt aasta.

Apple'i taassünniaasta

Vaadates tagasi, siis 2013. aasta oli päris keeruline ja enamik aega oli minu investeering punases. Milline investor tahaks seda oma portfellis näha? See-eest 2014 on olnud Apple'i taassünniaasta ning oktoobris ja novembris on tulnud uued kõigi aegade tipud.

Kui nüüd Olympicu aktsia käitumist vaadata, siis alates 2013. aasta algusest on aktsia tammunud paigal. Kahjuks ei õnnestunud mul päris tippu tabada, kuid väljusin niigi korraliku tootlusega. Dividende arvestamata on Olympicu aktsia viimase kahe aasta jooksul olnud põhimõtteliselt nullinvesteering. Aktsia tõus alates minu müügi hetkest jääb üle kahe korra alla Apple'i aktsia hinna kallinemisele.

Kolm põhjust Apple'i aktsia müügiks 

Nüüd on aga küsimus, miks müüa uusi kõrgusi vallutavat Apple'it. Selleks on kolm põhjust: tehnoloogia, investeerimishorisont ja allahindlused.

Esmalt veidi filosoofilisemal teemal. Alates üheksa aastat tagasi soetatud iPod Classicust olen Apple'i seadmetesse armunud ja praeguseks on mu majapidamises sisuliselt kõik Apple'i seadmed esindatud. Minu hiliseim ost, iPhone 6, on aga täielik pettumus.

Ilmselgeim probleem on riistvara disainis tehtud järeleandmised, mida Steve Jobs poleks läbi lasknud. Kuid põhiprobleem peitub tarkvaras. iPhone on alati õigustanud enda kallist hinda riist- ja tarkvara pea perfektse integreeritusega, mis on loonud võrreldamatu kasutajakogemuse. Uus iPhone'i operatsioonisüsteem iOS 8 on aga paraku Apple'i lähiajaloo kõige suurem käkerdis üldse. See on minu jaoks ohtlik signaal, millesse ei tohiks kergekäeliselt suhtuda.

iPadide müük kukub 

Lisame siia juurde fakti, et iPadide müük on kukkunud kolm kvartalit järjest, tõenäoliselt pikeneb langus nelja kvartalini ja paranemismärke pole näha. Järgmisel aastal tullakse välja Apple Watchiga, kuid arvestades selle kallist hinda, vähest praktilisust, vajadust kaasas kanda iPhone'i ning aku ülilühikest kestvust, ei usu ma, et see toode saab mingilgi määral Apple'i standardite järgi edukaks.

Ma ei taha kõlada kibestunud fännina, aga Apple paistab liikuvat ühte paati endiste lõvide, nüüdsete dinosaurustega nagu Hewlett-Packard, IBM või Kodak.

Tulles investeerimishorisondi juurde, siis Apple on minu jaoks oma eesmärgi täitnud - paari aastaga näidanud vägagi head tootlust ja tõestanud minu paari aasta tagust teesi. Kuigi ma arvan, et aktsia tõenäoliselt jätkab vähemalt mingi aja veel kallinemist, ei näe ma enam suurt tõusu. Ja ma otsustasingi müüa aktsiad siis, kui nägin head allahindlust.

Eelistan maha tambitud aktsiaid 

Mulle meeldib osta irratsionaalselt maha tambitud aktsiaid, sest kui investorid taas maha rahunevad, siis nähakse oma viga. Nii ma ostsin 2011. aasta augustis Daimleri aktsiaid ja nii ma otsustasin ka Apple'i kasuks 2012. aastal. Võib-olla ma oleks isegi Apple'it edasi hoidnud, kui poleks novembri alguses avanenud head võimalust soetada noore küberturbefirma FireEye aktsiaid.

Firma avalikustas pärast turu sulgemist enda kvartaalsed tulemused, millel iseenesest ei olnud midagi viga, kuid investorid pagesid aktsiast nagu pidalitõbise eest. Tulemus? Aktsia kukkus järgmisel päeval 34 dollari pealt alla 29 dollari. Minu jaoks on hämmastav, et Wall Street endiselt ei suuda näha selle firma väärtust. Õigemini nad nägid (aktsia hind oli pea 100 dollaril sel aastal), kuid enam ei mäleta või ei taha näha.

Kiiresti kasvav küberturbefirma 

Küberturbe tähtsust ei saa tänapäeval enam alahinnata ja uudistes on pidevalt teema üleval, kes kuhu jälle sisse häkkis. FireEye on kiireimini kasvav Põhja-Ameerika arenenud küberturbefirma, kel on globaalne haare ja klientide seas suurel hulgal valitsusasutusi. Kõigi prognooside kohaselt jätkab FireEye käive suurt kasvu, nende arendustöö on maailmaklassist ning ülevõtmised on tugevdanud firma tehnoloogiaid.

Kuigi 100 dollarit firma aktsia eest on hullumeelsus ka praegu, siis vaadates tulevikupotentsiaali, peaks firma aktsia oluliselt rohkem väärt olema. Tesla on ilmselt praegu parim näide, kui kalliks võib ainult tulevikupotentsiaali toel aktsia hinna ajada. FireEye puhul olen kindel, et järgmiseks kaheks kuni viieks aastaks on minu raha paigutatud õigesse kohta.

Hetkel kuum