Mait Kraun • 21. august 2015 kell 10:45

Tallinna börs samuti languses

Tallinna börs.  Foto: Scanpix

Koos maailma aktsiaturgudega on suuna alla võtnud ka Tallinna börs. Langus on aga veidi väiksem, sest eestlased on hetkel pigem äraootaval seisukohal, teatas LHV pank.

Tallinna börsiindeks OMX Tallinn on täna kaasa läinud maailma aktsiaturgude müügilainega – indeks on kukkunud 1,35 protsenti 896,49 punktini.

„Tallinna börsil pole väga suurt paanikat tekkinud, sest eestlased naudivad siiski veel suvesooja ja positsioone pole likvideerima rutatud,“ ütles LHV vanemmaakler Nelli Janson. Tema sõnul on investorid tänase seisuga pigem äraootaval seisukohal.

Janson tõdes, et siiski ei jää ka meie ettevõtted maailmamajanduses toimuvate muutuste taustal puutumata. Seetõttu on börs ka suuna alla võtnud.

Suuremate langejate seas on täna Ekspress Grupp (2,2%) Olympic Entertainment Group (-2,1%), Merko Ehitus (-1,6%), Tallinna Vesi (-1,5%) ja Tallink (-1,2%).

USA turgude langus ei tulnud üllatusena

Jansoni sõnul olid USA turul negatiivsed märgid juba enne olemas ja langus ei olnud ootamatu. „Ei saa just öelda, et müügisurve USA turgudel oleks väga suure ülletusena tulnud. Indeksid on liikunud kitsas koridoris juba mõnda aega ja vaja oli katalüsaatorid, mis suuna ühele või teisele poole ette annaks,“ ütles ta. Praeguseks on tema sõnul kogunenud piisavalt uudiseid, mis on turuosalised närviliseks teinud.

USA turud tegid eile pooleteise aasta suurima kukkumise – S&P500 ja Dow Jonesi indeksid odavnesid kumbki 2,1 protsenti.

„Peamiseks hirmuallikaks on tõenäoliselt Hiina, sest sealse majanduse jahtumine toob halbu uudiseid väga paljudele USA ettevõtetele,“ ütles Janson. Ta tõi ka välja, et pärast Hiina devalveerimist on toimunud erinevad valuutalahingud.

Mõjukamate faktoritena tõi maakler välja nafta hinnalanguse, toormesektori vabalanguse ja investorite ootuse intressimäärade tõstmiseks USAs.

Korrektsioon on tervislik

Janson märkis, et USA turud on juba pikka aega tõusutrendi harjal sõitnud ja korrektsioon, mida me eile nägime, on pulliturul väga eluterve nähtus. See annab võimaluse hinge tõmmata ja uutel tuljatel peale tulla.

Lühemas perspektiivis võib langus tema sõnul jätkuda, aga pikemas perspektiivis määravad olukorra Hiina nõrkus ja Föderaalreservi strateegia intressimäärade tõstmisel.

„Täna ütleks ma, et USA majandus on siiski heas vormis ning ma ei imestaks, kui selgub, et antud hetkel pole me turgude tippe veel näinud.“

Hetkel kuum